Jumaniyazov Maqsud Jabbiyevich 1960-yilda tug‘ilgan, millati o‘zbek, 1982-yilda Toshkent politexnika institutining «Noorganik moddalar texnologiyasi» mutaxassisligini tugatgan. 1987-yilda nomzodlik, 2005-yilda esa doktorlik dissertasiyalarini himoya qilgan. Texnika fanlari doktori, professor.
M.J.Jumaniyazov Urganch davlat universitetiga 1992-yilda «Umumiy va organik kimyo» kafedrasi dosenti va mudiri vazifasi lavozimiga ishga qabul qilingan. Shu yildan buyon oliy dargohga mehr qo‘yib, sidqidildan fidokorona, halol mehnat qilib kelmoqda. U mazkur o‘quv dargohidagi faoliyati davrida oddiy o‘qituvchilikdan kafedra mudiri, fakultet dekani, tarbiyaviy ishlar bo‘yicha rektor muovini va o‘quv ishlari prorektori darajasiga ko‘tarildi. Bor kuchi va bilimini vatanimiz uchun yuksak malakali kadrlar tayyorlashga bag‘ishlab kelayotgan tajribali va faol o‘qituvchi, bag‘rikeng rahbar, mamlakatimizda kimyoviy texnologiyalar sohasining taniqli, serqirra olimi.
M.J. Jumaniyazov 350 dan ortiq ilmiy ishlar, 11 ta ixtiro, 11 ta uslubiy qo‘llanmalar va ikkita monografiya muallifi. Ilmiy ishlari chet elning (Angliya, Avstraliya, Germaniya, Xitoy, Xindiston va Rossiya) va Respublikaning nufuzli ilmiy jurnallarida e’lon qilindi, 30 ortiq davlatlarda xalqaro anjumanlarda qatnashdi.

Professor of the Department of
Maksud Jabbievich Jumaniyazov was born in 1960, Uzbek by nationality, in 1982 he graduated from the Tashkent Polytechnic Institute with a degree in Technology of inorganic substances.
In 1992, M.J. Jumaniyazov was hired at Urgench State University as an associate professor and head of the Department of General and Organic Chemistry. Since this year, he has been working sincerely, selflessly and honestly, showing love for his work and the university. During the period of his activity in the educational institution, he was promoted from a simple teacher to the head of the department, dean of the faculty, deputy rector for Educational work and vice-rector for Academic affairs. M.J. Jumaniyazov, an experienced and active teacher, tolerant leader, a prominent, versatile scientist in the field of chemical technologies, devotes all his strength and knowledge to the training of highly qualified personnel for our motherland.
M.J. Jumaniyazov is the author of more than 350 scientific works, 11 inventions, 11 methodical manuals and two monographs. Scientific works have been published in prestigious scientific journals of the Republic and foreign countries (England, Australia, Germany, China, India and Russia), and also participated in international conferences in more than 30 countries.