2021-yil 8-may kuni Urganch davlat universitetida 9-may – “Xotira va qadrlash kuni” munosabati bilan “Ajdodlarni qadrlash – muqaddas qadriyat” mavzusida adabiy-badiiy kecha bo’lib o’tdi.
Universitetning San`atshunoslik, Filologiya, Pedagogika hamda Xorijiy filologiya fakultetlari hamkorligida o`tkazilgan mazkur tadbirda rektor Bahrom Abdullayev boshchiligida fakultet dekanlari, professor-o`qituvchilar hamda talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
Tadbirni universitet rektori B.Abdullayev kirish so‘zi bilan ochib berib, barchani bayram bilan tabrikladi. Shuningdek, bugungi tinch va osuda kunlar uchun jon fido qilgan yurtdoshlarimiz faxrimiz ekanligini ta’kidlab o‘tdi.
Shundan so‘ng, tadbirni asosiy qismi boshlandi va talabalar tomonidan sahnalashtirilgan Ikkinchi jahon urushiga oid sahna ko‘rinishlari va kuy-qo‘shiqlar, vatanni ulug`lovchi she`rlar tadbir ishtirokchilariga ko‘tarinki kayfiyat ulashdi.

8 мая 2021 года в Ургенчском государственном университете проведен литературно-художественный вечер «Уважение к предкам - сакральная ценность», посвященный к празднованию 9 мая - «Дня памяти и почестей».
Мероприятие было организовано факультетами истории, филологии, педагогики и зарубежной филологии, где во главе с ректором Бахромом Абдуллаевым участвовали деканы, профессора-преподаватели и студенты.
Праздничное пероприятие открыл ректор университета Б.Абдуллаев, который поздравил всех с праздником. Б.Абдуллаев отметил, что мы гордимся нашими соотечественниками, которые пожертвовали своей жизнью за мирное небо над головой.
После этого началась основная часть мероприятия. Подготовленные студентами сценки о Второй мировой войне, стихи, прославляющие Родину, подарили гостям хорошее настроение.