Bugun, 15-aprel kuni Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida Oʻzbekiston Fanlar Akademiyasi akademigi, f-m.f.d. Qodir Gʻulomov hamda f-m.f.d, professor, akademik Bobomurot Ahmedovlar universitet talaba-yoshlari bilan bevosita muloqot qilib, ilm-fan, ta’lim va ilmiy izlanishlar bo‘yicha o‘z fikrlarini o‘rtoqlashdilar.
Dastlab “Akademik va yoshlar” uchrashuvini universitet Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori Zafarbek Ibragimov ochib berib, talabalarni olimlar bilan yaqindan tanishtirdi.
Seminarda akademiklar yoshlarni ilm-fanga qiziqtirish, ularning ilmiy izlanishlar olib borishga bo‘lgan ishtiyoqini yanada oshirish maqsadida o‘z tajribalari bilan bo‘lishdi. Ular nafaqat ilmiy ishlarda muvaffaqiyatlarga erishish, balki ijtimoiy faoliyat va zamonaviy texnologiyalarni o‘zlashtirishning ahamiyatini ta’kidlab o‘tdilar. Yoshlarning ilm-fan sohasida o‘zlarini sinab ko‘rishi, tadqiqotlar olib borish va yangi g‘oyalarni amalga oshirishda liderlik qilish masalalari muhokama qilindi.
Akademiklar ilm-fan va bilim insonning dunyoqarashini kengaytirish, yangi imkoniyatlar yaratish va jamiyatni rivojlantirishda asosiy omil ekaniga alohida urg‘u berdilar. Talabalarga yangi bilimlarni o‘rganishga intilishlari kerakligini ta’kidladilar. Bu borada yoshlar uchun yurtimizda amalga oshirilayotgan imkoniyatlarni e‘tirof etdilar.
Akademiklar bilan uchrashuvda Fizika-matematika fakulteti professor-o‘qituvchilari hamda Fizika yo‘nalishi talabalari ishtirok etishdi.

Сегодня, 15 апреля, во Дворце культуры Ургенчского государственного университета академик Академии наук Узбекистана, доктор физико-математических наук Кадир Гуломов и доктор физико-математических наук, профессор, академик Бобомурод Ахмедов провели встречу с студентами университета, обсудив вопросы науки, образования и научных исследований, а также поделились своими мыслями и опытом.
Сначала встречу на тему "Академическое образование и молодежь" открыл проректор университета по научной работе и инновациям Зафарбек Ибрагимов, который познакомил студентов с учеными.
На семинаре академики поделились своим опытом с молодежью с целью повышения интереса к науке и мотивации к проведению научных исследований. Они подчеркнули важность не только достижения успехов в научной деятельности, но и освоения социальных активностей и современных технологий. Обсуждались вопросы о том, как молодежь может попробовать себя в научной сфере, проводить исследования и проявлять лидерские качества в реализации новых идей.
Академики особо подчеркнули, что наука и знания являются основным фактором расширения мировоззрения человека, создания новых возможностей и развития общества. Они призвали студентов стремиться к изучению новых знаний и освоению новых областей. В этом контексте они отметили возможности, которые предоставляются молодежи в нашей стране для реализации этих целей.
На встрече с академиками также присутствовали преподаватели и студенты факультета физико-математических наук, а также студенты направления физики.