2025-yil Samarqandda bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi doirasida O‘zbekistonning madaniy merosini dunyo miqyosida tanitish maqsadida Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti tomonidan Janubiy Afrikaning Limpopo davlat universitetida “O‘zbekiston: bebaho madaniy meros” nomli madaniy dastur o‘tkazildi.
Taqdimot dasturida O‘zbekistonning betakror madaniyati, me’morchilik yodgorliklari va ulug‘ ajdodlarimizning ilmiy faoliyatiga bag‘ishlangan videorolik namoyish etildi. Yurtimizning milliy hunarmandchiligi, miniatyura san’ati va boshqa madaniy elementlari ko‘rgazmasi tashkil etildi. Shuningdek, San’at kafedrasi professor-oʻqituvchilari tomonidan Xorazm milliy kuy-qo‘shiqlari va folklor chiqishlari bilan o‘ziga xos konsert dasturi taqdim etildi.
Qolaversa, Limpopo davlat universiteti va Urganch davlat universiteti oʻrtasida talaba va professor-oʻqituvchilar almashinuvini yoʻlga qoʻyish, ilmiy soha boʻyicha hamkorlikni oʻrnatish,shuningdek, matematika va kompyuter ilmlari, qishloq xoʻjaligi va tabiiy fanlar, lingvistika, tarjimashunoslik hamda iqtisodiyot sohalarida hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan shartnoma imzolandi.

В Южной Африке прошла культурная программа под названием
В рамках 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО, которая состоится в 2025 году в Самарканде, с целью продвижения культурного наследия Узбекистана на мировом уровне, в Университете Лимпопо Южноафриканской Республики была проведена культурная программа под названием "Узбекистан: бесценное культурное наследие", организованная Ургенчским государственным университетом имени Абу Райхона Беруний.
В рамках программы был продемонстрирован видеоролик, посвящённый уникальной культуре Узбекистана, архитектурным памятникам и научной деятельности наших великих предков. Также была организована выставка национального ремесел Узбекистана, миниатюрного искусства и других культурных элементов. Кроме того, преподаватели кафедры искусства представили концертную программу, включающую народные песни и музыку Хорезма, что стало особенным культурным событием.
Кроме того, был подписан договор между Университетом Лимпопо и Ургенчским государственным университетом, направленный на установление обмена студентами и преподавателями, развитие научного сотрудничества, а также расширение сотрудничества в таких областях, как математика и компьютерные науки, сельское хозяйство и природные науки, лингвистика, переводоведение и экономика.