Ma’lumki hozirgi davrda O’zbekiston Respublikasining jahonda tutgan o’rni va ahamiyati albatta ko’p jihatdan uning taraqqiy etish darajasi, dunyo ilm-fanining rivojlanishiga nechog’lik muvofiqligi, o’zining iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanishiga ishonchli ilmiy asos yaratganligi bilan belgilanadi. Darhaqiqat, bugungi kunda olimlarimiz oldiga mamlakatimizning hamma sohalari bo’yicha mavjud bo’lgan muammolarni aniqlash va bu muammolarni zamonaviy ilm-fan va texnologiyalarni joriy etish bilan echish, ilm – fan va ishlab chikarish integrasiyasini amalga oshirish bilan qadrlar tayyorlash tizimida ilm-fanning uzviyligini qaror toptirish, yani ilm-fanning talim amaliyoti bilan mustahkam aloqasini taminlash orqali barkamol avlodni tarbiyalash vazifasi qo’yilgan. Ayni vaqtda, davlat modernizasiya dasturi hamda kadrlar tayyorlash milliy dasturining qo’shimcha bandlari respublikamiz ilm ahli oldiga yangidan – yangi talablarni qo’ydi.
Kafedraning moddiy-texnika bazasi mustahkamlandi va ilmiy- pedagogik kadrlar bilan boyitildi. Bugungi kunda jamoamiz oldida fakultetimizning zamonaviy asbob-uskunalar bilan jihozlash, laboratoriyalar tashkil etish, ularni texnik vositalar, uskunalar bilan jihozlash, fanning dolzarb yo’nalishlarida ilmiy tadqiqot ishlarini amalga oshirish, ta’lim va fandagi izlanishlarimizni jahon ilm-fani bilan keng ko’lamda integrasiyalash, olimlar salohiyatini oshirish, yosh iste’dodli olimlarni tarbiyalab etishtirish, iqtidorli talabalarni aniqlash va ular bilan maxsus dastur asosida ishlash kabi asosiy vazifalar turibdi.
Talabalar kontingenti jami bakalavriat 955 nafarni  tashkil qiladi.
Biologiya kafedrasi olimlari davlatimiz iqtisodiy siyosatining uchdan ortiq ustivor yo’nalishlari bo’yicha ilmiy tadqiqot ishlari olib bormoqdalar.
Hisobot yilida olib borilgan ilmiy tadqiqot ishlari natijasida   144 ta ilmiy ishlar chop qilindi, shundan 46 tasi Respublika miyosida ilmiy jurnallarda chop qilingan ilmiy ishlar bo’lib, Respublika miqyosidagi ilmiy konferensiyalarda 44 ta, xorijiy ilmiy jurnallarda 8 ta, Scopus  jurnalida 10  ta  ilmiy maqola, Xalqaro ilmiy konferensiyalarda  31  ta va 3 ta o’quv-uslubiy qo’llanma chop qilindi.
2020-2021 yilda asosiy e’tibor  professor-o’qituvchilarning dars yuklamalarini to’la va sifatli bajarishlarini ta’minlashga, uslubiy materiallar tayyorlashga, ilmiy-tadqiqot ishlarini kuchaytirishga, ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarda professor-o’qituvchilarni faol ishtirok etishini ta’minlashga, ijro intizomini mustahkamlashga, yuqori tashkilotlar topshiriqlarini o’z vaqtida bajarishga qaratildi. Ilmiy tadqiqot ishlar bo’yicha quyidagi ishlar amalga oshirildi.
Biologiya kafedrasi ilmiy-tadqiqot faoliyatini ustivor yo’nalishlari
Kafedramiz  professor-o’qituvchilari quyidagi yo’nalishlarda ilmiy-tadqiqot ishlarini olib bormoqda:
1. “O’simlikshunoslik” yo’nalishi - 06.01.08
Ushbu yo’nalishda ish olib boruvchilar: q.x.f.d. prof. Satipov G’. q.x.f.n., dots. Allaberganova Z.B., q.x.f.n., dots. Ismayilova I., Nurullayeva M., Zaripova N., Sapayeva G., Matkarimova M., Yusupov X.)
2021 yil 1 yanvardan G.Sapayeva va M.Matkarimovalar O’simlikshunoslik yo’nalishi bo’yicha tayanch doktaranturaga qabul qilindilar. G.Sapayeva “Xorazm viloyati o’tloq-allyuvial tuproqlarida  yangi  va istiqbolli javdar navlarini mahsuldorligini o’rganish“ mavzusida va M.Matkarimova  “Xorazm tuproqlarida takroriy ekilgan kunjut navlarinidan yuqori hosil olishda ekish me’yorlari ta’sirini ilmiy asoslash”mavzusidagi dissertasiya ishi bo’yicha tayanch doktaranturada (PhD) ilmiy – tadqiqot ishini olib boryaptilar.
