Joriy yil 10-aprel kuni Fransiyaning Puatye universiteti Adabiyot va tillar fakulteti dekani Hélène Yèche va ushbu fakultet professori Charlotte Krauss Urganch davlat universitetida boʻldi.
Taʼkidlash joizki, Urganch davlat universiteti va Puatye universiteti oʻrtasida 2018-yildan buyon hamkorlik aloqalari oʻrnatilgan boʻlib, har yili akademik mobilliklar amalga oshirilib kelinmoqda. Ayniqsa, 2022-yilda Fransiyada oʻtkazilgan Fransiya-Oʻzbekiston universitetlari II forumi doirasidagi istiqbolli shartnomalar ikki universitet oʻrtasidagi doʻstlik va hamkorlikni yanada mustahkamladi.
Tashrif avvalida mehmonlarning universitet rahbaiyati bilan uchrashuvi boʻlib oʻtdi. Rasmiy muzokaralarda UrDU rektori B.Abdullayev boshchiligida Oʻquv ishlari boʻyicha prorektor S.Xodjaniyozov, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo'yicha prorektor Z.Ibragimov, Xorijiy filologiya fakulteti dekani Z.Jumaniyozov, Xalqaro aloqalar boʻlimi boshligʻi E.Yoʻldoshevlar ishtirok etdi.
Uchrashuvda rektor B.Abdullayev Fransiya oliy oʻquv yurtlari bilan aloqalar haqida gapirar ekan, universitet jamoasi Puatye universitetiga alohida qiziqishi borligini va hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdor ekanligini eʼtirof etdi. Soʻzi davomida Fransiya-Oʻzbekiston taʻlim forumi doirasi oʻlaroq, Urganch davlat universiteti koʻplab manfaatli kelishuvlarga erishganligini taʼkidladi. Puatye universiteti bilan esa azaldan hamkorlik mavjudligini mamnuniyat bilan qayd etdi. Shuningdek, mehmonlarga Urganch davlat universiteti haqida koʻplab maʼlumotlar berdi.
Oʻz oʻrnida mehmonlar ham doʻstona va iliq kutib olinganliklari uchun minnatdorchilik bildirib, Urganch davlat universiteti bilan hamkorlikni kengaytirish istagida ekanliklarini bildirishdi.
Muloqot davomida ikki universitet oʻrtagidagi aloqalarni mustahkamlash, Yevropa ittifoqining Erasmus+ loyihasi dasturlari doirasida hamkorlikni yanada kengaytirish borasida fikrlar bildirilib, magistraturada Lingvistika (fransuz tili), Sinxron tarjima va Tarjima nazariyasi (ingliz, nemis va fransuz tili) boʻyicha qoʻshma taʼlimni yoʻlga qoʻyish, akademik mobilliklarni amalga oshirishga kelishib olindi.

On April 10 of this year, Hélène Yèche, dean of the Faculty of Literature and Languages of the University of Poitiers, France, and Charlotte Krauss, a professor of this faculty, visited Urganch State University.
It should be noted that since 2018, cooperation relations have been established between Urganch State University and Poitiers University, and academic mobility is carried out every year. Especially, the prospective contracts within the II Forum of France-Uzbekistan universities held in France in 2022 further strengthened the friendship and cooperation between the two universities.
Before the visit, the guests had a meeting with the university leadership. Under the leadership of UrSU rector B.Abdullayev, vice-rector for Academic Affairs S.Khodjaniyozov, vice-rector for Research and Innovation Z.Ibragimov, dean of the faculty of Foreign Philology Z.Jumaniyozov, head of the department of International Relations E.Yoldoshevlar took part in the official talks.
During the meeting, rector B. Abdullayev spoke about relations with French higher education institutions, the university team admitted that it has a special interest in the University of Poitiers and is interested in expanding cooperation. During his speech, he noted that Urganch State University has reached many beneficial agreements within the framework of the France-Uzbekistan educational forum. He noted with pleasure the long-standing cooperation with the University of Poitiers. He also gave the guests a lot of information about Urganch State University.
In turn, the guests thanked for the friendly and warm welcome and expressed their desire to expand cooperation with Urganch State University.
During the conversation, ideas were expressed on strengthening the relations between the two universities, further expanding cooperation within the framework of the Erasmus+ project programs of the European Union, establishing joint education in the master's degree in Linguistics (French language), Simultaneous Translation and Theory of Translation (English, German and French languages), conducting academic mobility.