“Talabalar ligasi” sport musobaqalarining kurash bo‘yicha Respublika finali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 17-20 may kunlari “Talabalar ligasi” sport musobaqalarining kurash bo‘yicha Respublika final bosqichi Urganch davlat universitetida o‘tkazilmoqda. Musobaqada Respublikamizning 14 ta hududidan jami 252 nafar ishtirokchilar qatnashmoqda.
Bugun musobaqaning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda UrDU rektori v.v.b. S.Xodjaniyazov, O‘zbekiston talabalari sport assotsiatsiyasining birinchi prezidenti E.Qodirov hamda Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi Xorazm viloyati hududiy boshqarmasi boshlig‘i Z.Sa‘dullayev so‘zga chiqib, “Talabalar ligasi” sport musobaqalarining yoshlar orasida sog‘lom turmush tarzini shakllantirish, vatanparvarlik va jamoaviylik ruhini kuchaytirishdagi o‘rni katta ekanini ta’kidlab o‘tishdi.
Sport musobaqalari nafaqat jismoniy salohiyatni oshirish, balki talabalarning o‘zaro do‘stlik aloqalarini mustahkamlashga ham xizmat qilishi qayd etildi. Bugungi kunda sportga bo‘lgan davlat e’tibori ortib borayotgani va bu kabi musobaqalar talabalarga katta rag‘bat bo‘lishini ta’kidlandi.
Ochilish marosimi yakunida musobaqa rasmiy ravishda ochiq deb e’lon qilindi va kurash bo‘yicha dastlabki bahslar boshlandi.

С 17 по 20 мая текущего года в Ургенчском государственном университете проходит финал республиканского этапа спортивных соревнований по борьбе “Лига студентов”. В соревнованиях участвуют 252 участника из 14 регионов нашей страны.
Сегодня состоялась церемония открытия соревнований. В ней выступили исполняющий обязанности ректора УрГУ С.Ходжаниязов, первый президент Ассоциации студентов Узбекистана Э.Кадыров, а также начальник территориального управления Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан по Хорезмской области З.Садуллаев. Они отметили, что спортивные соревнования “Лига студентов” играют важную роль в формировании здорового образа жизни среди молодежи, а также в укреплении духа патриотизма и командной работы.
Отмечено, что спортивные соревнования служат не только для повышения физической силы, но и для укрепления дружеских связей между студентами. Также было подчеркнуто, что в настоящее время внимание государства к спорту продолжает расти, и такие соревнования будут служить важным стимулом для студентов.
В завершение церемонии открытия соревнования были официально объявлены открытыми, и начались первые поединки по борьбе.