Ma’lumki hozirgi davrda O’zbekiston Respublikasining jahonda tutgan o’rni va ahamiyati albatta ko’p jihatdan uning taraqqiy etish darajasi, dunyo ilm-fanining rivojlanishiga nechog’lik muvofiqligi, o’zining iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanishiga ishonchli ilmiy asos yaratganligi bilan belgilanadi. Darhaqiqat, bugungi kunda olimlarimiz oldiga mamlakatimizning hamma sohalari bo’yicha mavjud bo’lgan muammolarni aniqlash va bu muammolarni zamonaviy ilm-fan va texnologiyalarni joriy etish bilan echish, ilm – fan va ishlab chikarish integrasiyasini amalga oshirish bilan qadrlar tayyorlash tizimida ilm-fanning uzviyligini qaror toptirish, yani ilm-fanning talim amaliyoti bilan mustahkam aloqasini taminlash orqali barkamol avlodni tarbiyalash vazifasi qo’yilgan. Ayni vaqtda, davlat modernizasiya dasturi hamda kadrlar tayyorlash milliy dasturining qo’shimcha bandlari respublikamiz ilm ahli oldiga yangidan – yangi talablarni qo’ydi.
Kafedraning moddiy-texnika bazasi mustahkamlandi va ilmiy- pedagogik kadrlar bilan boyitildi. Bugungi kunda jamoamiz oldida fakultetimizning zamonaviy asbob-uskunalar bilan jihozlash, laboratoriyalar tashkil etish, ularni texnik vositalar, uskunalar bilan jihozlash, fanning dolzarb yo’nalishlarida ilmiy tadqiqot ishlarini amalga oshirish, ta’lim va fandagi izlanishlarimizni jahon ilm-fani bilan keng ko’lamda integrasiyalash, olimlar salohiyatini oshirish, yosh iste’dodli olimlarni tarbiyalab etishtirish, iqtidorli talabalarni aniqlash va ular bilan maxsus dastur asosida ishlash kabi asosiy vazifalar turibdi.
Talabalar kontingenti jami bakalavriat 955 nafarni  tashkil qiladi.
Biologiya kafedrasi olimlari davlatimiz iqtisodiy siyosatining uchdan ortiq ustivor yo’nalishlari bo’yicha ilmiy tadqiqot ishlari olib bormoqdalar.
Hisobot yilida olib borilgan ilmiy tadqiqot ishlari natijasida   144 ta ilmiy ishlar chop qilindi, shundan 46 tasi Respublika miyosida ilmiy jurnallarda chop qilingan ilmiy ishlar bo’lib, Respublika miqyosidagi ilmiy konferensiyalarda 44 ta, xorijiy ilmiy jurnallarda 8 ta, Scopus  jurnalida 10  ta  ilmiy maqola, Xalqaro ilmiy konferensiyalarda  31  ta va 3 ta o’quv-uslubiy qo’llanma chop qilindi.
2020-2021 yilda asosiy e’tibor  professor-o’qituvchilarning dars yuklamalarini to’la va sifatli bajarishlarini ta’minlashga, uslubiy materiallar tayyorlashga, ilmiy-tadqiqot ishlarini kuchaytirishga, ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarda professor-o’qituvchilarni faol ishtirok etishini ta’minlashga, ijro intizomini mustahkamlashga, yuqori tashkilotlar topshiriqlarini o’z vaqtida bajarishga qaratildi. Ilmiy tadqiqot ishlar bo’yicha quyidagi ishlar amalga oshirildi.
Biologiya kafedrasi ilmiy-tadqiqot faoliyatini ustivor yo’nalishlari
Kafedramiz  professor-o’qituvchilari quyidagi yo’nalishlarda ilmiy-tadqiqot ishlarini olib bormoqda:
1. “O’simlikshunoslik” yo’nalishi - 06.01.08
Ushbu yo’nalishda ish olib boruvchilar: q.x.f.d. prof. Satipov G’. q.x.f.n., dots. Allaberganova Z.B., q.x.f.n., dots. Ismayilova I., Nurullayeva M., Zaripova N., Sapayeva G., Matkarimova M., Yusupov X.)
