Yurtimiz boʻylab keng nishonlanayotgan "Xon atlas" festivali Urganch davlat universiteti ham yuqori kayfiyatda nishonlanmoqda.
Bugun festival doirasida “Milliy liboslar – millat koʻzgusi” mavzusida anjuman boʻlib oʻtdi. Unda Bosh vazir o’rinbosari Zulayho Mahkamova, senator Farogʻat Saʼdullayeva, Viloyat hokimi oʻrinbosari, Oila va xotin-qizlar boshqarmasi boshligʻi Nigora Kutlimuratova, shoira Sayyora Samandarovalar mehmon boʻldi. Universitetimizning ayol professor-o’qituvchilar va talaba-qizlari milliyligimizni o’zida aks etgan atlas, adras liboslarida ishtirok etdilar.
Anjumanni UrDU rektori Baxrom Abdullayev kirish soʻzi bilan ochib berib, milliy qadriyatlarimizni oʻzida mujassam etgan ushbu festival bilan barchani samimiy qutladi.
Anjumanda azaliy qadriyatlarimizni o‘zida ifoda etgan ushbu go‘zal matolar milliy boyligimiz sanalishi, unda xalqimizning shonli o‘tmishi, qadimiy an’analari va o‘ziga xos xususiyatlari mujassamligi, bugun milliy matolarimiz butun dunyoda oʻz muxlislariga egaligi, undagi yorqin ranglar va takrorlanmas naqshlar kishiga xush kayfiyat bag‘ishlashi eʼtirof etildi.
Darhaqiqat, milliy liboslar xalqning qiyofasini koʻrsatuvchi muhim omil hisoblanadi. Dunyo xalqlari ajdodlaridan meros boʻlib qolgan milliy koʻrinish, milliylikni asrash, anʼanalarni davom ettirishga alohida eʼtibor qaratadi. Xalqimizning ming asrlik oʻtmishi, urf-odat va anʼanalari, estetik qarashlari, milliy qadriyatlarimiz tom maʼnoda milliy matolarimizda aks etadi.

Фестиваль "Хан Атлас", широко отмечаемый по всей стране, с большим размахом проходит и в Ургенчском государственном университете.
Сегодня в рамках фестиваля состоялась конференция на тему "Национальные костюмы - зеркало нации". Гостями конференции стали заместитель премьер-министра Зулайхо Махкамова, сенатор Фарогат Садуллаева, заместитель губернатора области, начальник управления по делам семьи и женщин Нигора Кутлимуратова, поэтесса Сайёра Самандарова. Преподаватели и студентки нашего университета были одеты в атласные и адрасовые платья, отражающие нашу национальность.
Ректор УрГУ Бахром Абдуллаев открыл конференцию вступительным словом и тепло поприветствовал всех с этим праздником, который олицетворяет наши национальные ценности.
На конференции говорилось о том, что эти прекрасные ткани, выражающие наши древние ценности, считаются нашим национальным достоянием, в них воплощено славное прошлое, древние традиции и уникальные черты нашего народа, сегодня наши национальные ткани имеют своих поклонников во всем мире, признано, что их яркие цвета и неповторяющиеся узоры дарят человеку хорошее настроение.
По сути, национальные костюмы являются важным фактором, показывающим имидж народа. Народы мира уделяют особое внимание национальному облику, унаследованному от предков, сохранению национальности, продолжению традиций. Тысячелетнее прошлое нашего народа, его обычаи и традиции, эстетические взгляды, национальные ценности буквально отражены в наших национальных тканях.