2. “Zoologiya yo’nalishi - 03.00.06.
Ushbu yo’nalishda  ish olib boruvchilar: b. f. d., prof. Abdullayev I., (Ph) falsafa fanlari doktori  Matyoqubov Z., dots. Raxmanova A, katta o’qituvchi Yadgarova N., Iskandarov A., Jumaniyozova T., Jumanazarov X.)
2019 yil 1 yanvardan Q.Razzakov “Xorazm vohasi karam agrosenozi entomofaunasi:shakllanishi, funksiyalanishi va ularni boshqarishning zamonaviy biologik asoslari” mavzusida N.Yadgarova “Xorazm viloyati poliz ekinlari zararkunandalari va ularga qarshi qurash  choralari” mavzusida ilmiy-tadqiqot ishini yaqunlash arafasida.
3.“Odam va xayvon fiziologiyasi” yo’nalishi - 03.00.08.
Ushbu yo’nalishda ish olib boruvchilar: b.f.n., (PhD)  doktori Raximova Sh. Igamova O.)
Joriy yil yanvar oyida Sh.Raximova. “Eksperimental diabet negizida turkesteronning nutriyentlar assimilyasiyasiga ta’siri”mavzusida ilmiy-tadqiqot ishini himoya qildi.
4.“Melioratsiya va  sug’orma dehqonchilik ” yo’nalishi - 06.01.02.
Ushbu yo’nalishda  ish olib boruvchilar - q.xf.n., dots. Z.Tajiyev  va   Ollanazarov S.
5. “Ekologiya” yo’nalishi - 03.00.10
Ushbu yo’nalishida  ish olib boruvchilar. Jumaniyozova N.,  Yo’ldashev K.)
2018 yil 1 yanvaridan Jumaniyozova Navbahor “Xorazm viloyati sharoitida ekologik omillarning qovoq hosildorligiga ta’siri” mavzusida dissertasiya ishi bo’yicha tayanch doktoranturada ilmiy-tadqiqot ishini yakunlash arafasida. Fanlardan minimumlarni topshirgan. Seminarlardan o’tgan.
Shuningdek, K.Yo’ldashev “Xorazm viloyatidagi kommunal va qishloq xo’jalik korxonalari oqava suvlarida yuksak o’simliklarini ko’paytirish va  suvni tozalash” mavzusida ilmiy ishlar olib bormoqda. Fanlardan minimumlar topshirgan.
Kafedra professor-o’qituvchilari ilmiy-tadqiqot ishlarini Respublikamiz iqtisodiyoti va ishlab chiqarishining o’sishiga ta’sir qiladigan qator tarmoq va korxonalar bilan hamkorlikda ishlash hamda ularning buyurtmalarini bajarish orqali amalga oshirishmoqda.
Biologiya kafedrasida faoliyat yuritayotgan professor-o’qituvchilarning ilmiy salohiyati
2021 – 2022 o’quv yilida Biologiya kafedrasida jami 43 nafar professor – o’qituvchi faoliyat olib bormoqda. Shundan, 2 nafar professor, 6 nafar dotsent, 3 nafar (PhD)  falsafa doctori, 4 nafar katta o’qituvchi, 5 nafar o’qituvchi, 24 nafar stajyor o’qituvchi faoliyat olib bormoqda. Asosiy shtatda - 34 nafar, ichki o’rindosh 4 nafar, tashqi o’rindosh 5 nafar professor o’qituvchilar faoliyat olib boradi. Ilmiy salohiyat asosiy shtatdagilar xisobiga 23 % ni tashkil etadi.
O’zbekiston faxriylarining ijtimoyi faoliyatini qo’llab-quvvatlash “Nuroniy” jamg’armasi Vasiylik kengashining 2021  yil 19 aprelda 1-sonli  qaroriga asosan Satipov Gaipnazar Matvapayevich mehnat   fahriysi II-darajali ko’krak nishoni bilan taqdirlandi.
Maxpirat nomidagi O’rta Osiyo xalqlari tarixi institutining Turon Fanlar Akademiyasi Prezidiumining qarori 2021 yil 26 sentyabr (1/9-21-bayonnomasi) bilan Satipov G’aibnazar Matvapayevichga  akademik ilmiy unvoni  berildi.