2021 yil 1 yanvardan G.Sapayeva va M.Matkarimovalar O’simlikshunoslik yo’nalishi bo’yicha tayanch doktaranturaga qabul qilindilar. G.Sapayeva “Xorazm viloyati o’tloq-allyuvial tuproqlarida  yangi  va istiqbolli javdar navlarini mahsuldorligini o’rganish“ mavzusida va M.Matkarimova  “Xorazm tuproqlarida takroriy ekilgan kunjut navlarinidan yuqori hosil olishda ekish me’yorlari ta’sirini ilmiy asoslash”mavzusidagi dissertasiya ishi bo’yicha tayanch doktaranturada (PhD) ilmiy – tadqiqot ishini olib boryaptilar.
2. “Zoologiya yo’nalishi - 03.00.06.
Ushbu yo’nalishda  ish olib boruvchilar: b. f. d., prof. Abdullayev I., (Ph) falsafa fanlari doktori  Matyoqubov Z., dots. Raxmanova A, katta o’qituvchi Yadgarova N., Iskandarov A., Jumaniyozova T., Jumanazarov X.)
2019 yil 1 yanvardan Q.Razzakov “Xorazm vohasi karam agrosenozi entomofaunasi:shakllanishi, funksiyalanishi va ularni boshqarishning zamonaviy biologik asoslari” mavzusida N.Yadgarova “Xorazm viloyati poliz ekinlari zararkunandalari va ularga qarshi qurash  choralari” mavzusida ilmiy-tadqiqot ishini yaqunlash arafasida.
3.“Odam va xayvon fiziologiyasi” yo’nalishi - 03.00.08.
Ushbu yo’nalishda ish olib boruvchilar: b.f.n., (PhD)  doktori Raximova Sh. Igamova O.)
Joriy yil yanvar oyida Sh.Raximova. “Eksperimental diabet negizida turkesteronning nutriyentlar assimilyasiyasiga ta’siri”mavzusida ilmiy-tadqiqot ishini himoya qildi.
4.“Melioratsiya va  sug’orma dehqonchilik ” yo’nalishi - 06.01.02.
Ushbu yo’nalishda  ish olib boruvchilar - q.xf.n., dots. Z.Tajiyev  va   Ollanazarov S.
5. “Ekologiya” yo’nalishi - 03.00.10
Ushbu yo’nalishida  ish olib boruvchilar. Jumaniyozova N.,  Yo’ldashev K.)
2018 yil 1 yanvaridan Jumaniyozova Navbahor “Xorazm viloyati sharoitida ekologik omillarning qovoq hosildorligiga ta’siri” mavzusida dissertasiya ishi bo’yicha tayanch doktoranturada ilmiy-tadqiqot ishini yakunlash arafasida. Fanlardan minimumlarni topshirgan. Seminarlardan o’tgan.
Shuningdek, K.Yo’ldashev “Xorazm viloyatidagi kommunal va qishloq xo’jalik korxonalari oqava suvlarida yuksak o’simliklarini ko’paytirish va  suvni tozalash” mavzusida ilmiy ishlar olib bormoqda. Fanlardan minimumlar topshirgan.
Kafedra professor-o’qituvchilari ilmiy-tadqiqot ishlarini Respublikamiz iqtisodiyoti va ishlab chiqarishining o’sishiga ta’sir qiladigan qator tarmoq va korxonalar bilan hamkorlikda ishlash hamda ularning buyurtmalarini bajarish orqali amalga oshirishmoqda.
Biologiya kafedrasida faoliyat yuritayotgan professor-o’qituvchilarning ilmiy salohiyati
2021 – 2022 o’quv yilida Biologiya kafedrasida jami 43 nafar professor – o’qituvchi faoliyat olib bormoqda. Shundan, 2 nafar professor, 6 nafar dotsent, 3 nafar (PhD)  falsafa doctori, 4 nafar katta o’qituvchi, 5 nafar o’qituvchi, 24 nafar stajyor o’qituvchi faoliyat olib bormoqda. Asosiy shtatda - 34 nafar, ichki o’rindosh 4 nafar, tashqi o’rindosh 5 nafar professor o’qituvchilar faoliyat olib boradi. Ilmiy salohiyat asosiy shtatdagilar xisobiga 23 % ni tashkil etadi.
