Urganch davlat universitetining faxrli ustozlaridan biri, professor, o`zbek tilshunosligi fanining rivojiga munosib hissa qo`shib kelayotgan, fanning onomastika sohasini shakllanishida o`z o`rniga ega yetuk olim Zaribboy Do`simov tavalludiga 75 yil, ilmiy-pedagogik faoliyatiga esa 55 yil to`ldi.
Ushbu sana munosabati bilan bugun, 2021-yil 20-may kuni Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida ilmiy-nazariy anjuman va tantanali kecha bo`lib o`tdi.
O‘z qalb qo‘rini, ko‘z nurini, mehr – muhabbatini ilm-fan rivojiga bag`ishlagan, kelajagi buyuk yurtga barkamol avlodlarni – komil insonlarni tarbiyalashdek mas’uliyatli vazifani zimmasiga olib, bu olijanob ishni sharaf bilan bajarishga bel bog`lagan ustozmizni qutlash, e’zozlash maqsadida respublikaning taniqli professorlari, fan doktorlari, ustozning kasbdosh do`stlari, universitet prosessor-o`qituvchilari hamda talaba-yoshlar to`plandi.
Anjumanni UrDU O`quv ishlari bo`yicha prorektori S. Xodjaniyazov kirish so`zi bilan ochib berib, ustozni qizg`in tabrikladi.
Anjumanda viloyat hokimning o‘rinbosari San`at Salayev, O‘zFA Til va adabiyoti instituti professori, f.f.d. Ibrohim Haqqulov, NamDu professori Nosirjon Ulug‘ov, QDU professori Shamshod Abdunazimov, dotsent Farhod Bobojonov, respublika Yozuvchilar uyushmasi Xorazm viloyati bo‘limi rahbari G.Ibodullayeva, viloyat Axborot-kutubxona markazi rahbari, Yozuvchilar uyushmasi a’zosi Shuhrat Matkarimov, UrDU Filologiya fakulteti professori, f. f. d. S.Ro‘zimboyev, professor X. Bobojonov, fakultet dekani dots. D. Gʻayipovlar so`zga chiqib, ustozning hayoti va ilmiy faoliyati, olib borgan tadqiqotlari, ustoz-shogird an`analari, jamoada ta’lim-tarbiya sifati va samaradorligini oshirish yо‘lidagi xizmatlari haqida gapirib, o`z dil izhorlari, samimiy tilak va istaklarini bildirdilar.

Проведена научно-теоретическая конференция, посвященная 75-летию со дня рождения профессора Зариббоя Дусимова и 55-летию его научно-педагогической деятельности
Одному из почетных преподавателей Ургенчского государственного университета, профессору, ведущему ученому, внесшему достойный вклад в развитие узбекского языкознания, а также ученому, сыгравшему важную роль в развитии ономастики, Зариббою Дусимову исполнилось 75 лет со дня рождения и 55 лет его научно-педагогической деятельности.
Сегодня, 20 мая 2021 года, в связи с этой знаменательной датой во Дворце культуры Ургенчского государственного университета прошла научно-теоретическая конференция и торжественный вечер.
Известные академики республики, профессора и доктора наук, коллеги Зариббоя Дусимова, преподаватели и студенты университета собрались поздравить преподавателя, посвятившего свое сердце и любовь развитию науки, взявшего на себя ответственную задачу - воспитание гармонично развитого поколения, идеальных людей для будущего великой страны и с честью занимавшегося этими благородными делами.
Открыл конференцию проректор по учебной работе УрГУ С.Ходжаниязов и искренне поздравил преподавателя.
В конференции принимали участие заместитель областного хакима Санат Салаев, профессор Института языка и литературы АН РУз, д.ф.н. Ибрагим Хаккулов, профессор НамГУ Носирджон Улугов, профессор КГУ Шамшод Абдуназимов, доцент Фарход Бободжонов, руководитель Хорезмского регионального отделения Республиканского союза писателей Г.Ибодуллаева, руководитель областного информационно-библиотечного центра, член Союза писателей Шухрат Маткаримов, профессор филологического факультета УрГУ, д.ф.н. С.Рузимбоев, профессор Х. Бободжонов, декан факультета, доц. Д. Гаипов и многие другие. Гости вечера рассказали о жизни и научной деятельности Зариббоя Дусимова, его исследованиях, заслугах по повышению качества обучения, традициях «устоз-шогирд», а также искренне поздравили с юбилеем, пожелали всего наилучшего и выразили глубокую благодарность преподавателю.
В творческой части конференции студенты прочитали поздравительные стихи и исполнили песни в честь дорогого преподавателя. В конференции принимали участие представители СМИ