O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 11-yanvardagi 17-son qarori bilan tasdiqlangan “Texnikumlarni muvaffaqiyatli tamomlagan bitiruvchilarni oliy ta’lim muassasalarining bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga suhbat asosida o‘qishga qabul qilish tartibi to‘g‘risida” gi qaroriga muvofiq, 2025/2026-o‘quv yilida Urganch davlat universitetida texnikum bitiruvchilarini suhbat asosida o‘qishga qabul qilish jarayonlari boshlandi.
Joriy yil qabulida universitetning 17 ta ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha jami 377 nafar texnikum bitiruvchisi ro‘yxatdan o‘tdi.
Bugun suhbat jarayonlari oldidan universitet rektori v.v.b. S.Xodjaniyazov Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens-nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi boshlig‘i X. Shixova hamda Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakulteti dekani A. Xudayberganov hamrohligida texnikum bitiruvchilari bilan uchrashdi.
Muloqot davomida bitiruvchilarga suhbat jarayonlarining mazmun-mohiyati, ularning bilim va salohiyatini aniqlashdagi ahamiyati tushuntirildi. Har bir talabgor suhbatda shaxsan ishtirok etishi lozimligi ta’kidlandi.
Shuningdek, uchrashuv chog‘ida Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens-nazorat” bo‘limi tomonidan korrupsion holatlar va manfaatlar to‘qnashuvi bilan bog‘liq xavf-xatarlarni oldini olish borasida tushuntirishlar berildi.

Ректор провёл встречу с выпускниками техникумов перед собеседованием
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №17 от 11 января 2022 года «О порядке приёма выпускников техникумов, успешно завершивших обучение, в бакалавриат высших учебных заведений на основе собеседования», в 2025/2026 учебном году в Ургенчском государственном университете начался приём выпускников техникумов на основе собеседования.
В текущем году на приём зарегистрировались 377 выпускников техникумов по 17 направлениям образования университета.
Сегодня перед началом собеседований и.о. ректора университета С. Ходжаниязов вместе с начальником отдела по управлению системой «Комплаенс-контроль» по противодействию коррупции Х. Шиховой и деканом факультета спортивной деятельности, педагогики и психологии А. Худайбергановым встретился с выпускниками техникумов.
В ходе встречи выпускникам была разъяснена суть и значение собеседования, его роль в определении уровня знаний и потенциала абитуриентов. Было подчеркнуто, что каждый кандидат должен лично присутствовать на собеседовании.
Также во время встречи представители отдела «Комплаенс-контроль» по противодействию коррупции дали разъяснения по вопросам предотвращения коррупционных случаев и конфликтов интересов.