O’zbekiston faxriylarining ijtimoyi faoliyatini qo’llab-quvvatlash “Nuroniy” jamg’armasi Vasiylik kengashining 2021  yil 19 aprelda 1-sonli  qaroriga asosan Satipov Gaipnazar Matvapayevich mehnat   fahriysi II-darajali ko’krak nishoni bilan taqdirlandi.
Maxpirat nomidagi O’rta Osiyo xalqlari tarixi institutining Turon Fanlar Akademiyasi Prezidiumining qarori 2021 yil 26 sentyabr (1/9-21-bayonnomasi) bilan Satipov G’aibnazar Matvapayevichga  akademik ilmiy unvoni  berildi.
Davlat ilmiy-texnika dasturlari doirasida bajarilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlarining natijalari
Hisobot yilida ko’pgina professor-o’qituvchilar, katta ilmiy xodim izlanuvchilar hamda iqtidorli talabalar Respublika davlat dasturi doirasidagi Fan va texnologiyalar markazi (FTM) grantlari asosidagi va xorijiy jamg’arma grantlari asosidagi ilmiy loyihalarida qatnashib, o’zlarining salmoqli hissalarini qo’shishdi.
Mutaxassislarni xorijda tayyorlash va  vatandoshlar bilan muloqat qilish “El –yurt  umidi” jamg’armasi sertifikatiga kafedramizdan Latipova Ro’zajon va Djumaniyozova Yulduz Abdusharipovnalar sazovor bo’ldilar. Ular jamg’arma vasiylik kengashining 2021 yil 22 apreldagi qaroriga muvofiq stipendiya tanlovida malaka oshirish ta’lim dasturi bo’yicha g’olib deb topilgan stipendiantlar hisoblanadi.
Kafedra o`qituvchisi Latipova Ro`zajon  2021 yil 17-sentabrdan 19-noyabrgacha bo`lgan muddatda El-Yurt Umidi jamg`armasining xorijda malaka oshirish dasturi boyicha Sloveniya davlatining  Koper  shahridagi  Primorska universiteti Matematika, Tabiiy fanlar, Informatsion texnologiyalar  fakulteti, Genetika laboratoriyasida 2 oy mobaynida malakasini oshirib keldi. Malaka oshirish yakunida Primorska Universitetining sertifikati bilan taqdirlandi.
Halqaro hamkorlik va chet el bilan ilmiy aloqalar asosida erishilgan natijalar.
Biologiya kafedrasi xalqaro hamkorligi ta’lim tizimini takomillashtirish, ayniqsa uni jahon   standartlari darajasiga ko’tarish, malakali ilmiy pedagogik kadrlar tayyorlash, xorijiy ta’lim   muassasalari va ilmiy markazlari bilan o’zaro manfaatli aloqalarni o’rnatish, professor-   o’qituvchilar, katta ilmiy xodimlar, mustaqil izlanuvchilar va talabalarning til va kasbiy   malakalarini oshirish hamda ta’limning turli yo’nalishlari bo’yicha tajriba almashish         maqsadlarida amalga oshirilmoqda.  Lyublyana universiteti  professori  Gozard Drevensek   joriy yil mart oyidan boshlab  talabalarga biokimyo va genetika fanidan ingliz tilida dars   berib boshladi.
Shuningdek, hamkorlikda markaz va laboratoriyalar tashkil qilish ham asosiy diqqat             e’tiborda turibdi. Natijada fakultetimizda faoliyat ko’rsatayotgan o’qituvchilar tomonidan   ana   shunday laboratoriyalar soni yildan – yilga ortmoqda. Bunda xorijiy davlatlarning     mamlakatimizdagi elchixonalari va jamg’armalarining hissalari katta bo’lmoqda. B.f.d. prof.   I.Abdullayev va 2-kurs magistranti A.Iskandarovlar 2021yil 12-martdan 7 maygacha     bo’lgan  muddatda ERASMUS+ dasturning student (Project 2018-1-RO01-KA107-047708)   xalqaro loyihasi doirasida Ruminiya davlatining Kluj Napokashahridagi Qishloq xo’jalik va veterrinariya tibbiyot universiteti “Oziq-ovqat texnologiyasi” fakultetining o’quv amaliyotida ishtiroq etdilar.  Shuningdek professor Abdullaev I.I.va Qishloq xo’jalik va veterrinariya tibbiyot universiteti Xalqaro aloqalar bo’limining prorektori professor Andrei Mixalka bilan ikki tomonlama memorandum imzolanib, ikki tomonning kelgusidagi ishlari kelishib olindi.
