⛹️♂️Urganch davlat universiteti Kimyoviy texnologiyalar fakultetida bo’lib o’tgan “Talabalar festivali – 2024” haftaligining ochilish marosimidan so’ng, sport
Bugun, 13-may kuni viloyatimizdagi barcha oliy taʼlim muassasalari talabalari o‘rtasida oʻtkazilayotgan “Talabalar festivali – 2024” haftaligi Urganch davlat universitetida ham
Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida Xorazm viloyati hokimligi bilan hamkorlikda O’zbek lug’atshunosligiga oid kitoblar taqdimoti o’tkazildi. Ushbu taqdimotni O’zbek
Bugun Urganch davlat universitetida oliy ta’lim muassasalarining talabalari o‘rtasida o’tkazilishi rejalashtirilgan “Talabalar festivali – 2024” haftaligiga bag&rsq
Bugun, 13-may kuni Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida Xorazm viloyati hokimligi bilan hamkorlikda O’zbek lug’atshunosligiga oid kitoblar taqdimoti o’tkazildi. Ushbu taqdi

"Student Festival - 2024" week has started
Today, on May 13, the "Student Festival - 2024" week, which is being held among students of all higher education institutions in our region, was launched at a high level at Urganch State Uni
THE PRESENTATION OF BOOKS ON UZBEK DICTIONARY HAS BEEN HELD
A presentation of books on Uzbek lexicology was held in the Palace of Culture of Urganch State University in cooperation with Khorezm region hokimity. Dean of the Faculty of Uzbek Philology D. Gayipov
Today, on May 13, the "Student Festival - 2024" week, which is being held among students of all higher education institutions in our region, was launched at a high level at Urgench State Uni
A press conference dedicated to the "Student Festival - 2024" week was held
Today, a press conference dedicated to the "Student Festival - 2024" week was held among students of higher education institutions at Urgench State University. Rector of Urgench State Uni
Today, on May 13, a presentation of books on Uzbek lexicography was held in the Palace of Culture of Urgench State University in cooperation with Khorezm Region Hokim. Dean of the Faculty of Uzbek Phi
On March 12 of this year, a scientific-theoretical seminar "Actual problems of literary studies" and a scientific-methodical seminar "Actual problems of teaching Uzbek liter