05-oktabr kuni soat 09.00da A-407-xonada Filologiya va tillarni o'qitish: ingliz tili yo'nalishining 2301B-ingliz guruhida "Og'zaki nutq amaliyoti" fanidan "Scale:Listening&
Xorazm viloyati Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi bir guruh xodimlari hamda Urganch davlat universiteti tyutorlari, Talabalarni turar joy bilan ta’minlash bo‘limi xodimlari ishtirokida kuz
Urganch davlat universitetida yangi 2023-2024 o‘quv yili boshlangani munosabati bilan “Ota-onalar kongresi” o‘tkazildi. Bugungi “Ota-onalar kongresi”
Joriy yil 5-oktabr kuni “Kapital sug’urta” AJ bosh direktori X.Bo‘rixojayev, Majburiy sug’urta departamenti direktori I.Bobojonov, IT departamenti direktori Sh.Haqb
Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan Respublikamizdagi oliy taʼlim muassasalari rektorlari qatori Urganch davlat universiteti rektori Abdullayev Baxrom Ismoilovichning ham xalqar
Bugun “WikiStipendiya II” jamoasi universitetimizda boʻlib, talabalarga loyiha haqida taqdimot qilishdi.

An open lesson was held on the topic "Scale: Listening" on the course "Oral speech practice" in group 2301B-English  of the Philology and Language Teaching: English language d
Rental apartments are being studied
A meeting aimed at ensuring the safety of rental apartments was held in the autumn-winter season with the participation of a group of employees of the Emergency Situations Department of Khorezm region
A parents' congress was held
In connection with the start of the new 2023-2024 academic year, the "Parents' Congress" was held at Urganch State University. Today's "Parents' Congress" was held with
A meeting was held with the managers of "Capital Insurance" JSC
On October 5 of this year, meeting was held with the general director of "Capital Insurance" JSC H. Borikhojhayev, the director of the compulsory insurance department I. Bobojonov, the direc
International recognition of the activities of the Rector of Urganch State University
The Ministry of Higher Education, Science and Innovation recognized the international activity of Abdullayev Bakhrom Ismoilovich, Rector of Urganch State University, along with rectors of higher educa
"WikiPromotion" event was held at Urganch State University
Today, the "WikiStipendiya II" team visited our university and presented the project to students. In this WikiPromotion, students got answers to all the questions they were interested in.