2021-yil 18-may kuni Oʻzbek tilshunosligi kafedrasining navbatdagi ilmiy-nazariy seminari yigʻilishi bo’lib o’tdi. Unda f.f.n., dotsent Primov Azamat Iskandarovichning 10.00.01 – Oʻzbek tili ixtisosligi boʻyicha filologiya fanlari doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun taqdim qilgan “Sharafuddin Ali Yazdiyning “Zafarnoma” asari leksikasi” mavzusidagi dissertatsiyasining dastlabki ekspertizasi oʻtkazildi.
Ushbu ilmiy-nazariy seminarda fakultetning professor-oʻqituvchi, doktorant, mustaqil izlanuvchi, magistrant va talabalari, shuningdek, universitetning boshqa fakultetlaridan ham tadqiqotchilar ishtirok qilishdi. Mazkur muhokama jarayoni qizg’in bahs-munozara va savol-javoblarga boy tarzda bo’lib o’tdi.
Muhokama yakunida yig’ilish ishtrirokchilari 10.00.01 – Oʻzbek tili ixtisosligi boʻyicha filologiya fanlari doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun tayyorlangan “Sharafuddin Ali Yazdiyning “Zafarnoma” asari leksikasi” mavzusidagi tadqiqot ishini keyingi bosqich muhokama jarayonlariga tavsiya qilishdi.

18 мая 2021 года состоялся очередной научно-теоретический семинар кафедры узбекского языкознания. Проведено обсуждение диссертации кандидата филологических наук, доцента Примова Азамата Искандаровича на соискание ученой степени доктора филологических наук (DSc) по специальности 10.00.01 - узбекский язык на тему: «Лексика произведения Шарафуддина Али Язди «Зарафнома».
В семинаре приняли участие профессора, докторанты, независимые исследователи, магистранты и студенты факультета, а также исследователи других факультетов университета. Дискуссия была полна оживленных вопросов и ответов.
В завершение обсуждения участники встречи рекомендовали к дальнейшему обсуждению исследовательскую диссертацию на тему: «Лексика произведения Шарафуддина Али Язди «Зарафнома» на соискание ученой степени доктора филологических наук по специальности 10.00.01 - узбекский язык.