O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Maxkamasi huzuridagi mutaxassislarni xorijda tayorlash va vatandoshlar bilan muloqat qilish “El-yurt umidi” jamg’armasi sertifikatiga  kafedra stajyor – o’qituvchisi Berdiyeva Saboh Baxramovna sazovor bo’ldi. S.Berdiyeva jamg’arma vasiylikkengashining  2021yil 30 sentyabrdagi  6-son qaroriga muvofiq stipendiya tanlovida doktarantura ta’lim dasturi bo’yichag’olib deb topilgan stipendiant hisoblanadi. Hozirda dunyoda 228-o’rinda turuvchi Novosibirsk davlat universiteti doktoranti.
Kafereda talabalarni faqat xorijda o’qitish bilan cheklanmasdan, o’z navbatida, xorijiy talabalarni jalb qilish va o’qitishga ham katta e’tibor berilmoqda. Hozirgi kunda biologiya yo’nalishi bo’yicha 135 nafar xorijlik (Turkmanistonlik) talaba tahsil olmoqdalar.
Mustaqil izlanuvchilik asosida ilmiy - pedagog kadrlar tayyorlash
Kafedrada faoliyat ko’rsatayotgan kafedra va ixtisosliklar kesimida fan doktorlari safini yoshartirish, Katta ilmiy xodim izlanuvchi va mustaqil izlanuvchilar samaradorligini oshirish  va ilmiy pedagogik kadrlar tayyorlashni jadallashtirish asosida ilmiy salohiyatni oshirish bo’yicha 2021 yilgacha maqsadli dastur ishlab chiqilgan bo’lib, dasturga muvofiq ravishda ish yuritilib kelinmoqda.
Dasturga asosan mustaqil ilmiy tadqiqot bilan shug’ullanayotgan professor-o’qituvchilar sharoitlarini o’rganish, ularga dissertasiya ishlarini himoya qilish uchun imkoniyat yaratib berish, bo’yicha ko’pgina ishlar olib borilmoqda.
Iqtidorli talabalar bilan ishlash
2021-2022 yil kafedramizda iqtidorli talabalarni izlab topish, qo’shimcha ravishda o’quv mashg’ulotlarini tashkil etib borish, ilmiy ishlarga yo’naltirish va malakali olib borishlarini ta’minlash hamda ularning Prezident stipendiyasi va Davlat stipendiyasi tanlovlariga, Respublika Fan olimpiadasiga yuqori darajada tayyorlash, turli chet el va mahalliy grantlarga jalb qilish borasida qamrovli ishlar amalga oshirildi.
Kafedra iqtidorli talabalari bilan ishlashni yanada takomillashtirish maqsadida ustoz – shogird maktabi tizimi yo’lga qo’yilgan.
Ayni vaqtda iqtidorli talabalar fakultet va universitet jamoasi tomonidan amalga oshirilayotgan ilmiy loyihalarda faol ishtirok etib kelishmoqda. 2-kurs magistranti A.Iskandarovlar 2021yil 12-martdan 7 maygacha bo’lgan muddatda ERASMUS+ dasturning student (Project 2018-1-RO01-KA107-047708) xalqaro loyihasi doirasida Ruminiya davlatining Kluj Napoka shahridagi Qishloq xo’jalik va veterrinariya tibbiyot universitetii “Oziq-ovqat texnologiyasi”fakultetining o’quv amaliyotida ishtiroq etib sertifikatlar olib keldi.
Tabiiy fanlar fakulteti biologiya yo‘nalishida quyidagi iqtidorli talabalar bo‘lib ular biologiya fanlari kesimida ilmiy-ijodiy va amaliy izlanishlar olib bormoqdalar.
Jumladan Biologiya yo‘nalishi 2-kurs talabasi Isayeva Zaxro Baxrom qizi “Bug‘doyning sifat   belgilari” mavzusi bo‘yicha ilmiy izlanishlar olib bormoqda hozirgi kunda Respublika va   xalqaro ilmiy jurnallarda 4 ta tezis 3-ta ilmiy maqolaga ega. O‘quv va tashkiliy ishlardagi   faolligi uchun 5 ta sertifikat va 4 ta fahriy yorliq bilan taqdirlangan. 2020-yil 21-24-dekabr   kunlarida iqtidorli talabalar uchun Hindistonlik professor Alka Dhingra va UrDU tomonidan   Marketing va moliya mavzulari  bo’yicha tashkil qilingan onlayn mashg’ulotlarda faol     ishtirok etgan.
