O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 11-yanvardagi 17-son qarori bilan tasdiqlangan “Texnikumlarni muvaffaqiyatli tamomlagan bitiruvchilarni oliy ta’lim muassasalarining bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga suhbat asosida o‘qishga qabul qilish tartibi to‘g‘risida” gi qaroriga muvofiq, 2025/2026-o‘quv yilida Urganch davlat universitetida texnikum bitiruvchilarini suhbat asosida o‘qishga qabul qilish jarayonlari boshlandi.
Joriy yil qabulida universitetning 17 ta ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha jami 377 nafar texnikum bitiruvchisi ro‘yxatdan o‘tdi.
Bugun suhbat jarayonlari oldidan universitet rektori v.v.b. S.Xodjaniyazov Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens-nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi boshlig‘i X. Shixova hamda Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakulteti dekani A. Xudayberganov hamrohligida texnikum bitiruvchilari bilan uchrashdi.
Muloqot davomida bitiruvchilarga suhbat jarayonlarining mazmun-mohiyati, ularning bilim va salohiyatini aniqlashdagi ahamiyati tushuntirildi. Har bir talabgor suhbatda shaxsan ishtirok etishi lozimligi ta’kidlandi.
Shuningdek, uchrashuv chog‘ida Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens-nazorat” bo‘limi tomonidan korrupsion holatlar va manfaatlar to‘qnashuvi bilan bog‘liq xavf-xatarlarni oldini olish borasida tushuntirishlar berildi.

In accordance with Resolution No. 17 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated January 11, 2022, "On the procedure for admitting graduates of technical colleges to undergraduate programs of higher education institutions based on interviews," the process of admitting technical college graduates to Urgench State University for the 2025/2026 academic year has begun.
This year, a total of 377 technical college graduates have registered for admission across 17 academic programs of the university.
Today, ahead of the interview process, the acting rector of the university, S.Khodjaniyazov, together with the Head of the Anti-Corruption “Compliance Control” Department, H.Shikhova, and the Dean of the Faculty of Sports Activities, Pedagogy and Psychology, A.Khudayberganov, met with the technical college graduates.
During the meeting, graduates were informed about the essence and importance of the interview process, and its role in assessing the knowledge and potential of each candidate. It was emphasized that all applicants must attend the interview in person.
In addition, during the meeting, the Compliance Control Department provided explanations on preventing corruption-related incidents and conflicts of interest.