Bugun, 16-iyun kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida Tabiiy va qishloq xo‘jaligi fanlari fakulteti tashabbusi bilan “Meva-sabzavotchilik va uzumchilik sohalarida ilmiy innovatsion texnologiyalar” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Ushbu konferensiyada xorijiy hamda Respublika oliy ta’lim muassasalaridan professor-o‘qituvchi hamda yosh tadqiqotchilar onlayn va oflayn tarzda ishtirok etishdi. Jumladan, Turkiyaning Pamukkale universiteti qishloq xo‘jaligi fakulteti Kurczu dekani, akademik Karadeniz Giresun “Meva va uzumchilikda innovatsion va resurs tejovchi qishloq xo‘jaligi texnologiyalarining istiqbollari" hamda Boku universitetidan Prof. Reinhard Neugschwandtner "Qishloq xo‘jaligiga ilg‘or texnologiyalarni joriy etish” mavzularidagi ma’ruzalari bilan qatnashdilar.
Shuningdek, respublikamizdan hamda Urganch davlat universitetidan olimlarning “Sabzavot, poliz ekinlari va kartoshkaning istiqbolli navlari, kecha va bugun”, “Zamonaviy resurs tejamkor issiqxonalarda sabzavot va ko‘kat yetishtirishning innovatsion agrotexnologiyalari” hamda “Sabzavotchilik,polizchilik va kartoshkachilikni rivojlantirishning zamonaviy istiqbollari” kabi dolzarb mavzularda ma’ruzalari tinglandi.

Today, on June 16, at Urgench State University named after Abu Rayhan Biruni, an international scientific-practical conference titled “Scientific Innovative Technologies in the Fields of Fruit-Vegetable Growing and Viticulture” was held at the initiative of the Faculty of Natural and Agricultural Sciences.
At this conference, professors, lecturers, and young researchers from foreign countries as well as from higher education institutions across the Republic participated both online and offline. Notably, the Dean of the Faculty of Agriculture from Pamukkale University in Turkey, Kurczu, and academic Karadeniz Giresun presented on “Prospects of Innovative and Resource-Saving Agricultural Technologies in Fruit Growing and Viticulture,” while Prof. Reinhard Neugschwandtner from Baku University spoke on “Introduction of Advanced Technologies in Agriculture.”
Additionally, scientists from our Republic and Urgench State University presented reports on topical subjects such as “Promising Varieties of Vegetables, Melons, and Potatoes: Past and Present,” “Innovative Agrotechnologies for Growing Vegetables and Greens in Modern Resource-Saving Greenhouses,” and “Modern Prospects for the Development of Vegetable Growing, Melon Growing, and Potato Farming.”