Davlat ilmiy-texnika dasturlari doirasida bajarilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlarining natijalari
Hisobot yilida ko’pgina professor-o’qituvchilar, katta ilmiy xodim izlanuvchilar hamda iqtidorli talabalar Respublika davlat dasturi doirasidagi Fan va texnologiyalar markazi (FTM) grantlari asosidagi va xorijiy jamg’arma grantlari asosidagi ilmiy loyihalarida qatnashib, o’zlarining salmoqli hissalarini qo’shishdi.
Mutaxassislarni xorijda tayyorlash va  vatandoshlar bilan muloqat qilish “El –yurt  umidi” jamg’armasi sertifikatiga kafedramizdan Latipova Ro’zajon va Djumaniyozova Yulduz Abdusharipovnalar sazovor bo’ldilar. Ular jamg’arma vasiylik kengashining 2021 yil 22 apreldagi qaroriga muvofiq stipendiya tanlovida malaka oshirish ta’lim dasturi bo’yicha g’olib deb topilgan stipendiantlar hisoblanadi.
Kafedra o`qituvchisi Latipova Ro`zajon  2021 yil 17-sentabrdan 19-noyabrgacha bo`lgan muddatda El-Yurt Umidi jamg`armasining xorijda malaka oshirish dasturi boyicha Sloveniya davlatining  Koper  shahridagi  Primorska universiteti Matematika, Tabiiy fanlar, Informatsion texnologiyalar  fakulteti, Genetika laboratoriyasida 2 oy mobaynida malakasini oshirib keldi. Malaka oshirish yakunida Primorska Universitetining sertifikati bilan taqdirlandi.
Halqaro hamkorlik va chet el bilan ilmiy aloqalar asosida erishilgan natijalar.
Biologiya kafedrasi xalqaro hamkorligi ta’lim tizimini takomillashtirish, ayniqsa uni jahon   standartlari darajasiga ko’tarish, malakali ilmiy pedagogik kadrlar tayyorlash, xorijiy ta’lim   muassasalari va ilmiy markazlari bilan o’zaro manfaatli aloqalarni o’rnatish, professor-   o’qituvchilar, katta ilmiy xodimlar, mustaqil izlanuvchilar va talabalarning til va kasbiy   malakalarini oshirish hamda ta’limning turli yo’nalishlari bo’yicha tajriba almashish         maqsadlarida amalga oshirilmoqda.  Lyublyana universiteti  professori  Gozard Drevensek   joriy yil mart oyidan boshlab  talabalarga biokimyo va genetika fanidan ingliz tilida dars   berib boshladi.
Shuningdek, hamkorlikda markaz va laboratoriyalar tashkil qilish ham asosiy diqqat             e’tiborda turibdi. Natijada fakultetimizda faoliyat ko’rsatayotgan o’qituvchilar tomonidan   ana   shunday laboratoriyalar soni yildan – yilga ortmoqda. Bunda xorijiy davlatlarning     mamlakatimizdagi elchixonalari va jamg’armalarining hissalari katta bo’lmoqda. B.f.d. prof.   I.Abdullayev va 2-kurs magistranti A.Iskandarovlar 2021yil 12-martdan 7 maygacha     bo’lgan  muddatda ERASMUS+ dasturning student (Project 2018-1-RO01-KA107-047708)   xalqaro loyihasi doirasida Ruminiya davlatining Kluj Napokashahridagi Qishloq xo’jalik va veterrinariya tibbiyot universiteti “Oziq-ovqat texnologiyasi” fakultetining o’quv amaliyotida ishtiroq etdilar.  Shuningdek professor Abdullaev I.I.va Qishloq xo’jalik va veterrinariya tibbiyot universiteti Xalqaro aloqalar bo’limining prorektori professor Andrei Mixalka bilan ikki tomonlama memorandum imzolanib, ikki tomonning kelgusidagi ishlari kelishib olindi.
O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Maxkamasi huzuridagi mutaxassislarni xorijda tayorlash va vatandoshlar bilan muloqat qilish “El-yurt umidi” jamg’armasi sertifikatiga  kafedra stajyor – o’qituvchisi Berdiyeva Saboh Baxramovna sazovor bo’ldi. S.Berdiyeva jamg’arma vasiylikkengashining  2021yil 30 sentyabrdagi  6-son qaroriga muvofiq stipendiya tanlovida doktarantura ta’lim dasturi bo’yichag’olib deb topilgan stipendiant hisoblanadi. Hozirda dunyoda 228-o’rinda turuvchi Novosibirsk davlat universiteti doktoranti.
