2023-yil 31-mart kuni Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri, akademik Ibrohim Abdurahmonov oʻrinbosari Sarvarxon Buzrukxonov hamrohligida Urganch davlat universitetiga tashrif buyurdi.
Vazirning universitetdagi ilk manzili Kimyoviy texnologiyalar fakulteti boʻldi. U yerdagi ilmiy-innovatsion sohadagi yutuqlari aks ettirilgan ko‘rgazma bilan tanishdi. Ko‘rgazmada fakultet olimlari tomonidan yaratilgan 24 turdagi ilmiy ishlanma va ixtirolar o‘rin olgan.
Jumladan, “Sanoat chiqindilari va mahalliy xomashyolar asosida bitum emulsiya ishlab chiqarish texnologiyasi”, “Quyi Amudaryo mintaqasi xomashyolari asosida keramik kislotabardosh hamda klinker gʻisht olishning energiya tejamkor texnologiyasi”, “Dekorativ kigiz gilamchalar ishlab chiqarish”, “Orolboʻyi mintaqasi mineral xomashyolari”, “Mahalliy jun tolalaridan mini ip yigirish”, “Import oʻrnini bosuvchi boʻr ishlab chiqish texnologiyasi” singari loyiha va ixtirolar taqdimotini kuzatar ekan, olimlarning ilmiy-innovatsion ishlanmalari ahamiyati va ishlab chiqarishdagi oʻrni, soha rivojidagi hissasiga alohida eʼtibor qaratdi. Mazkur loyihalar asosidagi mahsulotlarni sotish borasida manfaatli takliflar bildirdi. Jumladan, universitet oʻz hududida oʻzi ishlab chiqarayotgan mahsulotlarini sotishga moʻljallangan doʻkoni ochishi va ularni UrDU brendi ostida sotuvga qoʻyish taklifini ilgari surdi. Qolaversa, ayrim ixtirolarni ishlab chiqarishga tadbiq etish joizligini taʼkidlab, zarur holatlarda vazirlik moliyalashtirishga koʻmaklashishini bildirdi.

On March 31, 2023, the Minister of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan, academician Ibrahim Abdurahmanov, accompanied by his deputy Sarvarkhan Buzrukkhanov, visited Urganch State University.
The minister's first address at the university was the Faculty of Chemical Technologies. He got acquainted with the exhibition where achievements in the field of science and innovation were reflected. The exhibition featured 24 types of scientific developments and inventions created by faculty scientists.
In particular, he observed "Technology of production of bitumen emulsion based on industrial waste and local raw materials", "Energy-saving technology of production of ceramic acid-resistant and clinker bricks based on raw materials of the Lower Amudarya region", "Production of decorative felt rugs", "Mineral raw materials of the Arolboi region", "Mini Yarn Spinning from Local Woolen Fibers", "Technology of development of import substitute chalk", he paid special attention to the importance of scientific and innovative developments of scientists and their role in production, and their contribution to the development of the industry. He made interesting proposals for the sale of products based on these projects. In particular, the university put forward a proposal to open a store for the sale of its products in its territory and sell them under the UrSU brand. In addition, he emphasized that it is permissible to apply certain inventions to production, and said that the ministry would help with financing in necessary cases.