Urganch davlat universitetining faxrli ustozlaridan biri, professor, o`zbek tilshunosligi fanining rivojiga munosib hissa qo`shib kelayotgan, fanning onomastika sohasini shakllanishida o`z o`rniga ega yetuk olim Zaribboy Do`simov tavalludiga 75 yil, ilmiy-pedagogik faoliyatiga esa 55 yil to`ldi.
Ushbu sana munosabati bilan bugun, 2021-yil 20-may kuni Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida ilmiy-nazariy anjuman va tantanali kecha bo`lib o`tdi.
O‘z qalb qo‘rini, ko‘z nurini, mehr – muhabbatini ilm-fan rivojiga bag`ishlagan, kelajagi buyuk yurtga barkamol avlodlarni – komil insonlarni tarbiyalashdek mas’uliyatli vazifani zimmasiga olib, bu olijanob ishni sharaf bilan bajarishga bel bog`lagan ustozmizni qutlash, e’zozlash maqsadida respublikaning taniqli professorlari, fan doktorlari, ustozning kasbdosh do`stlari, universitet prosessor-o`qituvchilari hamda talaba-yoshlar to`plandi.
Anjumanni UrDU O`quv ishlari bo`yicha prorektori S. Xodjaniyazov kirish so`zi bilan ochib berib, ustozni qizg`in tabrikladi.
Anjumanda viloyat hokimning o‘rinbosari San`at Salayev, O‘zFA Til va adabiyoti instituti professori, f.f.d. Ibrohim Haqqulov, NamDu professori Nosirjon Ulug‘ov, QDU professori Shamshod Abdunazimov, dotsent Farhod Bobojonov, respublika Yozuvchilar uyushmasi Xorazm viloyati bo‘limi rahbari G.Ibodullayeva, viloyat Axborot-kutubxona markazi rahbari, Yozuvchilar uyushmasi a’zosi Shuhrat Matkarimov, UrDU Filologiya fakulteti professori, f. f. d. S.Ro‘zimboyev, professor X. Bobojonov, fakultet dekani dots. D. Gʻayipovlar so`zga chiqib, ustozning hayoti va ilmiy faoliyati, olib borgan tadqiqotlari, ustoz-shogird an`analari, jamoada ta’lim-tarbiya sifati va samaradorligini oshirish yо‘lidagi xizmatlari haqida gapirib, o`z dil izhorlari, samimiy tilak va istaklarini bildirdilar.

One of the honorary teachers of Urgench State University, professor, leading scientist who made a worthy contribution to the development of Uzbek linguistics, as well as a scientist who played an important role in the development of onomastics, Zaribboy Dusimov celebrated his 75th birthday and 55 years of his scientific and pedagogical activity.
Today, May 20, 2021, in connection with this significant date, a scientific and theoretical conference and a gala evening were held at the Culture Hall of Urgench State University.
Famous academicians of the republic, professors and doctors of sciences, colleagues of Zaribboy Dusimov, teachers and students of the university gathered to congratulate the teacher who devoted his heart and love to the development of science, who took upon himself a responsible task - the upbringing of a harmoniously developed generation, ideal people for the future of a great country and honorably engaged these noble deeds.
The conference was opened by the Vice-Rector for Academic Affairs of the UrSU S. Khodzhaniyazov and sincerely congratulated the teacher.
The conference was attended by the deputy of the regional khakim Sanat Salaev, professor of the Institute of Language and Literature of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, Ph.D. Ibrahim Khakkulov, professor of NamSU Nosirjon Ulugov, professor of KSU Shamshod Abdunazimov, docent Farkhod Bobodjonov, head of the Khorezm regional branch of the Republican Union of Writers G. Ibodullayeva, head of the regional Information and Library center, member of the Writers' Union Shukhrat Matkarimov, professor of the Philology Faculty of the Urgench State University Ph.D. S. Ruzimboev, Professor H. Bobodzhonov, Dean of the Faculty, docent D. Gaipov and many others. The guests spoke about the life and scientific activity of the teacher, his research, the traditions of the teacher-student, his contribution to improving the quality and effectiveness of education in the community, and also sincerely congratulated on the anniversary, wished all the best and expressed deep gratitude to the teacher.
In the creative part of the conference, students read congratulatory poems and sang songs in honor of the dear teacher. The conference was attended by representatives of the media.