Ayni paytda O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 15-apreldagi 07/15-1-son topshirig’iga asosan “O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev tomonidan 2025-yil 5-mart kuni bo’lib o’tgan Korrupsiyaga qarshi kurashish bo’yicha milliy kengash yig’ilishida belgilab berilgan yurtimizda korrupsiyadan holi muhit yaratishni davom ettirish bo’yicha amalga oshirilishi lozim bo’lgan ustuvor vazifalar hamda vazirlik, idoralar va boshqa tashkilotlar rahbarlarining bu boradagi shaxsiy mas’uliyati” mavzusida iqtisodiy o’qish bo’lib o’tmoqda.
Mazkur iqtisodiy o’qishda Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti rektori v.v.b. S.Xodjaniyazov boshchiligida barcha prorektorlar va bo’lim boshliqlari markazlashgan holda ishtirok etishmoqda.
Seminarni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri o'rinbosari S.Buzrukxonov kirish so’zi bilan ochib berdi. Unda tashkilotlarda korrupsiyaga qarshi kurashish va uning oldini olish ishlari samaradorligini oshirish masalalari hamda korrupsiyaga qarshi kurashish bo’yicha millim kengash yig’ilishida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligiga belgilab berilgan topshiriqlar to’g’risida ma’ruzalar qilinmoqda.

At present, based on the instruction of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated April 15, 2025, No. 07/15-1, an economic reading is being held on the topic:
“Priority tasks to be implemented for continuing the creation of a corruption-free environment in our country, as defined at the meeting of the National Anti-Corruption Council chaired by the President of the Republic of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev on March 5, 2025, as well as the personal responsibility of heads of ministries, agencies, and other organizations in this regard.”
The economic reading is attended in a centralized manner by all vice-rectors and heads of departments under the leadership of Acting Rector of Urgench State University named after Abu Rayhon Beruni, S. Khodjaniyazov.
The seminar was opened with an introductory speech by Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovation, S. Buzrukxonov. The event features reports on improving the effectiveness of anti-corruption efforts and prevention activities in organizations, as well as on the assignments given to the Ministry of Higher Education, Science and Innovation at the meeting of the National Anti-Corruption Council.