Oliy ta’lim muassasalari talabalari o‘rtasida o‘tkazilgan Respublika onlayn fan   olimpiadasida “Hayvonlar bioximiyasi” fani yo‘nalishida qatnashib, I bosqichda 2-o‘rinni oldi   va II bosqichga o‘tdi. 2021-yil 4-iyun kuni bo‘lib o‘tgan olimpiada Respublika bosqichida   ishtirok qilib 60 ballni qo‘lga kiritdi va  maxsus sertifikat bilan taqdirlandi.
O’zbekiston Respublikasi iste’dodli yoshlarni qo’llab - quvvatlash “Ulug’bek“ jamg’armasi     hamkorligidailm fan sohasiga keng jalb etish va ularning tashabbuslarini qo’llab –     quvvatlash maqsadida iqtidorli talabalar, doktorantlar va tadqiqotchilar o’rtasida 2021 yilda   o’tkazilgan “Yangi O’zbekistonning  iste’dodli yoshlari nomli insholar tanlovida ishtirok etganligi uchun diplom bilan tagdirlandi.
Biologiya yo‘nalishi 4- kurs talabasi Ruzimov Akbar Davronbek o‘gli “Xorazm viloyati suv xavzalaridagi Cyprinidae oilasi vakillari bioekologiyasi” mavzusi doirasida ilmiy-amaliy izlanishlar olib bormoqda. Hozirgi kunda ilmiy nashirlari: Maqola va tezislari: 4 ta OTMda (Respublika va xorij) da o‘tkazilgan ilmiy-amaliy konferensiyalarda 7 bora ishtirok etgan. Oliy ta’lim muassasalari talabalari o‘rtasida o‘tkazilgan Respublika onlayn fan olimpiadasida “Odam va xayvonlar fizologiyasi” fani yo‘nalishida qatnashib, I bosqichda 1-o‘rinni oldi va II bosqichga o‘tdi. 2021-yil 4-iyun kuni bo‘lib o‘tgan olimpiada Respublika bosqichida ishtirok qilib 80 ballni qo‘lga kiritdi va  maxsus sertifikat bilan taqdirlandi.
Ilmiy - tadqiqot ishlarining samaradorligi
Hisobot davrida kafedrada amalga oshirilgan barcha ilmiy tadqiqot ishlari yuqori saviyada bo’lib, tadqiqot masalalari dolzarbligi Respublikamiz va xorijdagi boshqa oliy ta’lim muassasalari va ilmiy tekshirish institutlari mutaxassislari tomonidan e’tirof etib kelinmoqda. 15 aprel 2021 yilda “Biologiya, ekologiya va  qishloq xo’jaligi muammolarining ilmiy hamda innovasion  echimlari mavzusidagi onlayn anjumanda Respublikamizning OTMlari hamda ilmiy tadqiqot institutlari professor-o’qituvchilari, ilmiy xodim va doktorantlari o’z ilmiy ishlari bilan bilan ishtirok etdilar. Bu ilmiy izlanishlar natijasi sifatida to’plangan malumotlar Respublikamizning ishtimoyi– iqtisodiy  salohiyatini yuksaltirishga, talim sohasida erishilgan yutuqlar yoshlarimizning bilim va malakalarini oshirishga xizmat qiladi. Anjuman materiallar to’plamida chop etilgan tezislar soni 126 ni tashkil etadi.
Ilmiy maqola, monografiya, o’quv qo’llanma va darsliklar chop etish
Biologiya kafedrasi professor-o’qituvchilari hamda talabalari tomonidan hisobot yilida olib borilgan ilmiy tadqiqot ishlari natijasida  144 ta ilmiy ishlar chop qilindi, shundan 46 tasi Respublika miyosida ilmiy jurnallarda chop qilingan ilmiy ishlar bo’lib, Respublika miqyosidagi ilmiy konferensiyalarda 44 ta, xorijiy ilmiy jurnallarda 8ta Scopus  jurnalida 13  ta  ilmiy maqola, Xalqaro ilmiy konferensiyalarda 31  ta va 3 ta o’quv-uslubiy qo’llanma chop qilindi.
