Jarayonlar bevosita vazirlikning mas'ullari va universitet rektori B.Abdullayevning kuzatuvi ostida o'tkazilmoqda.
Bugun abituriyentlar Cholg‘u ijrochiligi: xalq cholg‘ulari (rubob prima, qashqar va afg‘on rubobi) (kunduzgi), Sport faoliyati: erkin kurash (kunduzgi), Sport faoliyati: futbol (kunduzgi) hamda Sport faoliyati: qo‘l to'pi (kunduzgi) ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha sinovlarda ishtirok etmoqda. Ushbu yo‘nalishlarga jami 284 nafar abituriyent hujjat topshirgan bo‘lib, bugun reja-grafikka muvofiq 111 nafar abituriyent sinovlarda ishtirok etishi kutilmoqda. Abituriyentlar normativlarni belgilangan tartibda bajarmoqdalar.
Ochiqlik va shaffoflikni ta’minlash, abituriyent va ularning ota-onalariga qo‘shimcha qulaylik yaratish maqsadida jarayonlar universitetning camera.urdu.uz platformasi orqali jonli efirga uzatilmoqda.

The procedures are being conducted directly under the supervision of the officials of the ministry and the rector of the university B.Abdullayev.
Today's applicants are participating in tests on Musical performance: folk instruments (rubob prima, Kashgar and Afghan rubob) (full-time), Sports activities: freestyle wrestling (full-time), Sports activities: football (full-time) and Sports activities: handball (full-time) educational directions. A total of 284 applicants have applied for these courses, and according to the schedule, 111 applicants are expected to participate in the tests today. Entrants are following the regulations in the prescribed manner.
In order to ensure openness and transparency, to create additional convenience for applicants and their parents, the processes are broadcast live through the university's camera.urdu.uz platform.
In order to prevent various corrupt situations during the exams, the head of the Department of Anti-Corruption "Compliance Control" of UrSU, H. Shihova, is monitoring the processes.