Bugun Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Sport vazirligi, Yengil atletika federatsiyasi, “UZINFOCOM” MCHJ, Talabalar sporti assotsiatsiyasi bilan birgalikda talaba-yoshlarni sogʻlom hayotga targʻib qilish, ularni doimiy sport bilan shugʻullanishi uchun “Talaba — yugur” koʻngillilar yugurish sport musobaqasi Respublika boʻylab tashkil etildi.
Xorazm viloyatida ham viloyatdagi barcha oliy taʼlim muassasalari talabalari qatorida Urganch davlat universitetining minglab koʻngilli yoshlari professor-oʻqituvchilari bilan birgalikda yugurish sport musobaqasida faol ishtirok etishdi.
Musobaqalarda oliygohimiz jamoasi munosib ishtirok etib, “Eng yosh ishtirokchi”, “Eng keksa ishtirokchi” hamda “Eng g’alabaga ishtiyoqi baland ishtirokchi” nominatsiyalari bo’yicha g’oliblikni qo’lga kiritishdi.
Ma’lumot o’rnida, yugurish musobaqasi bir yilda ikki marta – “Kuzgi” (oktyabr-noyabr oylarida) hamda “Bahorgi” (mart-may oylarida) mavsum doirasida boʻlib oʻtishi belgilangan.

Сегодня совместно с Министерством высшего образования, науки и инноваций, Министерством спорта, Федерацией легкой атлетики, ООО “UZINFOCOM”, Ассоциацией студенческого спорта по всей республике был организован добровольный спортивный забег “Студент-бег”, направленный на продвижение студенческой молодежи к здоровому образу жизни, привлечение ее к регулярным занятиям спортом.
В Харезмской области, среди студентов всех высших учебных заведений области, тысячи молодых добровольцев Ургенчского государственного университета вместе с профессорско-преподавательским составом приняли активное участие в спортивном состязании по бегу.
Команда нашего вуза достойно выступила на соревнованиях, одержав победу в номинациях “Самый молодой участник”, "Самый старый участник" и "Самый победоносный участник".
Соревнования по бегу проходят два раза в год – в рамках “осеннего” (октябрь-ноябрь) и "весеннего" (март-май) сезонов.