Ayni paytda Polshaning poytaxti Varshava shahridagi nufuzli Varshava universitetida O‘zbekiston va Polsha oliy ta’lim muassasalari rektorlarining ikkinchi forumi bo‘lib o‘tmoqda. Ushbu nufuzli tadbirda ikki davlatning oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar sohasiga mas’ul vazirlik va idoralari, shuningdek, yetakchi universitetlarining 80 dan ortiq vakillari qatorida Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti rektori v.v.b S.Xodjaniyazov hamda Tarix kafedrasi mudiri O'.Abdullayevlar ishtirok etmoqda.
Bugun forumning asosiy ma′ruzalari bo‘lib o‘tdi. Unda UrDU rektori v.v.b S.Xodjaniyazov universitetning bugungi kundagi faoliyati, ilmiy va ta‘limiy imkoniyatlari, qo‘lga kiritilayotgan natijalar haqida nutq so‘zladi.
Forum davomida Silesian texnologiya universiteti Xalqaro hamkorlik bo'yicha prorektori Prof. Sebastian Werle bilan, Belystok universiteti Ilmiy ishlar va xalqaro hamkorlik boyicha prorektori Dr.Agnieszka Piekutowska hamda Mariya Kyuri-Sklodovska universiteti prorektori prof. Dorota Kołodyńska bilan hamkorlik shartnomalari imzolandi.
Ushbu kelishuvlar akademik almashinuv va qo‘shma ta’lim dasturlarini rivojlantirish, ikki diplomli dasturlar hamda talaba-o‘qituvchilar almashinuvi, stajirovkalar va yozgi maktablar tashkil etish, shuningdek, birgalikda Erasmus+ xalqaro dasturida ishtirok etish imkoniyatlarini kengaytirish imkoniyatlarini beradi.

В настоящее время в столице Польши Варшаве проходит второй форум ректоров высших учебных заведений Узбекистана и Польши, который проходит в престижном Варшавском университете. В данном значимом мероприятии участвуют более 80 представителей министерств и ведомств, ответственных за высшее образование, науку и инновации двух стран, а также ведущих университетов, среди которых и исполняющий обязанности ректора Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруний С.Ходжаниязов и заведующий кафедрой истории О.Абдуллаев.
Сегодня состоялись основные доклады форума. В своем выступлении исполняющий обязанности ректора Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруний С.Ходжаниязов рассказал о текущей деятельности университета, научных и образовательных возможностях, а также о достигнутых результатах.
В ходе форума были подписаны соглашения о сотрудничестве с проректором по международным отношениям Силезийского технологического университета профессором Себастьяном Верле, проректором по научной работе и международному сотрудничеству Белостокского университета доктором Агнежкой Пекутовской, а также проректором Марии Кюри-Склодовской университета профессором Доротой Колодынской.
Эти соглашения откроют возможности для развития академического обмена и совместных образовательных программ, двух дипломных программ, обмена студентами и преподавателями, организации стажировок и летних школ, а также расширения возможностей для участия в международной программе Erasmus+.