“Talabalar ligasi” sport musobaqalarining kurash bo‘yicha Respublika finali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 17-20 may kunlari “Talabalar ligasi” sport musobaqalarining kurash bo‘yicha Respublika final bosqichi Urganch davlat universitetida o‘tkazilmoqda. Musobaqada Respublikamizning 14 ta hududidan jami 252 nafar ishtirokchilar qatnashmoqda.
Bugun musobaqaning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda UrDU rektori v.v.b. S.Xodjaniyazov, O‘zbekiston talabalari sport assotsiatsiyasining birinchi prezidenti E.Qodirov hamda Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi Xorazm viloyati hududiy boshqarmasi boshlig‘i Z.Sa‘dullayev so‘zga chiqib, “Talabalar ligasi” sport musobaqalarining yoshlar orasida sog‘lom turmush tarzini shakllantirish, vatanparvarlik va jamoaviylik ruhini kuchaytirishdagi o‘rni katta ekanini ta’kidlab o‘tishdi.
Sport musobaqalari nafaqat jismoniy salohiyatni oshirish, balki talabalarning o‘zaro do‘stlik aloqalarini mustahkamlashga ham xizmat qilishi qayd etildi. Bugungi kunda sportga bo‘lgan davlat e’tibori ortib borayotgani va bu kabi musobaqalar talabalarga katta rag‘bat bo‘lishini ta’kidlandi.
Ochilish marosimi yakunida musobaqa rasmiy ravishda ochiq deb e’lon qilindi va kurash bo‘yicha dastlabki bahslar boshlandi.

On May 17-20 of this year, the Republican final stage of the “Student League” sports competitions in wrestling is being held at Urgench State University. A total of 252 participants from 14 regions of our republic are participating in the competition.
The opening ceremony of the competition was held today. The Acting Rector of Urgench State University, S.Khodjaniyazov, the First President of the Student Sports Association of Uzbekistan E.Kadirov, and the Head of the Khorezm Regional Department of the Ministry of Higher Education, Science and Innovations Z. Sa'dullayev spoke at the event, emphasizing the great role of the “Student League” sports competitions in forming a healthy lifestyle among young people, strengthening patriotism and team spirit.
It was noted that sports competitions serve not only to improve physical fitness, but also to strengthen friendships between students. It was noted that today the state pays increasing attention to sports and such competitions are a great incentive for students.
At the end of the opening ceremony, the competition was officially declared open and the preliminary wrestling matches began.