Bugun, 9-aprel kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida Texnika fakulteti tashabbusi bilan 9-10 aprel kunlariga mo’ljallangan "Innovatsion energetika: energetikaning fundamental asoslari va innovatsion muhandislik yechimlari" mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o’z ishini boshladi.
Ushbu konferensiya energetika sohasidagi eng so'nggi yutuqlar va innovatsion yechimlarni muhokama qilishga qaratilgan bo'lib, unda turli mamlakatlardan va respublikamizning yetakchi universitetlaridan olimlar ishtirok etmoqda.
Konferensiyaning asosiy maqsadi — energetika sohasidagi fundamental ilmiy asoslar va amaliy yechimlarni tahlil qilish, texnologik yangiliklar va innovatsiyalarni keng jamoatchilikka taqdim etishdir.
Dastlab konferensiyaning ochilish marosimi bo’lib o’tdi. Unda Xorazm viloyati hokimi oʻrinbosari S.Salayev hamda universitet rektori v.v.b S.Xodjaniyazovlar soʻzga chiqib, mazkur konferensiya nafaqat ilm-fan uchun, balki mamlakatning energetika sohasini rivojlantirishda katta ahamiyatga egaligi, sohaning barqarorligini ta'minlashga qaratilgan aniq chora-tadbirlarni ishlab chiqishga yordam berishi haqida soʻz yuritishdi, konferensiyani ochib berib, anjuman faoliyatiga muvaffaqiyat tilashdi.
Xalqaro miqyosda o'tkazilayotgan ushbu anjumanda nafaqat olimlar, balki sanoat vakillari, talabalar va mutaxassislar ham ishtirok etmoqda. Bu esa ilmiy va amaliy bilimlarni birlashtirib, energetika sohasida yangi yutuqlarga erishishga katta imkoniyatlar yaratadi.
Konferensiya o’z faoliyatini kunning ikkinchi yarmida “Energetika masalalarini yechishni zamonaviy matematik algoritmlari”, “Fizika va kimyo: energetikaning fizikaviy va kimyoviy asoslari”, “Elektr ta'minoti tizimining energiya samaradorligini oshirishdagi innovatsion yechimlari”, “Qayta tiklanuvchan energiya manbalari va raqamli energetika”, “Yashil texnologiyada energiya materiallarini lazer bilan qayta ishlash” kabi asosiy yo’nalishlarda davom ettiradi.

Сегодня, 9 апреля, в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруния по инициативе Технического факультета начала свою работу международная научно-практическая конференция на тему “Инновационная энергетика: фундаментальные основы энергетики и инновационные инженерные решения”, запланированная на 9–10 апреля.
Данная конференция направлена на обсуждение новейших достижений и инновационных решений в области энергетики, в ней принимают участие учёные из различных стран, а также ведущих университетов нашей республики.
Основная цель конференции — анализ фундаментальных научных основ и практических решений в сфере энергетики, а также представление широкой общественности технологических инноваций и новостей.
Сначала состоялась церемония открытия конференции. С приветственным словом выступили заместитель мэра Хорезмской области С.Салаев и исполняющий обязанности ректора университета С.Ходжаниязов. Они подчеркнули, что данная конференция имеет большое значение не только для науки, но и для развития энергетического сектора страны, а также способствует разработке конкретных мер по обеспечению устойчивости отрасли. Официально открыв конференцию, они пожелали успешной работы форуму.
В проводимом на международном уровне форуме участвуют не только учёные, но также представители промышленности, студенты и специалисты. Это создаёт отличные возможности для объединения научных и практических знаний, что способствует достижению новых успехов в сфере энергетики.
Во второй половине дня конференция продолжит свою работу по следующим основным направлениям: “Современные математические алгоритмы для решения энергетических задач”, “Физика и химия: физические и химические основы энергетики”, “Инновационные решения по повышению энергоэффективности системы электроснабжения”, “Возобновляемые источники энергии и цифровая энергетика”, а также “Лазерная обработка энергетических материалов в зелёных технологиях”.
В рамках международной научно-практической конференции была организована выставка, отражающая научно-инновационные достижения Технического факультета.