Kafereda talabalarni faqat xorijda o’qitish bilan cheklanmasdan, o’z navbatida, xorijiy talabalarni jalb qilish va o’qitishga ham katta e’tibor berilmoqda. Hozirgi kunda biologiya yo’nalishi bo’yicha 135 nafar xorijlik (Turkmanistonlik) talaba tahsil olmoqdalar.
Mustaqil izlanuvchilik asosida ilmiy - pedagog kadrlar tayyorlash
Kafedrada faoliyat ko’rsatayotgan kafedra va ixtisosliklar kesimida fan doktorlari safini yoshartirish, Katta ilmiy xodim izlanuvchi va mustaqil izlanuvchilar samaradorligini oshirish  va ilmiy pedagogik kadrlar tayyorlashni jadallashtirish asosida ilmiy salohiyatni oshirish bo’yicha 2021 yilgacha maqsadli dastur ishlab chiqilgan bo’lib, dasturga muvofiq ravishda ish yuritilib kelinmoqda.
Dasturga asosan mustaqil ilmiy tadqiqot bilan shug’ullanayotgan professor-o’qituvchilar sharoitlarini o’rganish, ularga dissertasiya ishlarini himoya qilish uchun imkoniyat yaratib berish, bo’yicha ko’pgina ishlar olib borilmoqda.
Iqtidorli talabalar bilan ishlash
2021-2022 yil kafedramizda iqtidorli talabalarni izlab topish, qo’shimcha ravishda o’quv mashg’ulotlarini tashkil etib borish, ilmiy ishlarga yo’naltirish va malakali olib borishlarini ta’minlash hamda ularning Prezident stipendiyasi va Davlat stipendiyasi tanlovlariga, Respublika Fan olimpiadasiga yuqori darajada tayyorlash, turli chet el va mahalliy grantlarga jalb qilish borasida qamrovli ishlar amalga oshirildi.
Kafedra iqtidorli talabalari bilan ishlashni yanada takomillashtirish maqsadida ustoz – shogird maktabi tizimi yo’lga qo’yilgan.
Ayni vaqtda iqtidorli talabalar fakultet va universitet jamoasi tomonidan amalga oshirilayotgan ilmiy loyihalarda faol ishtirok etib kelishmoqda. 2-kurs magistranti A.Iskandarovlar 2021yil 12-martdan 7 maygacha bo’lgan muddatda ERASMUS+ dasturning student (Project 2018-1-RO01-KA107-047708) xalqaro loyihasi doirasida Ruminiya davlatining Kluj Napoka shahridagi Qishloq xo’jalik va veterrinariya tibbiyot universitetii “Oziq-ovqat texnologiyasi”fakultetining o’quv amaliyotida ishtiroq etib sertifikatlar olib keldi.
Tabiiy fanlar fakulteti biologiya yo‘nalishida quyidagi iqtidorli talabalar bo‘lib ular biologiya fanlari kesimida ilmiy-ijodiy va amaliy izlanishlar olib bormoqdalar.
Jumladan Biologiya yo‘nalishi 2-kurs talabasi Isayeva Zaxro Baxrom qizi “Bug‘doyning sifat   belgilari” mavzusi bo‘yicha ilmiy izlanishlar olib bormoqda hozirgi kunda Respublika va   xalqaro ilmiy jurnallarda 4 ta tezis 3-ta ilmiy maqolaga ega. O‘quv va tashkiliy ishlardagi   faolligi uchun 5 ta sertifikat va 4 ta fahriy yorliq bilan taqdirlangan. 2020-yil 21-24-dekabr   kunlarida iqtidorli talabalar uchun Hindistonlik professor Alka Dhingra va UrDU tomonidan   Marketing va moliya mavzulari  bo’yicha tashkil qilingan onlayn mashg’ulotlarda faol     ishtirok etgan.
Oliy ta’lim muassasalari talabalari o‘rtasida o‘tkazilgan Respublika onlayn fan   olimpiadasida “Hayvonlar bioximiyasi” fani yo‘nalishida qatnashib, I bosqichda 2-o‘rinni oldi   va II bosqichga o‘tdi. 2021-yil 4-iyun kuni bo‘lib o‘tgan olimpiada Respublika bosqichida   ishtirok qilib 60 ballni qo‘lga kiritdi va  maxsus sertifikat bilan taqdirlandi.
