Joriy yilning 10-17 sentabr kunlari Urganch shahrida joylashgan "Yoshlik" sport majmuasida sportning ogʻir atletika turi boʻyicha kattalar va yoshlar (U20) oʻrtasida Oʻzbekiston kubogi musob
Yurtimizda yoshlar masalasi davlat siyosati darajasida ekanligi barchamizga birdek ayon. Taʼkidlanganidek, Urganch davlat universitetida ham yoshlar uchun ko’plab imkoniyat va shart-sharoi
Maʻlumki, oliygohlarda birinchi kursga qabul qilingan talabalarni taʼlim muassasalariga moslashuviga yordamlashish va oʻquv jarayoni bilan yaqindan tanishtirish maqsadida “Birinchi kurs maktabi&
Bugun Urganch davlat universitetiga tashrif buyurgan Ozarbayjon Respublikasi delegatsiyasi a’zolari uchun oliygoh Madaniyat saroyida Filologiya va sanat fakulteti tomonidan madaniy tadbir namoyi

On September 17, Rector of Urgench State University Bakhrom Abdullayev met with the 1st year students of the Faculty of Chemical Technologies. First of all, rector B.Abdullayev talked about the reform
On September 10-17 of this year, the Uzbekistan Cup competition between adults and youth (U20) in weightlifting was held at the "Youth" sports complex in Urgench.
More than 250 athl
It is clear to all of us that the issue of youth in our country is at the level of state policy. As noted, Urgench State University also has many opportunities and conditions for youngsters. This year
It is known that "First Year School" events are being organized in order to help the students who have been admitted to the first grade in the universities to adapt to the educational instit
Today an artistic event was presented by the Faculty of Philology and Art in the Palace of Culture of the university for the members of the delegation of the Republic of Azerbaijan who visited Urgench