O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senati hamda O‘zbekiston Respublikasi Oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasi tashkilotchiligida joriy yil 14-15 aprel sanalariga moʻljallangan «Xotin-qizlarning ijtimoiy siyosiy faolligini oshirish, gender tenglik masalalari va gender madaniyati» mavzusidagi respublika o‘quv-seminari oʻz ishini boshladi.
Mazkur o‘quv-seminarga Urganch davlat universiteti mezbonlik qilmoqda va unda oliy ta’lim muassasalarining 150 nafardan ortiq Xotin-qizlar maslahat kengashi raislari ishtirok etmoqdalar.
Seminar ishini UrDU Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektori S.Davletov ochib berib, mazkur tashrifdan oʻz mamnuniyatini izhor etib, seminar ishiga rivoj tiladi.
Konferensiya ochilishida Xorazm viloyat hokimi oʻrinbosari, Oila va xotin-qizlar boshqarmasi boshligʻi G.Qurbonboyeva, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vaziri maslahatchisi O.Jamoldinovalar soʻzga chiqib, mazkur o‘quv-seminarni tashkil etishning mohiyati, yurtimizda xotin-qizlarning rolini oshirishga qaratilayotgan yuqori eʼtiborga munosib javob qaytargan holda bu kabi oʻzaro tajriba almashishga, samarali ish faoliyatini tashkil etishga katta zamin yaratadigan uchrashuvlarning ahamiyatini atroflicha bayon etdilar.
Shundan soʻng, seminar ishi kun tartibidagi masalalar yuzasidan oʻz ishini davom ettirdi.
Seminar ishining kun tartibidan O‘zbekistonda ayollar uchun yaratilayotgan imkoniyatlarning huquqiy asosi, mamlakatda xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash borasidagi islohotlarni amalga oshirishda oliy ta’lim tizimi oldida turgan dolzarb vazifalar, xotin-qizlarni tazyiq va zoʻravonlikdan himoya qilishning huquq-tartibot organlari bilan ta’lim muassasalarining hamkorligi, oila-turmush doirasida jinoyatlarning sabablari va unga imkon bergan shart-sharoitlar kabi qator dolzarb masalalar oʻrin olgan.

Стартовал Республиканский обучающий семинар на тему «Повышение общественного и политического участия женщин, вопросы гендерного равенства и гендерной культуры»
Министерство высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, Сенат Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Государственный комитет Республики Узбекистан по делам семьи и женщин организовали 14-15 апреля республиканский обучающий семинар на тему «Повышение участия женщин в общественной и политической жизни, вопросы гендерного равенства и гендерной культуры».
Семинар проводится на базе Ургенчского государственного университета, в нем принимают участие более 150 женщин-председателей Женского экспертного совета высших учебных заведений.
Семинар открыл первый проректор по работе с молодежью и духовно-просветительской работе УрГУ С.Давлетов, который выразил благодарность за визит и пожелал успехов семинару.
На открытии конференции заместитель хокима Хорезмской области, начальник управления по делам семьи и женщин Курбанбаева Г., советник министра высшего и среднего специального образования Джамолдинова О. рассказали о важности организации данного обучающего семинара. В ответ на высокое внимание, уделяемое роли женщин в нашей стране, они подчеркнули важность подобных встреч, которые создадут прекрасную основу для обмена опытом и организации эффективной работы.
После этого семинар продолжил свою работу по вопросам повестки дня.
В повестку семинара включены правовые основы возможностей женщин Узбекистана, актуальные задачи, стоящие перед системой высшего образования в реализации реформ по поддержке женщин в стране, защита женщин от притеснений и насилия со стороны правоохранительных органов. Есть ряд вопросов, требующих решения, таких как сотрудничество между учебными заведениями и причины домашнего насилия.