O’zbekiston Respublikasi iste’dodli yoshlarni qo’llab - quvvatlash “Ulug’bek“ jamg’armasi     hamkorligidailm fan sohasiga keng jalb etish va ularning tashabbuslarini qo’llab –     quvvatlash maqsadida iqtidorli talabalar, doktorantlar va tadqiqotchilar o’rtasida 2021 yilda   o’tkazilgan “Yangi O’zbekistonning  iste’dodli yoshlari nomli insholar tanlovida ishtirok etganligi uchun diplom bilan tagdirlandi.
Biologiya yo‘nalishi 4- kurs talabasi Ruzimov Akbar Davronbek o‘gli “Xorazm viloyati suv xavzalaridagi Cyprinidae oilasi vakillari bioekologiyasi” mavzusi doirasida ilmiy-amaliy izlanishlar olib bormoqda. Hozirgi kunda ilmiy nashirlari: Maqola va tezislari: 4 ta OTMda (Respublika va xorij) da o‘tkazilgan ilmiy-amaliy konferensiyalarda 7 bora ishtirok etgan. Oliy ta’lim muassasalari talabalari o‘rtasida o‘tkazilgan Respublika onlayn fan olimpiadasida “Odam va xayvonlar fizologiyasi” fani yo‘nalishida qatnashib, I bosqichda 1-o‘rinni oldi va II bosqichga o‘tdi. 2021-yil 4-iyun kuni bo‘lib o‘tgan olimpiada Respublika bosqichida ishtirok qilib 80 ballni qo‘lga kiritdi va  maxsus sertifikat bilan taqdirlandi.
Ilmiy - tadqiqot ishlarining samaradorligi
Hisobot davrida kafedrada amalga oshirilgan barcha ilmiy tadqiqot ishlari yuqori saviyada bo’lib, tadqiqot masalalari dolzarbligi Respublikamiz va xorijdagi boshqa oliy ta’lim muassasalari va ilmiy tekshirish institutlari mutaxassislari tomonidan e’tirof etib kelinmoqda. 15 aprel 2021 yilda “Biologiya, ekologiya va  qishloq xo’jaligi muammolarining ilmiy hamda innovasion  echimlari mavzusidagi onlayn anjumanda Respublikamizning OTMlari hamda ilmiy tadqiqot institutlari professor-o’qituvchilari, ilmiy xodim va doktorantlari o’z ilmiy ishlari bilan bilan ishtirok etdilar. Bu ilmiy izlanishlar natijasi sifatida to’plangan malumotlar Respublikamizning ishtimoyi– iqtisodiy  salohiyatini yuksaltirishga, talim sohasida erishilgan yutuqlar yoshlarimizning bilim va malakalarini oshirishga xizmat qiladi. Anjuman materiallar to’plamida chop etilgan tezislar soni 126 ni tashkil etadi.
Ilmiy maqola, monografiya, o’quv qo’llanma va darsliklar chop etish
Biologiya kafedrasi professor-o’qituvchilari hamda talabalari tomonidan hisobot yilida olib borilgan ilmiy tadqiqot ishlari natijasida  144 ta ilmiy ishlar chop qilindi, shundan 46 tasi Respublika miyosida ilmiy jurnallarda chop qilingan ilmiy ishlar bo’lib, Respublika miqyosidagi ilmiy konferensiyalarda 44 ta, xorijiy ilmiy jurnallarda 8ta Scopus  jurnalida 13  ta  ilmiy maqola, Xalqaro ilmiy konferensiyalarda 31  ta va 3 ta o’quv-uslubiy qo’llanma chop qilindi.
Kafedra katta o’qituvchisi Yadgarova N.S., o’qituvchi Igamova O.K. muallifligida “Odam anatomiyasi” fanidan amaliy mashg’ulotlar uchun o’quv qo’llanmalari nashr etildi.
Annamuratova  D., Tajiyev Z., Igamova O., Ro’zmetova M. Lar muallifigida nashir qilingan uslubiy qo’llanma biologiya yo’nalishi, jismoniy tarbiya yo’nalishi talabalarining tegishli fanlarining ishchi dasturlarga qo’shimcha adabiyot sifatida kiritib, Urganch davlat universiteti o’quv jarayonida unumli foydalanilmoqda.

Известно, что роль и значение Республики Узбекистан в современном мире во многом определяется ее уровнем развития, совместимостью с развитием мировой науки, созданием надежной научной основы для ее экономического и социального развития. Ведь сегодня нашим ученым необходимо выявить существующие проблемы во всех сферах страны и решить их с помощью внедрения современной науки и технологий, интеграции науки и производства, интеграции науки в систему подготовки кадров. Воспитать гармонично развитое поколение, обеспечив прочную связь науки и образовательной практики. В то же время дополнительные пункты государственной программы модернизации и национальной программы подготовки кадров выдвинули новые требования к ученым республики.
