Bugun, 20-fevral kuni Xorazm viloyati hokimi o‘rinbosari San‘atbek Salayev Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida bo‘lib, bir guruh talaba-yoshlar bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida mamlakatimizda yoshlarga qaratilayotgan alohida e’tibor, ularning ilm olishi va kasb-hunar egallashi uchun yaratilgan sharoitlar xususida so‘z yuritildi. Shuningdek, Urganch davlat universiteti talabalari uchun ta’lim sifatini oshirish, ularning bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazish maqsadida amalga oshirilayotgan islohotlar haqida to‘xtanildi. Ayniqsa, milliy-ma’naviy qadriyatlarni keng targ‘ib etish borasida universitet yoshlarining faolligi alohida ta’kidlandi.
Uchrashuv chog‘ida yoshlar orasida ijtimoiy faolligi va tashabbuskorligi bilan ajralib turgan bir guruh talabalar rag‘batlantirildi. Jumladan, “Qalqon” guruhi a’zosi sifatida faollik va jonkuyarlik ko‘rsatgani uchun Urganch davlat universiteti Geografiya yo‘nalishi 2-kurs talabasi Sevinchoy Sultonova viloyat hokimi tomonidan 3-kurs uchun bir yillik shartnoma puli (7400000)sertifikati hamda noutbuk bilan taqdirlandi. Shuningdek, universitetda va viloyat miqyosida o‘tkazilayotgan maʼnaviy-maʼrifiy jarayonlardagi faolligi uchun Rus tili taʼlim yo‘nalishi talabasi Maftuna Yo‘ldoshevaga ham noutbuk sovg‘a qilindi hamda tashabbuskorligi yuqori baholandi.
Tadbir davomida talaba-yoshlar bilan ochiq muloqot o‘tkazilib, S.Salayev viloyat hokimligi tomonidan talabalarning shaxsiy rivojlanishi yo‘lida ko‘proq sharoit yaratib berilishi haqida ta’kidladi.
Mazkur uchrashuv yoshlarning ijtimoiy hayotdagi faolligini oshirish, ularni yanada rag‘batlantirish hamda kelajak avlodni yurt taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shuvchi yetuk kadrlar sifatida shakllantirishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Сегодня, 20 февраля, заместитель мэра Харезмской области Санатбек Салаев посетил Ургенчский государственный университет имени Абу Райхона Беруний, где встретился с группой студентов.
Во время встречи было рассказано о особом внимании, уделяемом молодежи в нашей стране, условиях для их обучения и овладения профессиями. Также был обсужден ряд реформ, направленных на повышение качества образования в Ургенчском государственном университете и более эффективное использование свободного времени студентов. Особенно была подчеркнута активность студентов университета в продвижении национальных и духовных ценностей.
В ходе встречи были поощрены студенты, выделяющиеся среди молодежи социальной активностью и инициативностью. В частности, студентка 2 курса Географического направления Ургенчского государственного университета Севинчой Султонова, проявившая активность и преданность делу в составе группы «Қалқон», была награждена сертификатом на годовую оплату контракта на 3 курс (7 400 000 сум) и ноутбуком. Также за активное участие в духовно-просветительских мероприятиях университета и области студентка направления русского языка Мафтуна Ёлдошева получила в подарок ноутбук, её инициативность была высоко оценена.
В ходе мероприятия состоялся открытый диалог с молодежью, в котором С. Салаев подчеркнул, что хакимият области будет создавать больше условий для личностного развития студентов. Эта встреча имеет важное значение для повышения социальной активности молодежи, их дальнейшего стимулирования и формирования высококвалифицированных кадров, которые внесут достойный вклад в развитие страны.