Bugun, 15-fevral kuni Xorazm viloyati hokimining o‘rinbosari San‘atbek Salayev Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetining Texnika fakultetida bo‘ldi. Tashrif chog‘ida fakultetning moddiy-texnik bazasi, talabalarning o‘qishi uchun yaratilgan sharoitlar, zamonaviy o‘quv laboratoriyalari hamda talabalar turar joyidagi qulayliklarni ko‘zdan kechirdi.
Aytish joizki, Texnika fakulteti bugungi kunda zamonaviy texnologiyalar bilan jihozlangan, bu esa talabalarning nazariy bilimlarini amaliyotda mustahkamlashiga imkon yaratadi. Ayniqsa, texnika sohasida ta’lim olayotgan talabalar uchun laboratoriyalar muhim ahamiyatga ega, chunki bu ularning kasbiy ko‘nikmalarini rivojlantirishda katta rol o‘ynaydi.
Tashrif davomida fakultet professor-o‘qituvchilar tomonidan fakultet olimlarining ilmiy ishlanmalari taqdimot qilindi. Bu ishlanmalar texnika sohasidagi innovatsion yondashuvlar, yangi texnologiyalar va ilmiy izlanishlar natijalari hisoblanadi. S.Salayev taqdim etilgan ilmiy ishlanmalarni yuqori baholab, ularni ishlab chiqarishga tadbiq etish, ya’ni amaliyotga joriy qilish zarurligini ta’kidladi va bu borada viloyat hokimligi tomonidan qo‘llab-quvvatlanishini, zaruriy imkoniyatlarni yaratishga ko‘mak berishga tayyor ekanligini bildirdi.
Shu tariqa, ilm-fan va ishlab chiqarish o‘rtasidagi integratsiya mustahkamlanadi, bu esa umuman olganda, mintaqaning texnologik va iqtisodiy rivojlanishiga xizmat qiladi.

Сегодня, 15 февраля, заместитель губернатора Харезмской области Санатбек Салаев посетил технический факультет Ургенчского государственного университета имени Абу Райхана Беруни. В ходе визита он осмотрел материально-техническую базу факультета, условия, созданные для обучения студентов, современные учебные лаборатории и удобства в студенческом общежитии.
Стоит отметить, что технический факультет сегодня оснащен современными технологиями, которые позволяют студентам закреплять свои теоретические знания на практике. Лаборатории особенно важны для студентов, обучающихся в области технологий, поскольку они играют важную роль в развитии их профессиональных навыков.
В ходе визита профессорско-преподавательский состав факультета представил научные разработки ученых факультета. Эти разработки являются результатом инновационных подходов в области техники, новых технологий и научных исследований. С.Салаев высоко оценил представленные научные разработки, подчеркнул необходимость их внедрения в производство, то есть внедрения в практику и выразил готовность оказать поддержку в этом вопросе со стороны губернатора области, оказать содействие в создании необходимых возможностей.
Таким образом, укрепляется интеграция науки и производства, что в целом способствует технологическому и экономическому развитию региона.