O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev rahbarligida 2024-yil 13-dekabr kuni 2024-yilda ijtimoiy himoya sohasida amalga oshirilgan ishlar natijadorligi va 2025-yil uchun ustuvor vazifalar yuzasidan o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida belgilab berilgan vazifalar ijrosini ta’minlash hamda yoshlarni tayyorlov kurslari orqali umumta’lim fanlari bo‘yicha bilimlarini oshirish uchun qo‘shimcha shart-sharoitlar yaratish maqsadida, shuningdek, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining 2025-yil 17-yanvardagi "Oliy ta’lim tashkilotlarida abituriyentlar, jumladan, kambag’al va kam ta’minlangan oilalarning bitiruvchi sinfdagi farzandlari uchun tayyorlov kurslarini tashkil etish to’g’risida"gi 18-son buyrug’i ijrosi yuzasidan Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti tomonidan bepul tayyorlov kurslari tashkil etildi.
Urganch davlat universitetiga Xorazm viloyatining Bogʻot, Gurlan hamda Qoʻshkoʻpir tumanlari biriktirilgan bo'lib, bugungi kunda jami 170 nafar bitiruvchi sinf o'quvchilariga 11 ta fandan universitet professor-o'qituvchilari tomonidan tayyorlov kurslari olib borilmoqda. Ushbu kurslarning faoliyati universitet rahbariyati tomonidan muntazam ravishda nazorat qilib borilmoqda.

Под руководством Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева 13 декабря 2024 года в целях обеспечения выполнения задач, поставленных на видеоотборочном совещании по эффективности проводимой работы в сфере социальной защиты населения в 2024 году и приоритетам на 2025 год, а также создать дополнительные условия для совершенствования знаний молодежи по общеобразовательным предметам посредством подготовительных курсов, а также высшего образования, науки и в связи с реализацией приказа Министра инноваций №18 от 17 января 2025 года “Об организации подготовительных курсов для абитуриентов в высшие учебные заведения, в том числе для детей выпускного класса из малообеспеченных семей” Ургенчским государственным университетом имени Абу Райхана Беруни были организованы бесплатные подготовительные курсы.
К Ургенчскому государственному университету присоединены Боготский, Гурланский и Кошкопирский районы Хорезмской области, и сегодня 170 студентов выпускного класса проходят подготовительные курсы по 11 предметам у профессоров и преподавателей вуза. Деятельность этих курсов регулярно контролируется руководством университета.
Основная цель подготовки абитуриентов к получению высшего образования посредством этих подготовительных курсов – расширить возможности получения образования, увеличить доступ в вузы талантливой, но финансово ограниченной молодежи, а также способствовать укреплению уровня знаний.