Материально-техническая база кафедры усилена и пополнена научно-педагогическими кадрами. Сегодня наша команда должна оснастить наш факультет современным оборудованием, организовать лаборатории, оснастить их техническими средствами, оборудованием, провести исследования в актуальных областях науки, расширить наши образовательные и научные исследования мировой наукой. Интеграция, наращивание потенциала ученых, обучение талантливых молодых ученых, выявление талантливых студентов и работа с ними по специальной программе.
Общее количество студентов бакалавриата - 955 человек.
Ученые биологического факультета проводят исследования более чем по трем приоритетным направлениям экономической политики государства.
По результатам научных исследований в отчетном году опубликовано 144 научных статьи, из них 46 опубликованы в научных журналах республики, 44 - на республиканских научных конференциях, 8 - в зарубежных научных журналах, 10 научных статей - в Scopus, 31 и 3. учебники изданы на международных научных конференциях.
В 2020-2021 годах основной упор будет сделан на обеспечение полноценной и качественной работы педагогического коллектива, подготовку методических материалов, усиление научных исследований, активное участие учителей в духовно-просветительской деятельности.Усилить исполнительскую дисциплину, выполнить поставленные задачи. вышестоящих организаций своевременно. Была проведена следующая исследовательская работа.
Приоритеты научно-исследовательской деятельности кафедры биологии
Профессора и преподаватели кафедры проводят научно-исследовательские работы по следующим направлениям:
1. «Ботаника» - 06.01.08.
Те, кто работает в этой сфере: q.x.f.d. проф. Сатипов Г. q.x.f.n., точки. Аллаберганова З.Б., q.x.f.n., точки. Исмаилова И., Нуруллаева М., Зарипова Н., Сапаева Г., Маткаримова М., Юсупов Х.)
С 1 января 2021 года Г. Сапаева и М. Маткаримова приняты на обучение в основную докторскую программу в области ботаники. Диссертация Г.Сапаевой на тему «Изучение продуктивности новых и перспективных сортов ржи на пастбищно-аллювиальных почвах Хорезмской области» и диссертация М.Маткаримова на тему «Научное обоснование влияния норм посева на урожайность посевных сортов кунжута в Хорезмской области». «Они проводят исследования в рамках базовой докторской программы (PhD).
2. «Зоология - 03.00.06.
Те, кто работает в этом направлении: б. f. д., проф. Абдуллаев И., доктор философских наук Матёкубов З., доцент. Рахманова А, старший преподаватель Ядгарова Н., Искандаров А., Джуманиёзова Т., Джуманазаров Х.)
С 1 января 2019 года К.Раззаков накануне завершения научно-исследовательских работ по теме «Энтомофауна капустных агроценозов Хорезмского оазиса: формирование, функции и современные биологические основы управления ими» Н.Ядгарова на тему «Вредители дынь в Хорезме. регион и меры контроля ». Сдал минимумы по естествознанию.
3. «Физиология человека и животных» - 03.00.08.
Исследователи: Рахимова Ш., канд. Экон. Игамова О.)
В январе этого года Ш. Рахимова. Он защитил свою исследовательскую работу на тему «Влияние туркестерона на усвоение питательных веществ на основе экспериментального диабета».
4. Направление «Мелиорация и орошаемое земледелие» - 06.01.02.
Те, кто работает в этом направлении - q.xf.n., доцент. З.Таджиев и Олланазаров С.
5. Направление «Экология» - 03.00.10.
Тех, кто работает в этом направлении. Джуманиёзова Н., Юлдашев К.)
С 1 января 2018 года Джуманиязова Навбахор накануне завершения научно-исследовательской работы над основной докторской диссертацией на тему «Влияние факторов окружающей среды на урожай тыквы в условиях Хорезмской области». Сдал минимумы по естествознанию. Прошла семинары.
К. Юлдашев также проводит исследования на тему «Размножение высоких растений и очистка сточных вод коммунальных и сельскохозяйственных предприятий Хорезмской области». Представлены минимумы из науки.
Профессора и преподаватели кафедры проводят научно-исследовательские работы в сотрудничестве с рядом отраслей и предприятий, влияющих на рост экономики и производства республики, а также выполняя их заказы.
