Urganch davlat universiteti tomonidan o`zbek-turkman Do`stlik uyi va “Ulli hovli” majmuasida media-tur o`tkazildi
2021-yilning 16--piaprel kuni Urganch davlat universiteti tomonidan “Ulli hovli” majmuasi hamda O`zbek-turkman do`stlik uyida "Millatimizga xos diniy bag`rikenglik, millatlararo totuvlik"  mavzusida Media-tur o`tkazildi.
Ushbu Media-turda Urganch davlat universitetining rahbariyati boshchiligida professor-o`qituvchilari, 183-Amaliy matematika va informatika yo`nalishi talaba-yoshlari hamda  OAV vakillari ishtirok etdi.
Media-turga tashrif buyurgan mehmonlarni O'zbek-turkman do'stlik jamiyatining xodimlari kutib olib, tarixiy obida bo`ylab sayohatga boshladi. Sayohat davomida ushbu obidani tarixi, bunyod etilishi bilan bog`liq bir-biridan qiziqarli ma`lumotlar berib bordi.
Ikki davlat o`rtasida qo`shnichilik aloqalarini yanada mustahkamlash maqsadida barpo etilgan «Ulli hovli» majmuasi tarixiy obidalardan biridir. XVII asrda qurilgan majmuada qadimiy hovlilar, turkman madaniyatiga oid osori-atiqalar, ularni o‘rab turgan qo‘rg‘on saqlanib qolgan. Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan bu yerda ta’mirlash va obodonlashtirish ishlari amalga oshirildi. Yigirma o‘rinli mehmonxona qurildi. Turkman o‘tovlari o‘rnatildi. Sayyohlik va ziyorat turizmi uchun barcha sharoit yaratildi.
Hozirda devor bilan o‘ralgan qalʼa o‘tmishga nazar tashlab, ikki xalq madaniyatini o‘rganishni istagan har bir kishi uchun doim ochiqdir. Bu yerda deyarli har kuni o‘zbek va turkman madaniyatiga oid qo‘shiq va raqslar, konsertlar o‘tkaziladi.
Qalʼada siz tuyalar va otlarni minishingiz, hunarmandchilik ustaxonalari va galereyalarni aylanib o‘tishingiz, haqiqiy turkman askarlari bilan selfi qilishingiz va o‘zbek o‘tovlarida ovqatlanishingiz mumkin.

Ургенчский государственный университет провел Медиа-тур в узбекско-туркменском Доме дружбы и комплексе «Улли ховли»
16 апреля 2021 года Ургенчским государственным университетом в комплексе “Улли ховли” и узбекско-туркменском Доме дружбы был проведен медиа-тур: "Религиозная толерантность и межнациональное согласие, присущие нашему народу".
В Медиа-туре приняли участие профессора и преподаватели Ургенчского государственного университета, студенты 183 группы факультета прикладной математики и информатики, а также представители СМИ.
Гостей медиа-тура встретили сотрудники общества узбекско-туркменской дружбы и провели экскурсию по историческому памятнику. Во время поездки они рассказали интересные факты, связанные с историей и созданием исторического памятника.
Комплекс «Улли ховли», построенный в целях дальнейшего укрепления добрососедских связей между двумя государствами, является одним из исторических памятников. В комплексе, построенном в XVII веке, сохранились старинные дворы, памятники туркменской культуры, окружающая их крепость. По инициативе президента Шавката Мирзиеева в данном историческом памятнике были проведены ремонтные работы и благоустройство территории. Построена гостиница на двадцать мест.  Установлены туркменские юрты. Созданы все условия для туристического и паломнического туризма.
Крепость, окруженная стеной, всегда открыта для всех, кто хочет заглянуть в прошлое и изучить культуру двух братских народов. Здесь почти каждый день проводятся концерты, исполняются песни и танцы, посвященные узбекской и туркменской культуре.
В крепости можно покататься на верблюдах и лошадях, прогуляться по ремесленным мастерским и галереям, сделать селфи с настоящими туркменскими солдатами и перекусить в узбекских юртах.