2022-yilning 4-mart sanasida Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida “Jaholatga qarshi maʼrifat” mavzusida maʼnaviy-maʼrifiy tadbir boʻlib oʻtdi. Unda UrDU Yoshlar masalalari, maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha birinchi prorektori S.Davletov, Xorazm viloyat hokimining jamoat va diniy tashkilotlari bilan aloqalar bo‘yicha o‘rinbosari M.Umurzakov, Musulmonlar idorasi Xorazm viloyati vakili, viloyatning bosh imom xatibi X.Abdullayev, Xorazm viloyati IIB xodimi E.Safayev hamda universitet talaba-yoshlari ishtirok etdilar.
Tadbirni birinchi prorektor S.Davletov ochib berib, bugungi kunda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar, ta’lim-tarbiyaviy ishlar, talabalar uchun yaratilayotgan sharoit va imkoniyatlar, yoshlar maʼnaviyatini shakllantirish borasidagi muhim masalalar haqida soʻz yuritdi.
Uchrashuvda tadbir mehmonlari tomonidan “Mamlakatimizda olib borilayotgan ijtimoiy – iqtisodiy, diniy sohadagi islohotlar, yoshlarni bilim olib, ma’naviy kamolotga erishishlari muhim davr talabi”, “Islom dinining insonparvarlik, tinchlik va do‘stlik kabi olijanob maqsadlari” va “Internet va ijtimoiy tarmoqlarda orqali tarqalayotgan mafkuraviy hatarlar va ularni oldini olish masalalari” mavzularida maʼruzalar qilindi. Bugungi globallashuv davrida turli mafkuraviy tahdidlarni oldini olish va ularga qarshi kurashish masalalari bo'yicha so'z yuritilib, ushbu jarayonlarda fikrga qarshi fikr, g‘oyaga qarshi g‘oya, jaholatga qarshi ma’rifat bilan kurashish har qachongidan ham muhimligi aytib o'tildi.

On March 4, 2022, the Culture Hall of Urgench State University hosted a spiritual and educational event on "Education against ignorance." S.Davletov, First Vice-Rector for Youth Issues, Spiritual and Educational Affairs of UrSU, M.Umurzakov, Deputy Governor of Khorezm Region for Relations with Public and Religious Organizations, Kh.Abdullayev, Representative of the Muslim Board of Khorezm Region, Chief Imam of Khorezm Region, E.Safayev, an officer of the Department of Internal Affairs of the Khorezm Region, and university students.
Opening the event, First Vice-Rector S.Davletov spoke about the ongoing reforms in the country, educational work, the conditions and opportunities created for students, important issues in the formation of youth spirituality.
During the meeting, the guests discussed "Socio-economic, religious reforms in our country, the need for the youth to get an education and achieve spiritual maturity," "The noble goals of Islam, such as humanity, peace and friendship," and "Ideological threats spread through the Internet and social networks and issues of their prevention." In today's era of globalization, the issues of preventing and combating various ideological threats were discussed.