Oliy taʻlim, fan va innovatsiyalar vazirining 2025 yil 17-yanvardagi “Oliy taʻlim tashkilotlarida abituriyentlar, jumladan, kambagʻal va kam taʻminlangan oilalarning bitiruvchi sinfdagi farzandlari uchun tayyorlov kurslarini tashkil etish toʻgʻrisida”gi 18-son buyrugʻi topshiriqlari ijrosini taʻminlash maqsadida Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti rektorining 2025-yil 20-yanvardagi buyrugʻiga asosan, Xorazm viloyatining Bogʻot, Gurlan hamda Qoʻshkoʻpir tumanlarida jami roʻyxatga olingan 170 nafar bitiruvchi oʻquvchilari uchun bepul tayyorlov kurslari tashkil etilishi belgilandi.
Ayni kunlarda ushbu tayyorlov kurslari boshlanishi arafasida bitiruvchi oʻquvchilar bilan individual aloqalar oʻrnatish hamda tashkil etilayotgan tayyorlov kurslaridan xabardor qilish maqsadida universitet tomonidan biriktirilgan masʼullar tomonidan tushuntirishlar olib borilmoqda.
Bugun universitet rektori v.v.b., prof. S.Xodjaniyazov ham Qoʻshkoʻpir tumanida boʻlib, bitiruvchi oʻquvchilar bilan individual suhbat olib bordi va ularga tayyorlov kurslarining ahamiyati, kurslar davomida qanday bilim va ko‘nikmalarni egallashlari kerakligi haqida batafsil tushuntirish berdi. Shuningdek, rektor o‘quvchilarga universitetning ta’lim sifati, abituriyentlar uchun yaratilgan imkoniyatlar va oliy ta’lim olish jarayonida nimalarga e’tibor qaratish zarurligi haqida ham gapirib o‘tdi.

In order to ensure the implementation of the instructions of the Order No.18 of the Minister of Higher Education, Science and Innovation dated January 17, 2025 “On the organization of preparatory courses for applicants in higher education institutions, including children of graduating classes from poor and low-income families”, in accordance with the order of the rector of Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni dated January 20, 2025, it was determined to organize free training courses for a total of 170 graduating pupils registered in the Bog'ot, Gurlan and Qo'shko'pir districts of the Khorezm region.
These days, on the eve of the start of these training courses, explanations are being carried out by the university officials in order to establish individual contacts with graduating students and inform them about the training courses being organized.
Today, the acting rector of the university, prof. S.Khodjaniyazov, was also in the Qo'shko'pir district, had an individual conversation with graduating pupils and gave them a detailed explanation of the importance of training courses, what knowledge and skills they should acquire during the courses. The rector also told the students about the quality of education at the university, the opportunities created for applicants, and what they need to pay attention to in the process of obtaining higher education.