Bugun Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Sport vazirligi, Yengil atletika federatsiyasi, “UZINFOCOM” MCHJ, Talabalar sporti assotsiatsiyasi bilan birgalikda talaba-yoshlarni sogʻlom hayotga targʻib qilish, ularni doimiy sport bilan shugʻullanishi uchun “Talaba — yugur” koʻngillilar yugurish sport musobaqasi Respublika boʻylab tashkil etildi.
Xorazm viloyatida ham viloyatdagi barcha oliy taʼlim muassasalari talabalari qatorida Urganch davlat universitetining minglab koʻngilli yoshlari professor-oʻqituvchilari bilan birgalikda yugurish sport musobaqasida faol ishtirok etishdi.
Musobaqalarda oliygohimiz jamoasi munosib ishtirok etib, “Eng yosh ishtirokchi”, “Eng keksa ishtirokchi” hamda “Eng g’alabaga ishtiyoqi baland ishtirokchi” nominatsiyalari bo’yicha g’oliblikni qo’lga kiritishdi.
Ma’lumot o’rnida, yugurish musobaqasi bir yilda ikki marta – “Kuzgi” (oktyabr-noyabr oylarida) hamda “Bahorgi” (mart-may oylarida) mavsum doirasida boʻlib oʻtishi belgilangan.

Today, the "Student - run" volunteer sports competition is held across the Republic together with the Ministry of Higher Education, Science and Innovation, the Ministry of Sports, the Athletics Federation, "UZINFOCOM" LLC, and the Student Sports Association. It is established to ensure a healthy life for students and to engage in regular sports with them.
In Khorezm region, along with all higher education students of the region, thousands of volunteer youngsters of Urgench State University actively participated in the running sports competition together with professors and teachers.
The team of our university took part in the competitions and won the "Youngest Participant", "Oldest Participant" and "The Most Passionate Participant" nominations.
For information, the running competition can be held twice a year in the "Autumn" (October-November) and "Spring" (March-May) seasons.