2021-yilning 14-aprel kuni Urganch davlat universitetida O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Jinoyat qidiruv Bosh boshqarmasi bo‘lim boshlig‘i podpolkovnik A.Matlyubov , viloyat IIB Jinoyat qidiruv boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari mayor Sh.Ismailov, viloyat Narkologiya dispanseri shifokori F.Atajonov, viloyat IIB Jinoyat qidiruv bo‘limi xodimi podpolkovnik M.Bobojonov, viloyat OITSga qarshi kurashish markazi shifokori A.Bekchanovlar ishtirokida "Yoshlarni giyohvandlik va jinoyatchilikdan saqlash samaradorligini oshirish" mavzusida profilaktik tadbir o`tkazildi. Unda universitet professor-o`qituvchilari va talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Tadbirni Urganch davlat universiteti prorektori, t.f.d. S.Davletov tadbirni kirish so‘zi bilan ochib berdi va o‘z nutqida yoshlar o‘rtasida jinoyatlarning oldini olish, targ‘ibot-tushuntirish ishlarini kuchaytirish, talabalarning intizomi va davomatini doimiy ravishda nazorat qilish kerakligini hamda "jinoyat” uning kelib chiqish sabablari, bunga imkoniyat yaratuvchi shart-sharoitlar xususida to‘xtalib, barchani ogohlikka chaqirdi va talabalar o‘rtasida tushuntirish ishlarini muntazam olib borishni ta’kidlab o‘tdi.
Shundan so`ng, tadbir mehmonlari so`zga chiqib, bugungi kunda fuqarolik jamiyatini shakllantirish jarayonida huquqiy madaniyatni yuksaltirishga erishish, tom ma’noda huquqiy ongni yuksaltirish davr talabiga aylangani, huquqiy madaniyatni shakllantirish va shu orqali qonun ustuvorligiga erishish nafaqat jamiyatning, balki o‘sib kelayotgan yoshlar uchun ham qimmatli ekani, mukammal ta’lim-tarbiya olgan avlod hech qanday huquqbuzarlik yoki jinoyatlar ko‘chasiga kirmasligi shuningdek, turli yot g‘oyalar ta’siriga tushmasligi haqida atroflicha to`xtalib o`tdilar.
“Jinoyatning oldini olish, ularga qarshi kurashish faqat davlatning yoki huquq-tartibot idoralarining vazifasi emas. U hammamizning va har birimizning burchimizdir. Kasalni davolagandan ko‘ra oldini olgan afzal», - degan fikrlarini ilgari surishdi.

14 апреля 2021 года в начальник отдела Главного управления уголовного розыска Министерства внутренних дел Республики Узбекистан подполковник А.Матлюбов, заместитель начальника Управления уголовного розыска УВД области майор Ш.Исмаилов, врач Областного наркологического диспансера Ф.Атажонов, сотрудник отдела уголовного розыска УВД области подполковник М.Бобожонов, врач областного центра по борьбе со СПИДом А.Бекчанов в Ургенчском государственном университете провели профилактическое мероприятие "Повышение эффективности защиты молодежи от наркомании и преступности". В мероприятии приняли участие профессора, преподаватели и студенты университета.
Мероприятие открыл с вступительной речью проректор Ургенчского государственного университета, д.т.н. С.Давлетов открыл мероприятие вступительной речью, в которой отметил необходимость усиления профилактической, пропагандистско-разъяснительной работы среди молодежи, постоянного контроля за дисциплиной и посещаемостью студентов, а также указал на причины и условия возникновения и устранения их, а также призвал всех быть бдительными и регулярно проводить разъяснительную работу со студентами.
В своем выступлении гости мероприятия подробно остановились на том, что сегодня в процессе формирования гражданского общества достижение повышения правовой культуры, в буквальном смысле повышение правового сознания стало требованием времени, что формирование правовой культуры и достижение верховенства закона ценны не только для общества, но и для подрастающей молодежи, и что поколение, получившее прекрасное образование и воспитание, не должно совершать преступления и правонарушения.
В мероприятии выдвинули идею: "Предотвращение преступлений, борьба с ними-задача не только государства или правоохранительных органов, но и обязанностью каждого из нас. Лучше болезнь предотвратить, чем потом лечить».