Научный потенциал профессоров и преподавателей кафедры биологии
В 2021-2022 учебном году на кафедре биологии будут работать 43 профессора и преподавателя. На кафедре работают 2 профессора, 6 доцентов, 3 доктора наук, 4 старших преподавателя, 5 преподавателей, 24 интерна. Основной штат состоит из 34 профессоров, 4 внутренних и 5 внешних профессоров. Научный потенциал составляет 23% от общего числа сотрудников.
Решением Попечительского совета Фонда поддержки социальной деятельности ветеранов Узбекистана №1 «Нуроний» от 19 апреля 2021 года Сатипов Гаипназар Матвапаевич награжден Трудовым знаком II степени.
Решением Президиума Туранской Академии Наук Института истории народов Средней Азии имени Махпирата 26 сентября 2021 года (протокол 1 / 9-21) Сатипову Гайбназару Матвапаевичу присвоено ученое звание.
Результаты научно-исследовательских работ, выполненных в рамках государственных научно-технических программ.
В отчетном году многие профессора, старшие научные сотрудники и одаренные студенты внесли значительный вклад в исследовательские проекты в рамках Республиканской государственной программы на основе грантов Центра науки и технологий (ФТМ) и зарубежных грантов.
Латипова Розажон и Джуманиёзова Юлдуз Абдушариповна из нашего отдела получили сертификаты Фонда Эль-Юрт Умиди на обучение специалистов за рубежом и общение с соотечественниками. Они являются победителями программы повышения квалификации в стипендиальном конкурсе в соответствии с решением Попечительского совета от 22 апреля 2021 года.
Преподаватель кафедры Латипова Рожайон с 17 сентября по 19 ноября 2021 года по программе повышения квалификации Фонда Эль-Юрт Умиди за рубежом в Приморском университете в Копере, Словения, факультет математики, естественных наук, информационных технологий, лаборатория генетики 2 улучшал свои навыки в течение нескольких месяцев. По окончании обучения получил сертификат Приморского университета.
Результаты достигнуты на основе международного сотрудничества и научных связей с зарубежными странами.
Международное сотрудничество кафедры биологии направлено на совершенствование системы образования, в частности, на повышение ее до уровня мировых стандартов, подготовку квалифицированных научно-педагогических кадров, установление взаимовыгодных отношений с зарубежными образовательными учреждениями и научными центрами, профессорами, старшими преподавателями с целью повышения языковых и профессиональных навыков исследователей, независимых исследователей и студентов, а также обмена опытом в различных сферах образования. Гозард Древенсек, профессор Университета Любляны, начал преподавать биохимию и генетику на английском языке студентам в марте этого года.
Также в центре внимания создание совместных центров и лабораторий. В результате количество таких лабораторий преподавателями нашего факультета с каждым годом растет. Вклад зарубежных посольств и фондов в нашу страну значительный. B.f.d. проф. И.Абдуллаева и магистра 2 курса А.Искандарова с 12 марта по 7 мая 2021 года в рамках международного студенческого проекта ERASMUS + по программе (Project 2018-1-RO01-KA107-047708) Сельское хозяйство и ветеринария в г. Клуж-Напока, Румыния прошла стажировку на факультете пищевых технологий. Также был подписан двусторонний меморандум с профессором Абдуллаевым И.И. и проректором по международным связям кафедры международных отношений Университета сельского хозяйства и ветеринарной медицины Андреем Михалкой и согласована дальнейшая работа сторон.
Бердиева Сабох Бахрамовна, стажер-преподаватель кафедры, награждена сертификатом Фонда подготовки специалистов за рубежом при Кабинете Министров Республики Узбекистан и общения с соотечественниками «Эль-Юрт Умиди». С.Бердиева является стипендиатом программы докторантуры в стипендиальном конкурсе в соответствии с решением Попечительского совета Фонда № 6 от 30 сентября 2021 года. В настоящее время он является докторантом Новосибирского государственного университета, занимает 228-е место в мире.
Большое внимание в кафе уделяется не только обучению студентов за рубежом, но и привлечению и обучению иностранных студентов. В настоящее время биологию изучают 135 иностранных (туркменских) студентов.
Подготовка научно-педагогических кадров на основе независимых исследований.
На кафедре разработана целевая программа до 2021 года по омоложению рядов докторов наук, повышению эффективности работы старших научных сотрудников и независимых исследователей, а также повышению научного потенциала научно-педагогических кадров.
В рамках программы проводится большая работа по изучению условий профессоров и преподавателей, занимающихся самостоятельной исследовательской работой, для предоставления им возможности защитить свои диссертации.
