Matnazar Abdulhakim so‘z va ohangda mangu barhayot
Xorazm qadimdan shoirlar, ijodkorlar vatani bo‘lib kelgan. Hozirgi adabiy jarayonda faol ishtirok etib, o‘zidan ezgu nom va bezavol ijodiy meros qoldirgan, oʻzbek adabiyoti rivojiga sezilarli hissa qoʻshgan koʻhna vohaning zabardast shoirlari xotirasi doimo yoshlar qalbida mangu yashaydi!
Bugun, 22-fevral kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida Filologiya va san'at fakulteti tashabbusi bilan O'zbekistonda xizmat ko'rsatgan madaniyat xodimi, tarjimon, tadqiqotchi, shoir Matnazar Abdulhakim tavalludining 77 yilligiga bag'ishlangan adabiy-badiiy xotira kechasi bo'lib o'tdi.
Badiiy kechada Oʻzbekiston Yozuvchilar uyushmasi Xorazm viloyati boʻlimining bir guruh aʼzolari, taniqli shoir va yozuvchilar, ijodkorlar, Filologiya va san’at fakulteti professor-oʻqituvchilari hamda talaba-yoshlari ishtirok etishdi. Tadbirda soʻzga chiqqanlar tomonidan buyuk shoirning hayoti va ijodi, adabiy merosi haqida, shuningdek, insoniy fazilatlari, nihoyatda nozik fikrlaydigan, toʻgʻri soʻz, halol va bagʻrikeng inson boʻlganligi eʼtirof etildi.
Xotira kechasi Matnazar Abdulhakim ijodi asosidagi she'r va kuylarga, yorqin xotiralarga, jo'shqin raqslarga, mazmunli sahna ko'rinishlariga boy bo'ldi.  Ushbu tadbir shoir ijodiga bo‘lgan hurmat va ehtirom ifodasi bo‘lib, uning o‘lmas asarlari yana bir bor yodga olindi.
Tadbir yakunida Filologiya va san'at fakulteti dekani, professor D.G'ayipov so'zga chiqib, Matnazar Abdulhakimning buyuk inson, kamtarin ijodkor bo'lganliklari, uning fan fidoiysi sifatidagi izlanishlarini bugungi avlod, ijod olami ahli davom qildirishlari haqida fikr yuritdi.
Tadbir yakunida Matnazar Abdulhakim, Zahiriddin Muhammad Bobur hamda Omon Matjon tavallud sanalariga bag'ishlab o'tkazilgan tanlovlar g'oliblari diplom va esdalik sovg'alar bilan taqdirlandi.

Харезм издавна был родиной поэтов и творцов. В современном литературном процессе активное участие принимают талантливые представители этой древней земли, оставившие незабвенное имя и безупречное творческое наследие, значительно поспособствовавшие развитию узбекской литературы. Память о ярких поэтах этих мест всегда будет жить в сердцах молодежи!
Сегодня, 22 февраля, во Дворце культуры Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруни, по инициативе факультета филологии и искусства, прошел литературно-художественный вечер, посвященный 77-летию со дня рождения известного узбекского поэта, переводчика, исследователя и культурного деятеля Матназара Абдулхакима.
В мероприятии приняли участие члены Харезмского отделения союза писателей Узбекистана, известные поэты и писатели, творческие личности, преподаватели и студенты факультета филологии и искусства. В ходе мероприятия было сказано много теплых слов о жизни и творчестве великого поэта, его литературном наследии, а также о его человеческих качествах, как о человеке с глубокой мыслью, честным, прямым и добрым.
Литературно-художественный вечер был богат стихами и песнями, основанными на творчестве Матназара Абдулхакима, яркими воспоминаниями, зажигательными танцами и содержательными сценическими постановками. Это мероприятие стало выражением уважения и почтения к творчеству поэта и напомнило о его бессмертных произведениях.
В завершение вечера декан факультета филологии и искусства, профессор Д. Гаипов отметил, что Матназар Абдулхаким был великой личностью, скромным творцом, и что поиски в науке и искусстве, которыми он занимался, должны продолжаться нынешним поколением и людьми творческого мира.
В завершение мероприятия победители конкурсов, посвященных дням рождения Матназара Абдулхакима, Захириддина Мухаммада Бобура и Омона Матжона, были награждены дипломами и памятными подарками.