Ayni paytda Polshaning poytaxti Varshava shahridagi nufuzli Varshava universitetida O‘zbekiston va Polsha oliy ta’lim muassasalari rektorlarining ikkinchi forumi bo‘lib o‘tmoqda. Ushbu nufuzli tadbirda ikki davlatning oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar sohasiga mas’ul vazirlik va idoralari, shuningdek, yetakchi universitetlarining 80 dan ortiq vakillari qatorida Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti rektori v.v.b S.Xodjaniyazov hamda Tarix kafedrasi mudiri O'.Abdullayevlar ishtirok etmoqda.
Bugun forumning asosiy ma′ruzalari bo‘lib o‘tdi. Unda UrDU rektori v.v.b S.Xodjaniyazov universitetning bugungi kundagi faoliyati, ilmiy va ta‘limiy imkoniyatlari, qo‘lga kiritilayotgan natijalar haqida nutq so‘zladi.
Forum davomida Silesian texnologiya universiteti Xalqaro hamkorlik bo'yicha prorektori Prof. Sebastian Werle bilan, Belystok universiteti Ilmiy ishlar va xalqaro hamkorlik boyicha prorektori Dr.Agnieszka Piekutowska hamda Mariya Kyuri-Sklodovska universiteti prorektori prof. Dorota Kołodyńska bilan hamkorlik shartnomalari imzolandi.
Ushbu kelishuvlar akademik almashinuv va qo‘shma ta’lim dasturlarini rivojlantirish, ikki diplomli dasturlar hamda talaba-o‘qituvchilar almashinuvi, stajirovkalar va yozgi maktablar tashkil etish, shuningdek, birgalikda Erasmus+ xalqaro dasturida ishtirok etish imkoniyatlarini kengaytirish imkoniyatlarini beradi.

Currently, the second forum of rectors of higher education institutions of Uzbekistan and Poland is being held at the prestigious Warsaw University in the capital of Poland, Warsaw. This prestigious event is attended by more than 80 representatives of ministries and departments responsible for higher education, science and innovation, as well as leading universities of the two countries, including the acting rector of the Urgench State University named after Abu Rayhon Beruni, S.Khodjaniyazov, and the head of the Department of History, O.Abdullayev.
Today, the main speeches of the forum were held. At it, the acting rector of UrSU, S.Khodjaniyazov, delivered a speech about the current activities of the university, its scientific and educational capabilities, and the results achieved.
During the forum, cooperation agreements were signed with Prof.Sebastian Werle, Vice-Rector for International Cooperation of the Silesian University of Technology, Dr.Agnieszka Piekutowska, Vice-Rector for Scientific Affairs and International Cooperation of the University of Białystok, and Prof. Dorota Kołodyńska, Vice-Rector of the Maria Curie-Skłodowska University.
These agreements provide opportunities for the development of academic exchanges and joint educational programs, the organization of double degree programs and student-teacher exchanges, internships and summer schools, as well as joint participation in the international Erasmus+ program.