Unda Ispanya va Daniyadan bir guruh olimlar, shuningdek, Respublikamizning 6 ta oliy taʼlim muassasasidan mutaxassislar ishtirok etdi.
ECAMPUZ loyihasining asosiy maqsadi oziq-ovqat xavfsizligi va sog‘lom oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish bo‘yicha “Barqaror o‘sish va ish o‘rinlari” ustuvor yo‘nalishlarini qamrab holda O‘zbekistonda oziq-ovqat fanlari va barqaror oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish sohasida yetuk mutaxassislarni tayyorlash va standartlashtirilgan xalqaro amaliyotni joriy etishdan iborat.
Bugun CAMP-3 dasturi seminarlarining yakuniy maʼruzalari va yopilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Z.Ibragimov hamda hamkor tashkilotchilar tomonidan loyiha ishtirokchilariga sertifikatlar topshirildi.

On April 3-15 of this year, the next seminar of the CAMP-3 program within the framework of the ECAMPUZ project was held at the Faculty of Chemical Technologies of Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni.
A group of scientists from Spain and Denmark, as well as specialists from 6 higher educational institutions of our Republic, participated in it.
The main goal of the ECAMPUZ project is to train qualified specialists in the field of food science and sustainable food production in Uzbekistan, covering the priority areas of “Sustainable Growth and Jobs” in food safety and healthy food production, and to introduce standardized international practice.
Today, the final reports and closing ceremony of the CAMP-3 program seminars were held. At the seminar, Z.Ibragimov, Vice-Rector for Scientific Affairs and Innovations, and co-organizers awarded certificates to the project participants.