2024 yil 10-sentaybr kuni Koreya Respublikasining O’zbekistondagi Elchixonasi va Xorazm viloyati hokimligi bilan hamkorlikda Xiva shahar Ichon Qala majmuida “2024 KOREA WEEK KOREAN FILM FESTIVAL” tadbiri bo’lib o’tdi.
Koreya xaftaligi doirasidagi ushbu kino-festivalda Urganch davlat universiteti KSLE (Koreyashunoslik va til ta’limi) loyihasi vakillari Surayyo Atajanova, Xilola Raximova, Xorijiy filologiya fakulteti Filologiya va tillarni o’qitish (koreys tili) yo’nalishining birinchi va ikkinchi kurs talabalari hamda Xorijiy til va adabiyoti (ingliz tili) yo’nalishi to’rtinchi kurs talabalari, Xorazm viloyati hokimligi madaniyat xodimlari, Xorazm viloyatidagi Koreys Madaniyat Markazi vakillari, viloyatning koreys millatiga mansub faxriy namoyondalari, maktab o’quvchilari, Xiva shahriga dunyo mamlakatlaridan tashrif buyurgan sayyoxlar hamda barcha xoxlovchilar taklif qilindi va faol ishtirok etishdi.

On September 10, 2024, the "2024 KOREA WEEK KOREAN FILM FESTIVAL" event was held at the Ichan Kala complex in Khiva, in cooperation with the Embassy of the Republic of Korea in Uzbekistan and the Khorezm regional government.
On September 10, 2024, the "2024 KOREA WEEK KOREAN FILM FESTIVAL" event was held at the Ichan Kala complex in Khiva, in cooperation with the Embassy of the Republic of Korea in Uzbekistan and the Khorezm regional government. At this film festival within the framework of the Korea Week, representatives of the KSLE (Korean Studies and Language Education) project of Urganch State University Surayyo Atajanova, Khilola Rakhimova, first and second year students of the Department of Philology and Language Teaching (Korean Language) of the Faculty of Foreign Philology and fourth year students at the Foreign language and literature (English),  cultural workers of Khorezm regional administration, representatives of the Korean Cultural Center of Khorezm region, honorary representatives of the Korean nationality of the region, schoolchildren, tourists visited to Khiva from all over the world volunteers actively participated. During the film festival, visitors watched Korean films with interest, and Korean national cultural souvenirs were presented to the participants.