Kafedra katta o’qituvchisi Yadgarova N.S., o’qituvchi Igamova O.K. muallifligida “Odam anatomiyasi” fanidan amaliy mashg’ulotlar uchun o’quv qo’llanmalari nashr etildi.
Annamuratova  D., Tajiyev Z., Igamova O., Ro’zmetova M. Lar muallifigida nashir qilingan uslubiy qo’llanma biologiya yo’nalishi, jismoniy tarbiya yo’nalishi talabalarining tegishli fanlarining ishchi dasturlarga qo’shimcha adabiyot sifatida kiritib, Urganch davlat universiteti o’quv jarayonida unumli foydalanilmoqda.

It is known that the role and importance of the Republic of Uzbekistan in the modern world is largely determined by its level of development, compatibility with the development of world science, the creation of a reliable scientific basis for its economic and social development. Indeed, today our scientists need to identify existing problems in all areas of the country and solve them by introducing modern science and technology, integrating science and production, integrating science into the training system. To bring up a harmoniously developed generation, providing a strong connection between science and educational practice. At the same time, additional points of the state modernization program and the national training program put forward new requirements for the republic's scientists.
The material and technical base of the department has been strengthened and replenished with scientific and pedagogical personnel. Today, our team must equip our faculty with modern equipment, organize laboratories, equip them with technical means, equipment, conduct research in relevant fields of science, expand our educational and scientific research with world science. Integration, capacity building of scientists, training of talented young scientists, identification of talented students and work with them according to a special program.
The total number of undergraduate students is 955 people.
Scientists of the Faculty of Biology conduct research in more than three priority areas of the state's economic policy.
According to the results of scientific research, 144 scientific articles were published in the reporting year, of which 46 were published in scientific journals of the republic, 44 - at republican scientific conferences, 8 - in foreign scientific journals, 10 scientific articles - in Scopus, 31 and 3.Textbooks were published in international scientific conferences.
In 2020-2021, the main emphasis will be placed on ensuring full and high-quality work of the teaching staff, preparing teaching materials, strengthening scientific research, active participation of teachers in spiritual and educational activities. Strengthening the performing discipline, and completing the assigned tasks. parent organizations in a timely manner. The following research work was carried out.
Priorities of research activities of the Department of Biology
Professors and teachers of the department carry out research work in the following areas:
1. "Botanica" - 06.01.08.
Those who work in this area: q.x.f.d. prof. Satipov G. q.x.f.n., points. Allaberganova Z.B., q.x.f.n., points. Ismailova I., Nurullaeva M., Zaripova N., Sapaeva G., Matkarimova M., Yusupov H.)
From January 1, 2021, G. Sapaeva and M. Matkarimova were accepted for training in the main doctoral program in the field of botany. G. Sapaeva's thesis on "Studying the productivity of new and promising varieties of rye on pasture-alluvial soils of the Khorezm region" and M. Matkarimov's dissertation on the topic "Scientific substantiation of the influence of sowing rates on the productivity of sesame seed varieties in the Khorezm region." “They are doing research in a basic doctoral program (PhD).
2. "Zoology - 03.00.06.
Those who work in this direction: b. f. D., prof. Abdullaev I., Doctor of Philosophy Mateokubov Z., Associate Professor. Rakhmanova A, senior teacher Yadgarova N., Iskandarov A., Dzhumaniyozova T., Dzhumanazarov H.)
Since January 1, 2019, K. Razzakov, on the eve of the completion of research work on the topic "Entomofauna of cabbage agrocenoses of the Khorezm oasis: the formation, functions and modern biological foundations of their management" N. Yadgarov on the topic "Pests of melons in Khorezm. region and control measures ". Passed the minimums in natural science.
3. "Physiology of humans and animals" - 03.00.08.
Researchers: Rakhimova Sh., Cand. Econ. Igamova O.)
In January this year Sh. Rakhimova. He defended his research paper on "The effect of turkesterone on nutrient absorption based on experimental diabetes."
