Ayni paytda O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 15-apreldagi 07/15-1-son topshirig’iga asosan “O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev tomonidan 2025-yil 5-mart kuni bo’lib o’tgan Korrupsiyaga qarshi kurashish bo’yicha milliy kengash yig’ilishida belgilab berilgan yurtimizda korrupsiyadan holi muhit yaratishni davom ettirish bo’yicha amalga oshirilishi lozim bo’lgan ustuvor vazifalar hamda vazirlik, idoralar va boshqa tashkilotlar rahbarlarining bu boradagi shaxsiy mas’uliyati” mavzusida iqtisodiy o’qish bo’lib o’tmoqda.
Mazkur iqtisodiy o’qishda Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti rektori v.v.b. S.Xodjaniyazov boshchiligida barcha prorektorlar va bo’lim boshliqlari markazlashgan holda ishtirok etishmoqda.
Seminarni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri o'rinbosari S.Buzrukxonov kirish so’zi bilan ochib berdi. Unda tashkilotlarda korrupsiyaga qarshi kurashish va uning oldini olish ishlari samaradorligini oshirish masalalari hamda korrupsiyaga qarshi kurashish bo’yicha millim kengash yig’ilishida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligiga belgilab berilgan topshiriqlar to’g’risida ma’ruzalar qilinmoqda.

В настоящее время на основании поручения Кабинета Министров Республики Узбекистан №07/15-1 от 15 апреля 2025 года проводится экономическое чтение на тему:
«Приоритетные задачи по продолжению формирования в нашей стране свободной от коррупции среды, определённые на заседании Национального совета по борьбе с коррупцией под председательством Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева 5 марта 2025 года, а также личная ответственность руководителей министерств, ведомств и других организаций в этом направлении».
В данном экономическом чтении под руководством и.о. ректора Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруни С.Ходжаниязова централизованно принимают участие все проректоры и руководители подразделений.
Семинар был открыт вступительным словом заместителя министра высшего образования, науки и инноваций С.Бузрукханова. На нём заслушиваются доклады о повышении эффективности деятельности по борьбе с коррупцией и её профилактике в организациях, а также о поручениях, возложенных на Министерство высшего образования, науки и инноваций на заседании Национального совета по борьбе с коррупцией.