Работа с одаренными учениками
В 2021-2022 годах кафедра ищет талантливых студентов для организации дополнительного обучения, направления их на научную работу и предоставления им квалифицированной подготовки, а также их участие в конкурсах на стипендию Президента и Государственную стипендию, Республиканскую олимпиаду по науке. Проведена большая работа по подготовке и привлечению различных зарубежных и отечественных грантов.
В целях дальнейшего улучшения работы с талантливыми студентами кафедры создана система педагогических школ.
В настоящее время талантливые студенты активно участвуют в исследовательских проектах, реализуемых профессорско-преподавательским составом и сотрудниками университета. 2 курс магистра А. Искандарова с 12 марта по 7 мая 2021 года в рамках международного проекта студенческой программы ERASMUS + (Project 2018-1-RO01-KA107-047708) Университета сельского хозяйства и ветеринарии в г. Клуж-Напока, Румыния Участвовала в стажировке на факультете «Технологии пищевых продуктов» и получила сертификаты.
Следующие талантливые студенты в области биологии факультета естественных наук занимаются научными, творческими и прикладными исследованиями в области биологических наук.
В частности, студентка 2 курса биологического факультета Исаева Захро Бахром кызы проводит исследование на тему «Качественные характеристики пшеницы», в настоящее время имеет 4 диссертации и 3 научные статьи в национальных и международных научных журналах. Награжден 5 грамотами и 4 почетными грамотами за активное участие в воспитательной и организационной работе. 21-24 декабря 2020 года он принял активное участие в онлайн-курсе по маркетингу и финансам, организованном индийским профессором Алкой Дхингра и UrDU для одаренных студентов.
Участвовал в республиканской онлайн-олимпиаде по науке среди студентов высших учебных заведений по направлению «Биохимия животных», занял 2 место на первом этапе и перешел на второй этап. 4 июня 2021 года она участвовала в Республиканском этапе Олимпиады, набрала 60 баллов и была награждена специальным сертификатом.
Поддержка талантливой молодежи Республики Узбекистан в сотрудничестве с Фондом Улугбека проводилась в 2021 году среди талантливых студентов, докторантов и исследователей с целью привлечения широкого круга ученых и поддержки их инициатив. «За участие он был награжден дипломом. в конкурсе эссе «Талантливая молодежь нового Узбекистана».
Рузимов Акбар Давронбек оглу, студент 4 курса биологического факультета, проводит исследование на тему «Биоэкология семейства карповых водосборов Хорезмской области». В настоящее время научные публикации: Статьи и тезисы: Участвовал в 7 научно-практических конференциях в 4 университетах (республиканских и зарубежных). Участвовал в республиканской онлайн-олимпиаде по науке среди студентов высших учебных заведений по направлению «Физиология человека и животных», занял 1 место на первом этапе и перешел на второй этап. 4 июня 2021 года она участвовала в Республиканском этапе Олимпиады, набрала 80 баллов и была награждена специальным сертификатом.
Эффективность научных исследований
В отчетном периоде все научно-исследовательские работы, проводимые на кафедре, находятся на высоком уровне, а актуальность вопросов исследований признана специалистами других вузов и научно-исследовательских институтов республики и зарубежья. 15 апреля 2021 года в онлайн-конференции «Научные и инновационные решения проблем биологии, экологии и сельского хозяйства» приняли участие профессора, исследователи и докторанты вузов и научно-исследовательских институтов республики. Данные, собранные в результате этого исследования, послужат повышению экономического потенциала республики, достижений в области образования для повышения знаний и навыков нашей молодежи. Количество тезисов, опубликованных в трудах конференции, - 126.
Публикация научных статей, монографий, учебников и учебных пособий.
По результатам научных исследований, проведенных профессорами и студентами кафедры биологии в отчетном году, опубликовано 144 научных статьи, из них 46 опубликованы в научных журналах республики, 44 - на республиканских научных конференциях и в зарубежных научных журналах. Опубликовал 8 научных статей в 8 журналах Scopus, 31 и 3 учебника на международных научных конференциях.
Старший преподаватель кафедры Ядгарова Н.С., преподаватель Игамова О.К. Издал учебники для практических занятий по направлению «Анатомия человека».
Аннамуратова Д., Таджиев З., Игамова О., Рузметова М. Методическое пособие, изданное Ларом, студенты биологии, физкультуры включены в рабочие программы соответствующих дисциплин в качестве дополнительной литературы, Ургенчского государственного университета эффективно используется в учебном процессе.