2021-yil 4-may kuni Turizm va iqtisodiyot fakulteti professor-o‘qituvchi va talabalari 9-may - "Xotira va qadrslash kuni" munosabati bilan Xiva tumani Soyot qishlog‘ida yashovchi Ikkinchi jahon urushi qatnashchisi faxriy Samandar ota Xudoyberganov xonadoniga tashrif buyurib, otaxonning holidan xabar oldilar. Otaxon suronli yillar, urush xotiralaridan gapirib berdi. Tashrifdan o`z mamnuniyatini izhor qilib, duo qildilar.
Shuningdek, Xiva tuman Soyot qishlog‘ida yashovchi mustaqillik yillarida o‘z burchini bajarishda halok bo‘lgan harbiy xizmatchilar va huquqni muhofaza qilish organlari xodimi marhum Mamatov Olimboy Sabirovich xonadoniga tashrif buyurib, uning oila a’zolari holidan xabar oldilar. Oila a’zolari bilan uning el-yurtiga ko‘rsatgan xizmatlari to‘g‘risida suhbat qilib, marhumni yod etdilar. Tashrif uchun xonadon a’zolari UrDU ma’muriyati hamda Turizm va iqtisodiyot fakulteti professor-o‘qituvchilari jamoasiga minnatdorchilik bildirdilar.
Fizika-matematika fakulteti o'qituvchilari talabalar bilan hamrohligida Xorazm viloyati Shovot tumanida istiqomat qiluvchi Ikkinchi jahon urushining Ukraina va Belarussiya janglarida qatnashgan Jumaniyazov Shomurat ota xonadoniga tashrif buyurib, otaxonning holidan xabar oldilar. Otaxon talabalarga o`z xotiralarini haqida so`zlab berdi.
Kimyoviy texnologiyalar fakulteti professor-o‘qituvchilari 9-may – “Xotira va qadrlash kuni” munosabati bilan Urganch tumanida yashovchi ulug‘ vatan urushi qatnashchisi Xodjayev Otavoy otaning xonadoniga tashrif buyurib, bayram bilan tabrikladilar. Otaxon hozirda qutlug‘ 100 yoshni qarshi olgan, otaxonga sog‘lik-salomatlik tilab qolamiz.
Texnika fakultetining professor-o‘qituvchilari 9-May – “Xotira va qadrlash kuni” munosabati bilan Bog‘ot tumani Nayman qishlog‘i Nayman mahallasida yashovchi Ikkinchi jahon urishi qatnashchisi, 1-guruh nogironi 1922-yilda tug‘ilgan Yomg‘irov Marat otani xonadoniga borib, holidan habar olib, bayram bilan samimiy tabrikladilar.
Shuningdek, fakultetining Yoshlar ittifoqi yetakchisi J.Mirzayev va faol talabalari Yangiariq tumani Qarmish qishlog‘ida yashovchi mustaqillik yillarida o‘z burchini bajarishda halok bo‘lgan Yaqubov Dilshod Ilyosovichning xonadoniga borib, oila a`zolari bilan uchrashdilar. Marhumni xotirlab, haqqiga duo qildilar.
Tarix fakulteti Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha dekan o‘rinbosari X.Saidov hamda fakultet talabalari 9-may - “Xotira va qadrlash kuni” munasabati bilan ulug‘ Vatan urush qatnashchisi Hazorasp tumanida yashovchi Matnazarov Bekchon ota xonadoniga tashrif buyurdilar. Bobo urush yillaridagi zulmatli kunlar, uning fuqarolarimiz, butun jahonga yetkazgan salbiy ta’sirlari va hozirgi mustaqilligimiz munosabati bilan davlatimizda bo‘layotgan rivojlanish, yoshlarga berilayotgan imkoniyatlar haqida gapirib o‘tdi. Uchrashuv so‘nggida faxriy bobo mustaqilligimiz abadiy bo‘lishi, yurtimiz yanada rivojlanishi uchun duo qildi.
2021-yil 5-may kuni Jismoniy madaniyat fakulteti professor-o'qituvchilari Yangibozor tumanida istiqomat qiluvchi Ikkinchi jahon urushi qatnashchisi Abdulla ota Ahmedovni 9-may - “Xotira va qadrlash kuni” bayrami bilan tabriklash maqsadida uning xonadoniga tashrif buyurdilar. Otaxon urush yillari xotiralaridan gapirib berib, tashrifdan o`z mamnuniyatini izhor qilib, duo qildilar.

Dignity of humanity is precious, memory is sacred
On May 4, 2021, the professors, teachers and students of the Tourism and Economics Faculty on the occasion of the May 9 "Day of Memory and Honor" visited the veteran of the World War II Samandar Khudoyberganov, who lives in the village of Soyot, Khiva District. The veteran spoke about the turbulent years, shared his memories of the war. He was pleased with the visit of the guests and gave a blessing.
Also, teachers and students visited the house of the late Mamatov Olimboy Sabirovich, a serviceman and law enforcement officer who died in the years of independence in the line of duty, living in the village of Soyot, Khiva region. Members of his family told about his service to the people and paid tribute to the memory. Relatives of Olimboy Sabirovich thanked the administration of UrSU and the Tourism and Economics Faculty.
Teachers of the Physics and Mathematics Faculty, accompanied by students, visited the house of Dzhumaniyazov Shomurat, a resident of the Shavat district of the Khorezm region, a participant in the World War II in Ukraine and Belarus, and inquired after his health. Grandpa shared his memories of the war with students.
Professors of the Chemistry and Technology Faculty on the occasion of the celebration of May 9 - " Day of Memory and Honor" visited the house of the World War II veteran Khojaev Otavoy, who lives in the Urgench region, and congratulated him on the holiday. Currently, the veteran is 100 years old. We wish Khodjaev Otavoy good health.
The teaching staff of the Technical faculty on the occasion of the May 9 "Day of Memory and Honor" congratulated the participant of the Second World War, a disabled person of the 1st group, born in 1922 Dzhagirov Marat, who lives in the Bagat region in the Naiman mahalla of the Naiman village.
And also, the head of the Youth Union J. Mirzaev and active students of the faculty visited the house of Yakubov Dilshod Ilyosovich, who lives in the village of Karmish, Yangiarik region, who died in the years of independence in the line of duty, and met with relatives and friends. We honored the memory of the deceased and prayed for him.
Deputy Dean for Youth Affairs of the History Faculty H. Saidov and students on the occasion of the celebration of May 9 - “Day of Memory and Honor” visited the house of the World War II participant Matnazarov Bekchon, who lives in the Khazarasp region. The veteran spoke about the difficult years of the war, about the negative impact of the war on our citizens and on the whole world, he also spoke about the development and reforms that took place in the years of independence, as well as about the opportunities provided to young people. At the end of the meeting, grandfather prayed for our Motherland and its further development.
On May 5, 2021, professors and teachers of the Physical Education Faculty  visited the house of the Great Patriotic War veteran Abdulla Akhmedov, who lives in the Yangibazar region, to congratulate the war veteran on May 9 - “Day of Memory and Honor”. The grandfather shared his memories of the war years, expressed his deep gratitude for the visit and blessed the guests.