2021-yil 4-may kuni Turizm va iqtisodiyot fakulteti professor-o‘qituvchi va talabalari 9-may - "Xotira va qadrslash kuni" munosabati bilan Xiva tumani Soyot qishlog‘ida yashovchi Ikkinchi jahon urushi qatnashchisi faxriy Samandar ota Xudoyberganov xonadoniga tashrif buyurib, otaxonning holidan xabar oldilar. Otaxon suronli yillar, urush xotiralaridan gapirib berdi. Tashrifdan o`z mamnuniyatini izhor qilib, duo qildilar.
Shuningdek, Xiva tuman Soyot qishlog‘ida yashovchi mustaqillik yillarida o‘z burchini bajarishda halok bo‘lgan harbiy xizmatchilar va huquqni muhofaza qilish organlari xodimi marhum Mamatov Olimboy Sabirovich xonadoniga tashrif buyurib, uning oila a’zolari holidan xabar oldilar. Oila a’zolari bilan uning el-yurtiga ko‘rsatgan xizmatlari to‘g‘risida suhbat qilib, marhumni yod etdilar. Tashrif uchun xonadon a’zolari UrDU ma’muriyati hamda Turizm va iqtisodiyot fakulteti professor-o‘qituvchilari jamoasiga minnatdorchilik bildirdilar.
Fizika-matematika fakulteti o'qituvchilari talabalar bilan hamrohligida Xorazm viloyati Shovot tumanida istiqomat qiluvchi Ikkinchi jahon urushining Ukraina va Belarussiya janglarida qatnashgan Jumaniyazov Shomurat ota xonadoniga tashrif buyurib, otaxonning holidan xabar oldilar. Otaxon talabalarga o`z xotiralarini haqida so`zlab berdi.
Kimyoviy texnologiyalar fakulteti professor-o‘qituvchilari 9-may – “Xotira va qadrlash kuni” munosabati bilan Urganch tumanida yashovchi ulug‘ vatan urushi qatnashchisi Xodjayev Otavoy otaning xonadoniga tashrif buyurib, bayram bilan tabrikladilar. Otaxon hozirda qutlug‘ 100 yoshni qarshi olgan, otaxonga sog‘lik-salomatlik tilab qolamiz.
Texnika fakultetining professor-o‘qituvchilari 9-May – “Xotira va qadrlash kuni” munosabati bilan Bog‘ot tumani Nayman qishlog‘i Nayman mahallasida yashovchi Ikkinchi jahon urishi qatnashchisi, 1-guruh nogironi 1922-yilda tug‘ilgan Yomg‘irov Marat otani xonadoniga borib, holidan habar olib, bayram bilan samimiy tabrikladilar.
Shuningdek, fakultetining Yoshlar ittifoqi yetakchisi J.Mirzayev va faol talabalari Yangiariq tumani Qarmish qishlog‘ida yashovchi mustaqillik yillarida o‘z burchini bajarishda halok bo‘lgan Yaqubov Dilshod Ilyosovichning xonadoniga borib, oila a`zolari bilan uchrashdilar. Marhumni xotirlab, haqqiga duo qildilar.
Tarix fakulteti Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha dekan o‘rinbosari X.Saidov hamda fakultet talabalari 9-may - “Xotira va qadrlash kuni” munasabati bilan ulug‘ Vatan urush qatnashchisi Hazorasp tumanida yashovchi Matnazarov Bekchon ota xonadoniga tashrif buyurdilar. Bobo urush yillaridagi zulmatli kunlar, uning fuqarolarimiz, butun jahonga yetkazgan salbiy ta’sirlari va hozirgi mustaqilligimiz munosabati bilan davlatimizda bo‘layotgan rivojlanish, yoshlarga berilayotgan imkoniyatlar haqida gapirib o‘tdi. Uchrashuv so‘nggida faxriy bobo mustaqilligimiz abadiy bo‘lishi, yurtimiz yanada rivojlanishi uchun duo qildi.
2021-yil 5-may kuni Jismoniy madaniyat fakulteti professor-o'qituvchilari Yangibozor tumanida istiqomat qiluvchi Ikkinchi jahon urushi qatnashchisi Abdulla ota Ahmedovni 9-may - “Xotira va qadrlash kuni” bayrami bilan tabriklash maqsadida uning xonadoniga tashrif buyurdilar. Otaxon urush yillari xotiralaridan gapirib berib, tashrifdan o`z mamnuniyatini izhor qilib, duo qildilar.

Человеческое достоинство дорого, память священна
4 мая 2021 года профессорско-преподавательский состав и студенты факультета туризма и экономики в связи 9 Мая «Днем памяти и почестей» навестили ветерана Великой Отечественной войны Самандара Худойберганова, проживающего в селе Сойот Хивинского района. Ветеран рассказал о неспокойных годах, поделился воспоминаниями о войне. Он был доволен визитом гостей и дал благословление.
Также преподаватели и студенты посетили дом покойного Маматова Олимбоя Сабировича, военнослужащего и сотрудника правоохранительных органов, погибшего в годы независимости при исполнении служебных обязанностей, проживающего в селе Сойот Хивинского района. Члены его семьи рассказали о его служении народу и почтили память. Близкие Олимбоя Сабировича поблагодарили администрацию УрГУ и профессорско-преподавательский состав факультета туризма и экономики.
Преподаватели физико-математического факультета в сопровождении студентов посетили дом Джуманиязова Шомурата, жителя Шаватского района Хорезмской области, участника Великой Отечественной войны в Украине и Беларуси, и поинтересовались его здоровьем. Дедушка поделился своими воспоминаниями о войне со студентами.
Профессора химико-технологического факультета по случаю празднования 9 мая - «Дня памяти и почестей» посетили дом ветерана Великой Отечественной войны Ходжаева Отавоя, проживающего в Ургенчском районе, и поздравили его с праздником. В настоящее время ветерану исполнилось 100 лет.   Мы желаем Ходжаеву Отавою крепкого здоровья.
Профессорско-преподавательский состав технического факультета в связи с 9 Мая - “Днем памяти и почестей” поздравил участника Второй мировой войны, инвалида 1 группы, 1922 года рождения Джагирова Марата, проживающего в Багатском районе в махалле Найман села Найман.
А также руководитель Союза Молодежи Ж.Мирзаев и активные студенты факультета посетили дом Якубова Дилшода Ильесовича, проживающего в селе Кармиш Янгиарикского района, погибшего в годы независимости при исполнении своего долга, и встретились с родными и близкими. Почтили память усопшего и помолились за него.
Заместитель декана по работе с молодежью исторического факультета Х.Саидов и студенты по случаю празднования 9 мая-“Дня памяти и почестей” посетили дом участника Великой Отечественной войны Матназарова Бекчона - Ота, проживающего в Хазараспском районе. Ветеран рассказал о тяжелых годах войны, о негативном влиянии войны на наших граждан и на весь мир, также он поведал о развитии и реформах, которые происходят в годы независимости, а также о возможностях, предоставляемых молодежи.  В конце встречи дедушка помолился за нашу Родину и ее дальнейшее развитие.
5 мая 2021 года профессора и преподаватели факультета физической культуры посетили дом ветерана Великой Отечественной войны Абдуллы Ахмедова, проживающего в Янгибазарском районе, чтобы поздравить участника войны с 9 мая – «Днем памяти и почестей».  Дедушка поделился воспоминаниями о военных годах, выразил огромную благодарность за визит и благословил гостей.