Bugun Belarus milliy texnika universitetining rektori Xaritonchik Sergey Vasilevich boshchiligida delegatsiya aʼzolari hamda Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev boshchiligida universitet kengashi aʻzolarining uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda ikki tomon oʻrtasida taʼlim, ilmiy tadqiqotlar sohasida hamkorlikni mustahkamlash va aloqalarni kengaytirish maqsadida tenglik, o'zaro manfaat va samaradorlik tamoyillari asosida shartnoma imzolandi.
Mazkur shartnoma Urganch davlat universitetida BMTU - UrDU qo'shma ilmiy-ishlab chiqarish markazini yaratish, fan va texnikaning innovatsion yutuqlarini o‘quv jarayoniga joriy etish, zamonaviy texnologiyalarni transfer qilish, ilmiy tadqiqot natijalarini ishlab chiqarishga joriy etish, fan, ta'lim va ishlab chiqarish integratsiyasini ta'minlash bo'yicha strategik rejalarni ishlab chiqish, yangi innovatsion mahsulotlarni yaratish, qo'shimcha shartnomalar asosida yangi texnologiyalar, ilmiy ishlanmalar, loyihalarni joriy etish singari qator istiqbolli munosabatlarni koʻzda tutadi.
Shundan soʻng, BMTU rektori, texnika fanlari doktori, professor Xaritonchik Sergey Vasilevichning ilm-fan va oliy ta’lim oldidagi xizmatlari, universitetlar o'rtasidagi o'zaro hamkorlik aloqalarini rivojlantirishga qo'shayotgan ulkan hissasi UrDU rektori B.Abdullayev tomonidan alohida e'tirof etilib, minnatdorchilik bildirildi va universitet Ilmiy kengashining 2023-yil 20-noyabrdagi qarori bilan Xaritonchik Sergey Vasilevichga "URGANCH DAVLAT UNIVERSITETINING FAXRIY PROFESSORI" unvoni berildi.
Delegatsiya aʻzolari va universitet rahbariyatining uchrashuvi davomida BMTU rektori Xaritonchik Sergey Vasilevich taqdimot qilib, oʻz nutqida Belarus milliy texnika universitetining bugungi kundagi faoliyati bilan kengash aʻzolarini yaqindan tanishtirtdi.

Today, a meeting of the members of the delegation led by the rector of the National Technical University of Belarus Kharitonchik Sergey Vasilevich and the members of the university council led by the rector of the Urgench State University Bakhrom Abdullayev was held.
At the meeting, an agreement was signed between the two parties based on the principles of equality, mutual benefit and efficiency in order to strengthen cooperation in the field of education and scientific research and expand relations.
This contract provides for the creation of a joint research and production center of BNTU - UrSU at Urgench State University, the introduction of innovative achievements of science and technology into the educational process, the transfer of modern technologies, the introduction of scientific research results into production, science, education and envisages a number of promising relations, such as the development of strategic plans for ensuring production integration, the creation of new innovative products, the introduction of new technologies, scientific developments, and projects based on additional contracts.
After that, the services of BNTU Rector, Doctor of Technical Sciences, Professor Kharitonchik Sergey Vasilevich to science and higher education, and his great contribution to the development of mutual cooperation between universities were specially recognized by UrSU Rector B. Abdullayev was recognized and thanked, and by the decision of the Scientific Council of the university on November 20, 2023, Kharitonchik Sergey Vasilevich was awarded the title of "HONORARY PROFESSOR OF URGENCH STATE UNIVERSITY".
During the meeting of the delegation members and the university management, BNTU Rector Kharitonchik Serhiy Vasilevich made a presentation and in his speech introduced the members of the council to the current activities of the Belarusian National Technical University.