16-iyul kuni Nukus davlat texnika universiteti rektori B.Kaipbergenov Urganch davlat universitetiga tashrif buyurdi. Tashrif asnosida UrDU rektori v.v.b. S.Xodjaniyazov boshchiligida oliygoh rahbariyati bilan rasmiy uchrashuv bo'lib o'tdi. Uchrashuvda olib borilgan muzokaralar natijasi o'laroq ikki tomon o'rtasida anglashinuv memorandumi imzolandi.
Mazkur memorandum ikki oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida ilmiy-tadqiqot ishlari, professor-o‘qituvchilar almashinuvi, yozgi va qishki maktablar tashkil etish hamda talabalar amaliyoti va qo‘shma loyihalarni amalga oshirishda yangi imkoniyatlarni ochadi. Shuningdek, uchrashuvda investitsion loyihalarni jalb qilishda hamkorlik qilish, IT hamda texnika va muhandislik sohalarida hamkorlikda ish olib borishga kelishib olindi.
Bu kelishuv ikki universitet o‘rtasida mustahkam akademik aloqalarni yo‘lga qo‘yishga xizmat qilib, mintaqaviy hamkorlik doiralarini kengaytirishga turtki bo‘ladi, desak, mubolag'a bo'lmaydi.

Сегодня, 16 июля, в Ургенчском государственном университете состоялось очередное собрание, посвященное вопросам предотвращения коррупции и борьбы с подобными негативными явлениями. Собранием руководил исполняющий обязанности ректора С.Ходжаниязов. В мероприятии приняли участие все проректоры, деканы факультетов, а также руководители отделов и центров.
В ходе собрания были обсуждены проводимые в университете мероприятия по противодействию коррупции, а также затронута тема обеспечения принципов открытости. И.о. ректора С. Ходжаниязов призвал всех руководителей к бдительности и сознательности, а также к неукоснительному соблюдению принципов честности, справедливости и ответственности.
Отдельно было подчеркнуто, что каждый руководитель несет ответственность за формирование здоровой атмосферы в коллективе, строгое следование принципу «нулевой толерантности к коррупции», обеспечение законности и прозрачности.