“Sport faoliyati” kafedrasi 2020 yil 2 sentyabrda tashkil topgan bo’lib hozirgi kunda 61010300 - Sport faoliyati (xotin-qizlar sporti yo`nalishi bo’yicha) va 61010300 - Sport faoliyati (faoliyat turlari) voleybol,,basketbol,gandbol, futbol, badminton, stol tennis, erkin kurash, kurash, dzyudo, og’ir atletika yo’nalishlari bo’yicha bakalavrlarni umumiy o’rta ta’lim maktablari, akademik litsey va kasb-hunar kollejlari, bolalar va o’smirlar sport maktablari uchun jismoniy tarbiya va jismoniy madaniyat bo’yicha malakali o’qituvchi va murabbiy kadrlarni tayyorlamoqda. Shu bilan birga universitetning barcha bakalavriat yo‘nalishlarining 1-kurslarida “Jismoniy tarbiya va sport” fanidan amaliy mashg‘ulotlar olib boradi.
Kafedrada o’quv, ilmiy-uslubiy, ma’naviy-ma’rifiy, tadqiqot va boshqa ish turlarini qamrab olgan holda, istiqbolli va joriy yillik rejalarga muvofiq amalga oshirib kelinmoqda. Kafedra barcha o’quv shakllari bo’yicha oliy ta’limning davlat ta’lim standartlariga muvofiq tuzilgan o’quv rejalarda belgilangan ma’ruzalar, laboratoriya, amaliy va boshqa turdagi mashg’ulotlarni yuksak nazariy, ilmiy-uslubiy va kasbiy darajada o’tkazish; talabalarning malakaviy amaliyotiga, kurs loyihalariga, bitiruv malakaviy ishlariga, magistrlik dissertatsiyalariga, shuningdek, mustaqil ishlarini muvaffaqiyatli olib bormoqda.
Kafedrada bugungi kunda 1 nafar professor, 2 nafar dotsent, 7 nafar katta o’qituvchi 13 nafar professor-o’qituvchi faoliyat olib bormoqda. Xozirgi kunda kafedra professor-o’qituvchilaridan 3 nafari (DSc) doktorlik dissertatsiyasi ustida ish olib bormoqda. 6 nafari (PhD) doktorlik ilmiy darajasini olish uchun mustaqil tadqiqotchilik asosida ish olib bormoqdalar.
Jismoniy tarbiya va jismoniy madaniyat ta’lim jarayonida ilmiy pedagogik faoliyat olib borishi, jismoniy tarbiya darslarida va darsdan tashqari sport faoliyatida o’qituvchilik hamda murabbiylik faoliyatini olib borish, davlat nodavlat tashkilotlarda jismoniy tarbiya va sport ishlarini boshqarish, maktabgacha ta’lim muassasalarida jismoniy tarbiya yo’riqchisi, sport maktab internatlarida sport turlari bo’yicha murabbiylik faoliyatini olib borish kvalifikatsiyalari ega bo’lish mumkin.

Кафедра «Спортивная деятельность» создана 2 сентября 2020 года. В настоящее время 61010300 – Спортивная деятельность (женский спорт) и 61010300 – Спортивная деятельность (виды деятельности) волейбол, баскетбол, гандбол, футбол, бадминтон, настольный теннис, вольная борьба. бакалавров по борьбе, дзюдо, тяжелой атлетике в общеобразовательных школах, академических лицеях и профессиональных колледжах, физическом воспитании в детско-юношеских спортивных школах и подготовке квалифицированных учителей и тренеров по физической культуре. Одновременно он проводит практику по специальности «Физическое воспитание и спорт» на 1 курсе всех курсов бакалавриата университета.
Кафедра проводит учебную, научно-методическую, духовно-просветительскую, научно-исследовательскую и другие виды работы в соответствии с перспективными и текущими годовыми планами. Кафедра проводит лекционные, лабораторные, практические и другие виды обучения на высоком теоретическом, научно-методическом и профессиональном уровне в соответствии с государственными образовательными стандартами высшего образования по всем формам обучения; успешно проводит профессиональную практику студентов, курсовые проекты, дипломные квалификационные работы, магистерские диссертации, а также самостоятельную работу.
Сегодня на кафедре работают 1 профессор, 2 доцента, 7 старших преподавателей и 13 профессоров-преподавателей. В настоящее время 3 профессора-преподавателя кафедры (д.т.н.) работают над докторскими диссертациями. 6 человек (PhD) работают на основе независимых исследований для получения докторской степени.
Осуществление научно-педагогической деятельности в образовательном процессе по физическому воспитанию и физической культуре, ведение педагогической и тренерской деятельности на занятиях по физическому воспитанию и внеклассной спортивной деятельности, управление физической культурой и спортом в государственных негосударственных организациях, физическое воспитание в дошкольных образовательных организациях. учреждениях или Иметь квалификацию для осуществления тренерской деятельности по спорту можно в спортивных школах-интернатах.