4. Direction "Land reclamation and irrigated agriculture" - 06.01.02.
Those who work in this direction - q.xf.n., associate professor. Z. Tajiev and Ollanazarov S.
5. Direction "Ecology" - 03.00.10.
Those who work in this direction. Dzhumaniyozova N., Yuldashev K.)
From January 1, 2018, Jumaniyazova Navbahor on the eve of the completion of research work on the main doctoral dissertation on the topic "The influence of environmental factors on the pumpkin harvest in the Khorezm region." Passed the minimums in natural science. Seminars took place.
K. Yuldashev also conducts research on the topic "Reproduction of tall plants and wastewater treatment of municipal and agricultural enterprises of the Khorezm region." The minimums from science are presented.
Professors and teachers of the department carry out research work in cooperation with a number of industries and enterprises that affect the growth of the economy and production of the republic, as well as fulfilling their orders.
Scientific potential of professors and teachers of the Department of Biology
In the 2021-2022 academic year, 43 professors and teachers will work at the Department of Biology. The department employs 2 professors, 6 associate professors, 3 doctors of sciences, 4 senior teachers, 5 teachers, 24 interns. The main staff consists of 34 professors, 4 internal and 5 external professors. Scientific potential makes up 23% of the total number of employees.
By the decision of the Board of Trustees of the Fund for Support of Social Activities of Veterans of Uzbekistan No. 1 "Nuroniy" dated April 19, 2021, Satipov Gaipnazar Matvapayevich was awarded the Labor Badge of the II degree.
By the decision of the Presidium of the Turan Academy of Sciences of the Institute of the History of the Peoples of Central Asia named after Makhpirat on September 26, 2021 (protocol 1 / 9-21), Satipov Gaybnazar Matvapayevich was awarded the academic title.
The results of research work carried out within the framework of state scientific and technical programs.
In the reporting year, many professors, senior researchers and gifted students made significant contributions to research projects under the Republican State Program on the basis of grants from the Center for Science and Technology (FTM) and foreign grants.
Latipova Rozazhon and Jumaniyozova Yulduz Abdusharipovna from our department received certificates from the El-Yurt Umidi Foundation for training specialists abroad and communicating with compatriots. They are the winners of the advanced training program in the scholarship competition in accordance with the decision of the Board of Trustees dated April 22, 2021.
Lecturer of the department Latipova Rozhaion from September 17 to November 19, 2021 under the advanced training program of the El-Yurt Umidi Foundation abroad at the Primorsky University in Koper, Slovenia, Faculty of Mathematics, Natural Sciences, Information Technology, Genetics Laboratory 2 improved his skills for several months ... Upon graduation, he received a certificate from the University of Primorsky.
The results have been achieved on the basis of international cooperation and scientific ties with foreign countries.
International cooperation of the Department of Biology is aimed at improving the education system, in particular, at raising it to the level of world standards, training qualified scientific and pedagogical personnel, establishing mutually beneficial relations with foreign educational institutions and research centers, professors, senior teachers in order to improve language and professional skills researchers, independent researchers and students; and the exchange of experiences in various fields of education. Gozard Drevensek, professor at the University of Ljubljana, began teaching biochemistry and genetics in English to students in March this year.
The creation of joint centers and laboratories is also in the focus of attention. As a result, the number of such laboratories by the teachers of our faculty is growing every year. The contribution of foreign embassies and foundations to our country is significant. B.f.d. prof. I. Abdullaev and 2nd year master of science A. Iskandarov from March 12 to May 7, 2021 within the framework of the international student project ERASMUS + under the program (Project 2018-1-RO01-KA107-047708) Agriculture and Veterinary Medicine in Cluj-Napoca, Romania completed an internship at the Faculty of Food Technology. Also, a bilateral memorandum was signed with Professor I.I. and Vice-Rector for International Relations of the Department of International Relations of the University of Agriculture and Veterinary Medicine Andrey Mikhalka, and further work of the parties was agreed.
Berdieva Saboh Bahramovna, trainee-teacher of the department, was awarded a certificate of the Fund for training specialists abroad under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan and communication with compatriots "El-Yurt Umidi". S. Berdieva is a fellow of the doctoral program in the scholarship competition in accordance with the decision of the Board of Trustees of the Foundation No. 6 dated September 30, 2021. Currently, he is a doctoral student at Novosibirsk State University, ranked 228th in the world.
