Bugun, 5-noyabr kuni Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2024-yil 20-avgustdagi Xotin-qizlar masalalari boʻyicha maslahat kengashlari faoliyatini takomillashtirish toʻgʻrisidagi 316-sonli buyrugʻi ijrosini taʼminlash maqsadida Urganch davlat universitetida Respublika ishchi guruhi tomonidan oʻrganish ishlari olib borildi.
Samarqand davlat tibbiyot universiteti Xotin-qizlar kengashi raisi G.Xudayberdiyeva boshchiligidagi ichki guruh tomonidan universitetda xotin-qizlar bilan ishlash tizimini toʻgʻri yoʻlga qoʻyganligi, ayol pedagog va xodimlarning ijtimoiy holati toʻgʻrisidagi maʼlumotlar bazasining mavjudligi, Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi va dekan maslahatchilarining ish rejasi ijrosi holati hamda “Qizlarjon”, “Lider qizlar” klublari faoliyatini tizimli yoʻlga qoʻyilganligiga alohida eʼtibor qaratildi.
Shuningdek, talaba-qizlar bilan uchrashuv tashkil etilib, ularning dasrdan bo’sh vaqtlarida oliygohda tashkil etilgan maʼnaviy-maʼrifiy tadbirlar, toʻgaraklar va sport musobaqalaridagi ishtiroklari yuzasidan suhbat olib borildi. Dars jarayonlarini kuzatishdi.
Yakunda Xotin-qizlar maslahat kengashi faollari bilan uchrashuv oʻtkazilib, oʻrganilgan jarayonlar tahlil qilindi hamda zarur chora-tadbirlar belgilab berildi.

Today, on November 5, in order to ensure the implementation of the Order No. 316 of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation dated August 20, 2024 on improving the activities of advisory councils on women's issues, controls were carried out by the Republican working group at Urgench State University.
The internal group led by the chairman of the Women's Council of Samarkand State Medical University G.Khudayberdiyeva focused on the following: the correct implementation of the system of working with women at the university, the existence of a database on the social status of female pedagogues and employees, the chairman of the Women's Advisory Council and dean's advisers' work plan execution status and systematic activity of "Kizlarjon" and "Leader girls" clubs.
Also, a meeting was organized with the students, and a conversation was held regarding their participation in spiritual and educational events, clubs and sports competitions organized in the university during their free time. They observed the lesson processes.
At the end, a meeting was held with the activists of the Women's Advisory Council, the studied processes were analyzed and the necessary measures were determined.