Matnazar Abdulhakim so‘z va ohangda mangu barhayot
Xorazm qadimdan shoirlar, ijodkorlar vatani bo‘lib kelgan. Hozirgi adabiy jarayonda faol ishtirok etib, o‘zidan ezgu nom va bezavol ijodiy meros qoldirgan, oʻzbek adabiyoti rivojiga sezilarli hissa qoʻshgan koʻhna vohaning zabardast shoirlari xotirasi doimo yoshlar qalbida mangu yashaydi!
Bugun, 22-fevral kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida Filologiya va san'at fakulteti tashabbusi bilan O'zbekistonda xizmat ko'rsatgan madaniyat xodimi, tarjimon, tadqiqotchi, shoir Matnazar Abdulhakim tavalludining 77 yilligiga bag'ishlangan adabiy-badiiy xotira kechasi bo'lib o'tdi.
Badiiy kechada Oʻzbekiston Yozuvchilar uyushmasi Xorazm viloyati boʻlimining bir guruh aʼzolari, taniqli shoir va yozuvchilar, ijodkorlar, Filologiya va san’at fakulteti professor-oʻqituvchilari hamda talaba-yoshlari ishtirok etishdi. Tadbirda soʻzga chiqqanlar tomonidan buyuk shoirning hayoti va ijodi, adabiy merosi haqida, shuningdek, insoniy fazilatlari, nihoyatda nozik fikrlaydigan, toʻgʻri soʻz, halol va bagʻrikeng inson boʻlganligi eʼtirof etildi.
Xotira kechasi Matnazar Abdulhakim ijodi asosidagi she'r va kuylarga, yorqin xotiralarga, jo'shqin raqslarga, mazmunli sahna ko'rinishlariga boy bo'ldi.  Ushbu tadbir shoir ijodiga bo‘lgan hurmat va ehtirom ifodasi bo‘lib, uning o‘lmas asarlari yana bir bor yodga olindi.
Tadbir yakunida Filologiya va san'at fakulteti dekani, professor D.G'ayipov so'zga chiqib, Matnazar Abdulhakimning buyuk inson, kamtarin ijodkor bo'lganliklari, uning fan fidoiysi sifatidagi izlanishlarini bugungi avlod, ijod olami ahli davom qildirishlari haqida fikr yuritdi.
Tadbir yakunida Matnazar Abdulhakim, Zahiriddin Muhammad Bobur hamda Omon Matjon tavallud sanalariga bag'ishlab o'tkazilgan tanlovlar g'oliblari diplom va esdalik sovg'alar bilan taqdirlandi.

Khorezm has long been the homeland of poets and creators. The memory of the brilliant poets of the old oasis, who actively participated in the current literary process, left behind a noble name and a beautiful creative heritage, and made a significant contribution to the development of Uzbek literature, will always live forever in the hearts of young people!
Today, February 22, at the Palace of Culture of Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni, a literary and artistic memorial evening dedicated to the 77th anniversary of the birth of the honored cultural worker of Uzbekistan, translator, researcher, poet Matnazar Abdulhakim was held at the initiative of the Faculty of Philology and Arts.
The artistic evening was attended by a group of members of the Khorezm regional branch of the Writers' Union of Uzbekistan, famous poets and writers, professors and teachers of the Faculty of Philology and Arts, as well as students and youth. The speakers at the event spoke about the life and work of the great poet, his literary heritage, as well as his human qualities, extremely sensitive thinking, truthful speech, honest and tolerant person.
The memorial evening was rich in poems and melodies based on the work of Matnazar Abdulhakim, bright memories, lively dances, and meaningful stage performances. This event was an expression of respect and admiration for the poet's work, and his immortal works were once again remembered.
At the end of the event, the Dean of the Faculty of Philology and Arts, Professor D.Gayipov, spoke and reflected on the fact that Matnazar Abdulhakim was a great person and a humble creator, and that his research as a devotee of science will be continued by today's generation and people of the creative world.
At the end of the event, the winners of the competitions dedicated to the birthdays of Matnazar Abdulhakim, Zahiriddin Muhammad Babur, and Amon Matjon were awarded diplomas and souvenirs.