Bugun, 9-aprel kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida Texnika fakulteti tashabbusi bilan 9-10 aprel kunlariga mo’ljallangan "Innovatsion energetika: energetikaning fundamental asoslari va innovatsion muhandislik yechimlari" mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o’z ishini boshladi.
Ushbu konferensiya energetika sohasidagi eng so'nggi yutuqlar va innovatsion yechimlarni muhokama qilishga qaratilgan bo'lib, unda turli mamlakatlardan va respublikamizning yetakchi universitetlaridan olimlar ishtirok etmoqda.
Konferensiyaning asosiy maqsadi — energetika sohasidagi fundamental ilmiy asoslar va amaliy yechimlarni tahlil qilish, texnologik yangiliklar va innovatsiyalarni keng jamoatchilikka taqdim etishdir.
Dastlab konferensiyaning ochilish marosimi bo’lib o’tdi. Unda Xorazm viloyati hokimi oʻrinbosari S.Salayev hamda universitet rektori v.v.b S.Xodjaniyazovlar soʻzga chiqib, mazkur konferensiya nafaqat ilm-fan uchun, balki mamlakatning energetika sohasini rivojlantirishda katta ahamiyatga egaligi, sohaning barqarorligini ta'minlashga qaratilgan aniq chora-tadbirlarni ishlab chiqishga yordam berishi haqida soʻz yuritishdi, konferensiyani ochib berib, anjuman faoliyatiga muvaffaqiyat tilashdi.
Xalqaro miqyosda o'tkazilayotgan ushbu anjumanda nafaqat olimlar, balki sanoat vakillari, talabalar va mutaxassislar ham ishtirok etmoqda. Bu esa ilmiy va amaliy bilimlarni birlashtirib, energetika sohasida yangi yutuqlarga erishishga katta imkoniyatlar yaratadi.
Konferensiya o’z faoliyatini kunning ikkinchi yarmida “Energetika masalalarini yechishni zamonaviy matematik algoritmlari”, “Fizika va kimyo: energetikaning fizikaviy va kimyoviy asoslari”, “Elektr ta'minoti tizimining energiya samaradorligini oshirishdagi innovatsion yechimlari”, “Qayta tiklanuvchan energiya manbalari va raqamli energetika”, “Yashil texnologiyada energiya materiallarini lazer bilan qayta ishlash” kabi asosiy yo’nalishlarda davom ettiradi.

Today, on April 9, the international scientific and practical conference on the topic "Innovative energy: fundamental foundations of energy and innovative engineering solutions" began at Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni, scheduled for April 9-10, at the initiative of the Technical faculty.
This conference is aimed at discussing the latest achievements and innovative solutions in the energy sector, and scientists from different countries and leading universities of our republic are participating in it.
The main goal of the conference is to analyze the fundamental scientific foundations and practical solutions in the energy sector, to present technological innovations and innovations to the general public.
First, the opening ceremony of the conference was held. The Deputy Governor of Khorezm region, S.Salayev and the acting rector of the university, S.Khodjaniyazov, spoke at the event and said that this conference is of great importance not only for science but also for the development of the country's energy sector, helping to develop specific measures aimed at ensuring the stability of the sector. Opening the conference, they wished success to the conference.
This international conference is attended not only by scientists but also by industry representatives, students, and specialists. This creates great opportunities for combining scientific and practical knowledge and achieving new achievements in the energy sector.
The conference will continue its activities in the second half of the day in such main areas as “Modern mathematical algorithms for solving energy problems,” “Physics and chemistry: physical and chemical foundations of energy,” “Innovative solutions for increasing the energy efficiency of the power supply system,” “Renewable energy sources and digital energy,” “Laser processing of energy materials in green technology.”
An exhibition was organized within the framework of the international scientific and practical conference, reflecting the achievements of the Technical faculty in the scientific and innovative field.