Bugun, 10-oktabr kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi Yuqori Kengashi raisi matbuot kotibi Azamat Ajimuratov boshchiligidagi bir guruh qoraqalpogʻistonlik jurnalist va blogerlardan iborat delegatsiya Urganch davlat universitetida qo‘shimcha kvota asosida o‘qiyotgan talabalarga yaratilgan sharoitlarni o‘rganish maqsadida oliygohga tashrif buyurdi.
Qoraqalpog‘iston OAV vakillarini universitet rahbariyati iliq qarshi oldi hamda ular uchun Urganch davlat universiteti boʻylab press-tur tashkil etildi.
Bugungi kunda Urganch davlat universitetida uch ming nafardan ziyod qoraqalpogʻistonlik talabalar kunduzgi va sirtqi taʼlim yoʻnalishlarida tahsil olib kelmoqda. Xususan, 2024-2025-oʻquv yilida bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga jami 1 147 nafar abituriyent, ulardan 815 nafari kunduzgi, 332 nafari sirtqi taʼlim yoʻnalishlariga qo‘shimcha qabul kvotalari asosida oʻqishga qabul qilindi.
Qoraqalpog‘istonlik OAV vakillari mazkur talabalarning holidan xabar olish, kayfiyatini oʻrganish, ular uchun oliygohda yaratilgan shart-sharoitlar bilan tanishish hamda ularni aholiga yetkazish maqsadida bugun Urganch davlat universiteti bilan yaqindan tanishdilar. Xususan, oʻquv binolari va laboratoriyalar, Registrator ofis faoliyati, sport kompleksi va talabalar turar joylari, kutubxonalarni koʻzdan kechirishdi. Shuningdek, dars jarayonlarida ishtirok etib, qoraqalpog‘istonlik talabalar bilan muloqot olib borishdi.

Today, on October 10, a delegation of Karakalpakstan journalists and bloggers led by Azamat Ajimuratov - the press secretary of the Chairman of the Supreme Council of the Republic of Karakalpakstan, visited the university in order to learn the conditions created for students studying on the basis of an additional quota at Urgench State University.
The representatives of Karakalpakstan mass media were warmly welcomed by the management of the university and a press tour was organized for them around the Urgench State University.
Today, more than three thousand students from Karakalpakstan are studying at Urgench State University in daytime and correspondence courses. In particular, in the 2024-2025 academic year, a total of 1,147 applicants were admitted for undergraduate courses to study on the basis of additional admission quotas, 815 of them are daytime and 332 of them are for correspondence courses.
Media representatives from Karakalpakstan got to know Urgench State University today in order to get information about the condition of these students, to get acquainted with the conditions created for them at the university, and to communicate them to the population. In particular, they inspected educational buildings and laboratories, activities of the Registrar's office, sports complex and student residences, libraries. They also took part in the lessons and interacted with students from Karakalpakstan.