Kecha, 2022-yilning 5-iyun sanasida 5-iyun – “Butunjahon atrof-muhit kuni” munosabati bilan Xorazm viloyati bo‘ylab “Ona tabiatni asrashga barchamiz mas’ulmiz!" shiori ostida O‘zbekiston Ekologik partiyasi Xorazm viloyati Kengashi, Xorazm viloyat Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish boshqarmasi, Xorazm viloyat Milliy tabiat bog‘i, O‘zbekiston Ekologik harakati Xorazm viloyati hududiy bo‘linmasi, Urganch davlat universiteti, Urganch shahar 30-son maktab ma’muriyati va Xalq deputatlari Xorazm viloyat Kengashi deputati hamkorligida ekologik aksiya o‘tkazildi.
Avvalo, Urganch shahridan Yangibozor tumanida joylashgan Xorazm milliy tabiat bog‘iga yo‘l olindi. U yerda Yoshlar innovatsion loyihalarining taqdimoti, rasm chizish tanlovi, daraxtlarni asrash va parvarishlash boʻyicha o‘quv seminar o‘tkazildi.
Shuningdek, Urganch davlat universitetining Ekologiya yo‘nalishida innovatsion loyihalar yaratib tashabbuskorlik ko‘rsatgan va tasviriy san’at bilan shug‘ullanib kelayotgan talabalar hamda o‘quvchilar ishlari ko‘rib chiqildi.

5 июня - Всемирный день окружающей среды
Вчера, 5 июня 2022 года, по случаю 5 июня - «Всемирного дня окружающей среды» в Хорезмской области под девизом «Мы все в ответе за защиту Матери-природы!» проведена экологическая акция совместно с Хорезмским областным советом Экологической партии Узбекистана, Хорезмским областным управлением экологии и охраны окружающей среды, Хорезмским областным национальным природным парком, Хорезмским областным отделением Экологического движения Узбекистана, Ургенчским государственным университетом, администрацией Ургенчской школы № 30 и депутатом Хорезмского областного Совета народных депутатов.
Первым делом мы отправились из Ургенча в Хорезмский национальный природный парк Янгибазарского района. Состоялась презентация инновационных молодежных проектов, конкурс рисунков, обучающий семинар по уходу за деревьями и уходу за ними.
Также были рассмотрены работы студентов и учащихся Ургенчского государственного университета, инициировавших инновационные проекты в области экологии и занимающихся изобразительным искусством.