Urganch davlat universitetida Hindistonning, Bharati Vidyapeeth tadqiqot va menejment о‘rganish instituti bilan hamkorlikdagi almashuv о‘quv dasturlari yо‘lga qо‘yildi.
О‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 20 apreldagi “Oliy ta’lim tizimini yanada rivojlantirish chora – tadbirlari tо‘g‘risida”gi PQ-2909-sonli qarori asosida Urganch davlat universitetida (UrDU) ta’limni internatsionalizatsiya kilish maqsadida Hindistonning Bxarati Vidyapiit tadqiqot va menejment о‘rganish instituti (BVIMSR) bilan 2020 yilning 16 dekabr kuni ikki tomonlama almashuv о‘quv dasturi memorandumi ishlab chiqildi  va imzolandi. Unga kо‘ra, ikki о‘quv dargohining professor-о‘qituvchilari tomonidan Hindiston va О‘zbekistonlik magistratura va bakalavriatura talabalari jami 200 nafar talabaga dekabr oyida onlayn tarzda almashuv о‘quv mashg‘ulotlari interaktiv usullar yordamida olib bormoqdalar.
Ushbu institutlararo almashuv о‘quv dasturining tashkiliy, texnik va dasturiy ta’minoti bо‘yicha faoliyat olib borayotgan mutaxassislarning birlamchi tajribasi Jaxon banki Xalqaro Rivojlanish Assotsiatsiyasi tomonidan moliyalashtirilgan “Zamonaviy onlayn kurslar yaratish markazi” loyihasi doirasida shakllangan.
Bugungi kunda Markaz yetarlicha media texnik vositalari bilan jihozlangan bо‘lib maxsus professor – о‘qituvchilarni onlaynda mashg‘ulotlar о‘tkazish bо‘yicha bilim kо‘nikmalarini oshirish va chet el xamkor universitetlar bilan aloqa о‘rnatgan holda darslar о‘tkazishga yо‘naltirilgan. Ta’limni raqamlash va transformatsiya qilish vazifalarini bajarishda chet el oliy о‘quv yurtlari bilan xamkorlik alohida rol о‘ynaydi.
Urganch davlat universiteti 2-bosqich magistrantlari uchun “Biznesni tadqiq qilish usullari”  fanidan BVIMSR professori  Dr.Viina Tripati va bakalavriat ta’lim yо‘nalishlari talabalariga “Moliyaviy bozorlar”  fanidan professor  Dr.Alka Dxingralar maxsus kelishuv asosida tasdiklangan dastur asosida Internet imkoniyatlaridan unumli foydalangan holda interaktiv tarzda mashg‘ulotlarini jami yuzlagan talabalarimizga о‘tkazmoqdalar.
Shuningdek, Indiyaning BVIMSR magistratura talabalariga “Makro va mikro ekonomika” fanini iqtisodiyot fanlari falsafa doktori, dotsent I.Y.Rudenko va magistratura talabalariga “Statistika” fanini “iktisodiyot va turizm” fakulteti katta о‘qituvchisi Jasur Otayevlar almashuv о‘quv mashg‘ulotlarini jami yuzlagan talabalarga onlayn tarzda olib bormoqdalar.
2020 yilning dekabr oyida о‘tkaziladigan ushbu onlayn interaktiv mashg‘ulotlarning yakunida yuzlagan О‘zbekistonlik va Indiyalik talabalar о‘quv mashg‘ulotlarda uzliksiz qatnashgan va о‘quv jarayonida berilgan topshiriqlarni о‘z vaqtida bajara olgan talabalarga 30 soatlik о‘quv dasturini yakunlaganligi tо‘g‘risida Halqaro Sertifikatlar berilishi kо‘zlanmoqda.
Mashg‘ulotlar davomida barcha magistratura va bakalavriat talabalar barcha mobil ilovalar, kompyuter vositalar va Internetdan foydalanish bilim va kо‘nikmalarini rivojlantirib, chet ellik olimlar mashg‘ulotlarini eshitib, bilimlarini oshirishga erishmoqdalar. Bu juda quvonarli holat.
Post pandemiya davrida, oliy ta’limni modernizatsiya qilishga extiyoji oshgan  bir paytda bunday halqaro hamkorliklar fakat samara va talabalar bilim olishida qiziqish uyg‘otadigan omil deb hisoblanadi.

Urgench State University has launched exchange curricula in collaboration with the Bharati Vidyapeeth Research and Management Research Institute of India.
A curriculum memorandum was developed and signed bilateral exchange with Bharati Vidyapeeth Research and Management Research Institute of India on December 16, 2020 to internationalize education at Urgench State University in accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 20, 2017 No PQ-2909 "On measures to further develop the higher education system". According to it, professors and teachers of the two universities will conduct 10-day exchange courses for a total of 100 talented Uzbek and more than 100 Indian students of master's and bachelor's degrees.
The initial experience of the specialists working on the organizational, technical and software of this inter-institutional exchange curriculum was formed in the framework of the project "Center for the creation of modern online courses" funded by the World Bank International Development Association.
Today, the Center is equipped with adequate media equipment and is aimed at improving the knowledge and skills of special professors and teachers in conducting online classes and conducting classes in contact with foreign partner universities. Cooperation with foreign universities plays a special role in fulfilling the tasks of digitization and transformation of education.
Dr. Veena Tripathi, Professor from Bharati Vidyapeet’s Institute of  Management Studies and Research (BVIMSR) teach the subject “Business Research Methods” for Master students and Prof.Alka Dhingra  from BVIMSR teach the subject “Financial Markets” for Uzbek undergraduate talented students of  Urgench state university (UrSU) conducts their classes are interactively online covered under Faculty Exchange Programme
Senior teacher of UrSU Jasur Otaev is teaching “Statistics” and Ass. Prof. I.Yu. Rudenko from the Faculty of Economics and Tourism is teaching “Macroeconomics and microeconomics”for master students of Indian BVIMSR.
The initial experience of the specialists working on the organizational, technical and software of this interdisciplinary exchange program was formed within the framework of the project "Center for the creation of modern online courses" funded by the International Development Association of World Bank.
Hundreds of Uzbek and Indian students will be awarded with International Certificates of Completion of the 30-hour curriculum at the end of the online interactive course, which will run in December of 2020 years.
During the course, all master’s and undergraduate students develop their knowledge and skills in using all mobile applications and tools, listening to the lectures of foreign scientists and increasing their knowledge. This is a very gratifying situation.
Post pandemic time when the need to modernize higher education has increased, I believe that such international partnerships are only effective and a factor of interest to students.