“Yangi O‘zbekiston – islohotlar falsafasi” mavzusidagi ma’naviy-ma’rifiy anjuman
Bugun Urganch davlat universitetida “Tamaddun, madaniyat va ma’rifat” gʻoyasi ostida tashkil etilgan ziyolilar forumi kunning ikkinchi yarmida   “Yangi O‘zbekiston – islohotlar falsafasi” mavzusidagi ma’naviy-ma’rifiy anjuman bilan davom etdi.
Unda viloyatdagi davlat va nodavlat oliy ta’lim muassasalaridan ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektorlar, tyutorlar, dekan o‘rinbosarlari, maktab direktor o‘rinbosarlari hamda korxona va tashkilotlarning ma’naviy-ma’rifiy ishlarga mas’ul xodimlari to‘g‘ridan to‘g‘ri hamda onlayn ishtirok etishdi.
Anjumanda “Ma’rifat” targ‘ibotchilar jamiyati rahbari, pedagogika fanlari bo‘yicha falsafa doktori B.Xusanov, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan madaniyat xodimi, shoir Bobur Bobomurod,  Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi Xorazm viloyati bo‘limi rahbari B.Abdirimov singari “Ma’rifat karvoni” loyihasining bir guruh ziyolilarining Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar va bunyodkorlik ishlari mazmun-mohiyati, mamlakatimizda ma’naviy-ma’rifiy sohada amalga oshirilayotgan ishlar va ustuvor vazifalar haqidagi maʼruzalari tinglandi.

Форум интеллигенции, организованный сегодня в Ургенчском государственном университете под идеей “Культура и просвещение”, во второй половине дня продолжился духовно – просветительской конференцией на тему “Новый Узбекистан-философия реформ”.
В нем приняли участие первые проректоры по духовно-просветительской работе государственных и негосударственных высших учебных заведений области, тьюторы, заместители деканов, заместители директоров школ, а также ответственные за духовно-просветительскую работу сотрудники предприятий и организаций.
На конференции присутствовали руководитель общества пропагандистов “Просвещение”, доктор философии по педагогическим наукам Б.Хусанов, заслуженный работник культуры Узбекистана, поэт Бабур Бабамурад, руководитель Хорезмского областного отделения Республиканского центра духовности и просвещения Б.Абдримов. Были заслушаны доклады группы интеллектуалов проекта “Караван просвещения”, таких как, о содержании проводимых в новом Узбекистане реформ и созидательной работе, о работе в духовно-просветительской сфере и приоритетных задачах.