Much attention in the cafe is paid not only to teaching students abroad, but also to attracting and training foreign students. Currently, 135 foreign (Turkmen) students are studying biology.
Training of scientific and pedagogical personnel based on independent research.
The department has developed a target program until 2021 to rejuvenate the ranks of doctors of science, increase the efficiency of senior research workers and independent researchers, as well as increase the scientific potential of scientific and pedagogical personnel.
As part of the program, a lot of work is being done to study the conditions of professors and teachers engaged in independent research work, in order to provide them with the opportunity to defend their dissertations.
Working with gifted students
In 2021-2022, the department is looking for talented students to organize additional training, direct them to scientific work and provide them with qualified training, as well as their participation in competitions for the President's scholarship and State scholarship, the Republican Olympiad in Science. A lot of work has been done to prepare and attract various foreign and domestic grants.
In order to further improve the work with talented students of the department, a system of pedagogical schools has been created.
Currently, talented students are actively involved in research projects implemented by the faculty and staff of the university. 2nd year master's course A. Iskandarov from March 12 to May 7, 2021 within the framework of the international student program ERASMUS + (Project 2018-1-RO01-KA107-047708) of the University of Agriculture and Veterinary Medicine in Cluj-Napoca, Romania Participated in an internship at the Faculty of Food Technology and received certificates.
The following talented biology students in the Faculty of Science are pursuing scientific, creative and applied research in the life sciences.
In particular, the 2nd year student of the Faculty of Biology Isaeva Zakhro Bakhrom kyzy conducts research on the topic "Qualitative characteristics of wheat", currently has 4 dissertations and 3 scientific articles in national and international scientific journals. Awarded with 5 certificates and 4 certificates of honor for active participation in educational and organizational work. On December 21-24, 2020, he took an active part in an online marketing and finance course organized by Indian professor Alka Dhingra and UrDU for gifted students.
He took part in the republican online Olympiad in science among students of higher educational institutions in the direction of "Biochemistry of animals", took 2nd place at the first stage and moved on to the second stage. On June 4, 2021, she participated in the Republican stage of the Olympics, scored 60 points and was awarded a special certificate.
Support for talented youth of the Republic of Uzbekistan in cooperation with the Ulugbek Foundation was carried out in 2021 among talented students, doctoral students and researchers in order to attract a wide range of scientists and support their initiatives. “He was awarded a diploma for his participation. in the essay competition "Talented youth of the new Uzbekistan".
Ruzimov Akbar Davronbek oglu, a 4th year student of the Faculty of Biology, conducts research on the topic "Bioecology of the family of carp catchments of the Khorezm region." Currently scientific publications: Articles and abstracts: Participated in 7 scientific and practical conferences in 4 universities (republican and foreign). He took part in the republican online Olympiad in science among students of higher educational institutions in the direction of "Human and Animal Physiology", took 1st place in the first stage and moved on to the second stage. On June 4, 2021, she participated in the Republican stage of the Olympics, scored 80 points and was awarded a special certificate.
Research effectiveness
In the reporting period, all research work carried out at the department is at a high level, and the relevance of research issues is recognized by specialists from other universities and research institutes of the republic and abroad. On April 15, 2021, professors, researchers and doctoral students of universities and research institutes of the republic took part in the online conference "Scientific and innovative solutions to problems of biology, ecology and agriculture". The data collected as a result of this study will serve to increase the economic potential of the republic, achievements in the field of education to improve the knowledge and skills of our youth. The number of abstracts published in the proceedings of the conference is 126.
Publication of scientific articles, monographs, textbooks and teaching aids.
According to the results of scientific research carried out by professors and students of the Department of Biology in the reporting year, 144 scientific articles were published, of which 46 were published in scientific journals of the republic, 44 - at republican scientific conferences and in foreign scientific journals. Published 8 scientific articles in 8 Scopus journals, 31 and 3 textbooks at international scientific conferences.
Senior teacher of the department Yadgarova N.S., teacher Igamova O.K. Published textbooks for practical training in the direction of "Human Anatomy".
Annamuratova D., Tadzhiev Z., Igamova O., Ruzmetova M. Methodological manual published by Lar, students of biology, physical education are included in the work programs of the relevant disciplines as additional literature, Urgench State University is effectively used in the educational process.