Bugun Xorazm viloyati hokimligi tomonidan tayinlangan Jumaboy O‘tamov boshchiligidagi komissiya  "Qovun sayli" festivaliga tayyorgarlik doirasida Urganch davlat universiteti Kimyoviy texnologiyalar fakulteti tomonidan namoyish etiladigan qovun va uning qayta ishlangan mahsulotlari ko‘rgazmasi bilan universitet rektori v.v.b.S.Xodjaniyozov hamda professor M.Jumaniyozov hamrohligida yaqindan tanishdi.
Ko‘rgazmada fakultet olimlari tomonidan ishlab chiqilgan, xalqaro standartlarga mos 140 dan ortiq xildagi qovunni qayta ishlash mahsulotlari taqdim etildi. Ta’kidlash joizki, bu raqam o‘tgan yildagidan ancha yuqori bo‘lib, o‘tgan yili 93 turdagi mahsulot taqdim etilgan edi.
Ko‘rgazmadagi barcha mahsulotlar o‘zining yuqori sifati, ekologik tozaligi va zamonaviy Yevropa dizaynida tayyorlangan qadoqlari bilan barchaning e’tiborini tortdi. Komissiya a’zolari mahsulotlarni yuksak baholab, ilm-fan va amaliyot uyg‘unligining yorqin namunasi sifatida e’tirof etdi.

Сегодня комиссия во главе с Джумабоем Утамовым, назначенная хокимиятом Хорезмской области в рамках подготовки к фестивалю "Праздник дыни", совместно с исполняющим обязанности ректора Ургенчского государственного университета С. Ходжаниязовым и профессором М. Джуманиязовым ознакомилась с выставкой дынь и переработанной продукции, организованной факультетом химических технологий университета.
На выставке были представлены более 140 видов переработанной продукции из дыни, разработанной учеными факультета в соответствии с международными стандартами. Стоит отметить, что этот показатель значительно выше по сравнению с прошлым годом, когда было представлено 93 вида продукции.
Вся продукция выставки привлекла внимание своим высоким качеством, экологической чистотой и упаковкой, выполненной в современном европейском дизайне. Члены комиссии высоко оценили представленные изделия, отметив их как яркий пример синтеза науки и практики.
Данная инициатива, несомненно, способствует содержательному обогащению фестиваля "Праздник дыни" и демонстрирует агроинновационный потенциал нашей области.