Turkiya Respublikasining Gazaintep universiteti Huquq fakultetidan professor Emine Koban joriy yilning 11-sentabridan 4-oktabrigacha Urganch davlat universiteti Ijtimoiy-iqtisodiy fanlar fakulteti Huquq kafedrasi talabalariga dars mashg‘ulotlari olib borish maqsadida oʻzining hamrohi, turizm sohasi boʻyicha mutaxassis Koban Engin bilan birgalikda universitetda boʻlib turibdi.
13-sentabr kuni mehmonlar bilan Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayevning uchrashuvi boʻlib oʻtdi. Samimiy muloqotda rektor Urganch davlat universitetining bugungi kundagi faoliyati haqida, Turkiya oliy taʼlim muassasalari bilan aloqalari haqida maʼlumotlar berdi.

From September 11 to October 4 of this year, Professor Emine Koban from the Faculty of Law of Gazaintep University of the Republic of Turkey is at the university together with his companion, Koban Engin, an expert in the field of tourism, in order to conduct classes for the students of the Law Department of the Faculty of Socio-Economic Sciences of Urgench State University.
On September 13, the rector of Urgench State University Bakhrom Abdullayev met with the guests. In a sincere conversation, the rector gave information about the current activities of Urgench State University and relations with higher education institutions of Turkey.
During the dialogue, issues such as signing an agreement with Gazaintep University in the field of education and scientific research, joint participation in Erasmus+ program competitions, development of joint educational programs were discussed and agreed upon.