Bugun Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida Filologiya va san'at fakulteti tashabbusi bilan 3-4 iyun kunlariga mo’ljallangan ulug’ shoir Komil Xorazmiy tavalludining 200 yilligi hamda Muhammad Rahimxon Feruz tavalludining 180 yilligiga bag’ishlangan “Filologiya va san’atshunoslikning dolzarb masalalari” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy anjuman o’z ishini boshladi.
Anjumanda Urganch davlat universiteti Filologiya va san'at fakulteti jamoasi, Turkiya Respublikasining Karabuk universiteti, Boshkent universiteti hamda Ozarbayjon Fanlar Akademiyasining Nizomiy nomidagi adabiyot instituti olimlari, Yozuvchilar uyushmasi aʼzolari onlayn va oflayn tarzda ishtirok qilishdi.
Anjumanning ochilish marosimida oliygoh Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo’yicha prorektori Z.Ibragimov so’zga chiqib, anjuman faoliyatiga muvaffaqiyat tiladi. Shundan so’ng, anjuman kun tartibidan o’rin olgan mavzular yuzasidan ma’ruzalar boshlandi. Ushbu ilmiy-amaliy tadbirga Filologiya va san'at fakulteti dekani D.G‘ayipov moderatorlik qildi.
Konferensiyada adabiy jarayondagi jonlanish, an'anaviy mavzularning yanada boyishida, janrlarning shakliy rang-baranglashuvida Komil Xorazmiy yaratgan she'riyat bo'stonining o’rni hamda Feruz mumtoz she'riyatning g’oyaviy mazmuni to’g’risida atroflicha so’z yuritildi.
Anjumanda f.f.d, prof N.Jabborovning “Xiva adabiy muhiti: an'ana va mahorat”, f.f.d, prof D.G‘ayipovning “Ogahiy adabiy an’analarining Feruz ijodiga ta’siri xususida ba’zi mulohazalar”, prof Almaz Ulvi Binnatovaning “Lirik – romantik hekayətlərin poetikası”, prof Abdurahman Guzelning “Babürlü Kuzey Hindistanında Ali Şîr Nevâyî tesiri”, prof Kemal Yavuz Atamanning “Harezm’den Anadolu’ya, Anadolu’dan dünyaya, Hz. Mevlânâ”, f.f.n, dotsent S.Matkarimovalarning "Xorazm adabiy muhitida chiston janri rivojida Alisher Navoiy ta’siri" mavzularida ma’ruzalari tinglandi.
“Filologiya va san’atshunoslikning dolzarb masalalari” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy anjumanning badiiy qismida Filologiya va san’at fakultetining iqtidorli talaba-yoshlari o‘zlarining musiqiy chiqishlari hamda sahna ko‘rinishlarini namoyish etdilar. Anjuman ishtirokchilari yoshlarning iste’dodlari bilan yaqindan tanishib, yuqori baholashdi. Shuningdek, Sa’nat kafedrasi professor-o‘qituvchilari Komil Xorazmiy qalamiga mansub mumtoz musiqalarni jonli ijro etishdi. Bu chiqishlar anjumanga o‘ziga xos san’atiy rang-baranglik va badiiy did bag‘ishladi, ishtirokchilar tomonidan iliq qabul qilindi.

Today, at Urgench State University named after Abu Rayhan Biruni, the Faculty of Philology and Art launched the international scientific-practical conference titled “Current Issues in Philology and Art Studies”, dedicated to the 200th anniversary of the great poet Komil Khorezmi and the 180th anniversary of Muhammad Rahimkhan Feruz. The event is scheduled for June 3–4.
The conference was attended by the team of the Faculty of Philology and Arts of Urgench State University, scientists from Karabuk University and Bashkent University of the Republic of Turkey, and the Nizami Institute of Literature of the Azerbaijan Academy of Sciences, as well as members of the Writers' Union, both online and offline.
At the opening ceremony, the university’s Vice-Rector for Scientific Affairs and Innovations, Z.Ibragimov, delivered a speech wishing success to the conference. Following this, presentations began on the topics outlined in the agenda. The event was moderated by the Dean of the Faculty of Philology and Art, D.G‘ayipov.
The conference included in-depth discussions on the revival of literary processes, the enrichment of traditional themes, and the growing variety in literary genres. Special emphasis was placed on Komil Khorezmi’s contributions to the poetic tradition and on the ideological content of Feruz’s classical poetry.
Among the presentations delivered were:
Dr. of Philology, Prof. N. Jabborov’s “The Literary Environment of Khiva: Tradition and Mastery”;
Dr. of Philology, Prof. D. G‘ayipov’s “Some Reflections on the Influence of Ogahi’s Literary Traditions on Feruz’s Work”;
Prof. Almaz Ulvi Binnatova’s “Poetics of Lyric-Romantic Narratives”;
Prof. Abdurahman Guzel’s “The Influence of Alisher Navoi in the Mughal Northern India”;
Prof. Kemal Yavuz Ataman’s “From Khorezm to Anatolia, from Anatolia to the World: Mevlana”;
Candidate of Philology, Associate Prof. S.Matkarimova’s “The Influence of Alisher Navoi in the Development of the Riddle Genre in the Khorezm Literary Environment”.
During the cultural segment of the conference, talented students from the Faculty of Philology and Art performed musical pieces and theatrical scenes. Conference participants were impressed by the students’ talents and gave high praise. Additionally, professors and lecturers from the Department of Art performed classical music pieces penned by Komil Khorezmi live. These performances added a unique artistic flavor and aesthetic richness to the event, warmly received by the audience.