Urganch davlat universitetida xalqaro standartlarga muvofiq o‘quv dasturlarini ishlab chiqish bo‘yicha seminar o‘tkazildi
Bugun, 26-iyun kuni Urganch davlat universitetida viloyatdagi 5ta davlat oliy taʼlim muassasalarining o‘quv ishlari bo‘yicha prorektorlari, o‘quv-uslubiy boshqarma boshliqlari, fakul
Urganch davlat universiteti rahbariyati Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakulteti professor-o‘qituvchilari bilan ochiq muloqot o‘tkazdi
Bugun, 26-iyun kuni Urganch davlat universiteti rektori v.v.b.S.Xodjaniyazov boshchiligida barcha prorektorlarning ishtirokida Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakulteti professor-o‘qi
Hazorasp tumanida “Dolzarb 90 kun” loyihasi tadbirlari tashkil etildi
Yurtimizning barcha hududlarida yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli va samarali o‘tkazish maqsadida “Dolzarb 90 kun” loyihasi doirasida keng qamrovli tadbirlar tashkil etilmoqda
Urganch davlat universiteti rahbariyatining fakultetlar jamoasi bilan uchrashuvlari davom etmoqda
Bugun, 25-iyun kuni ham Urganch davlat universiteti rahbariyatining fakultetlarning professor-o‘qituvchilari jamoasi bilan uchrashuvlari davom etdi.  Xususan, universitet rektori v.v.b. S.X
Urganch davlat universiteti rahbariyati Fizika-matematika fakulteti professor-o‘qituvchilari jamoasi bilan uchrashdi
Bugun, 24-iyun kuni Urganch davlat universiteti rektori v.v.b. S.Xodjaniyazov hamda barcha prorektorlar tomonidan Fizika-matematika fakulteti professor-o‘qituvchilari bilan ochiq muloqot tarzida

A Seminar on Developing Curricula in Accordance with International Standards Held at Urgench State University
Today, June 26, a training seminar was organized at Urgench State University for vice-rectors for academic affairs, heads of academic-methodical departments, faculty deans, and department heads from f
The Management of Urgench State University Held an Open Dialogue with the Faculty of Sports Activities, Pedagogy, and Psychology
Today, June 26, an open dialogue meeting was held between the acting rector of Urgench State University, S.Khodjaniyazov, and the professors and teachers of the Faculty of Sports Activities, Pedagogy,
“Crucial 90 Days” Project Events Held in Hazorasp District
Across all regions of our country, large-scale events are being organized within the framework of the “Crucial 90 Days” project, aimed at ensuring that youngsters spend their free time mea
On June 25, the leadership of Urgench State University continued its series of meetings with faculty academic staff. In particular, Acting Rector S.Khodjaniyazov and all vice-rectors first met with th
Leadership of Urgench State University Met with the Faculty of Physics and Mathematics
Today, on June 24, Acting Rector of Urgench State University, S.Khodjaniyazov, along with all vice-rectors, held an open dialogue with the academic staff of the Faculty of Physics and Mathematics. The
A Meaningful Day – A Productive Way to Spend the Summer Break!
As part of the "Crucial 90 Days" project, the Faculty of Physics and Mathematics at Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni is organizing various spiritual-educational and spo