Bugun Belarus milliy texnika universitetining rektori Xaritonchik Sergey Vasilevich boshchiligida delegatsiya aʼzolari hamda Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev boshchiligida universitet kengashi aʻzolarining uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda ikki tomon oʻrtasida taʼlim, ilmiy tadqiqotlar sohasida hamkorlikni mustahkamlash va aloqalarni kengaytirish maqsadida tenglik, o'zaro manfaat va samaradorlik tamoyillari asosida shartnoma imzolandi.
Mazkur shartnoma Urganch davlat universitetida BMTU - UrDU qo'shma ilmiy-ishlab chiqarish markazini yaratish, fan va texnikaning innovatsion yutuqlarini o‘quv jarayoniga joriy etish, zamonaviy texnologiyalarni transfer qilish, ilmiy tadqiqot natijalarini ishlab chiqarishga joriy etish, fan, ta'lim va ishlab chiqarish integratsiyasini ta'minlash bo'yicha strategik rejalarni ishlab chiqish, yangi innovatsion mahsulotlarni yaratish, qo'shimcha shartnomalar asosida yangi texnologiyalar, ilmiy ishlanmalar, loyihalarni joriy etish singari qator istiqbolli munosabatlarni koʻzda tutadi.
Shundan soʻng, BMTU rektori, texnika fanlari doktori, professor Xaritonchik Sergey Vasilevichning ilm-fan va oliy ta’lim oldidagi xizmatlari, universitetlar o'rtasidagi o'zaro hamkorlik aloqalarini rivojlantirishga qo'shayotgan ulkan hissasi UrDU rektori B.Abdullayev tomonidan alohida e'tirof etilib, minnatdorchilik bildirildi va universitet Ilmiy kengashining 2023-yil 20-noyabrdagi qarori bilan Xaritonchik Sergey Vasilevichga "URGANCH DAVLAT UNIVERSITETINING FAXRIY PROFESSORI" unvoni berildi.
Delegatsiya aʻzolari va universitet rahbariyatining uchrashuvi davomida BMTU rektori Xaritonchik Sergey Vasilevich taqdimot qilib, oʻz nutqida Belarus milliy texnika universitetining bugungi kundagi faoliyati bilan kengash aʻzolarini yaqindan tanishtirtdi.

Сегодня состоялась встреча членов делегации во главе с ректором Беларусского национального технического университета Харитончиком Сергеем Васильевичем и членами совета университета во главе с ректором Ургенчского государственного университета Бахромом Абдуллаевым.
????На встрече между двумя сторонами было подписано соглашение на основе принципов равенства, взаимной выгоды и эффективности с целью укрепления сотрудничества в сфере образования и научных исследований и расширения связей.
Данный контракт предусматривает создание совместного научно-производственного центра БНТУ – УрГУ при Ургенчском государственном университете, внедрение инновационных достижений науки и техники в учебный процесс, трансфер современных технологий, внедрение результатов научных исследований в производство, науку, образование и производство предусматривает ряд перспективных связей, таких как разработка стратегических планов обеспечения интеграции производства, создание новой инновационной продукции, внедрение новых технологий, научных разработок и проектов на основе дополнительных контрактов.
После этого заслуги ректора БНТУ, доктора технических наук, профессора Харитончика Сергея Васильевича перед наукой и высшим образованием, большой вклад в развитие взаимного сотрудничества между вузами были особо отмечены ректором УрГУ Б.Абдуллаевым и решением Ученого совета университета 20 ноября 2023 года Харитончику Сергею Васильевичу присвоено звание «ПОЧËТНЫЙ ПРОФЕССОР УРГЕНЧСКОГО ГОСУДАРСТВЕННОГО УНИВЕРСИТЕТА».
В ходе встречи членов делегации и руководства университета ректор БНТУ Харитончик Сергей Васильевич выступил с презентацией и в своем выступлении ознакомил членов совета с текущей деятельностью Белорусского национального технического университета.