Bugun Urganch davlat universitetida Xorazm viloyati Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi tomonidan maxsus-taktik o‘quv mashqi o‘tkazildi. Unda professor-o‘qituvchilar, talabalar va ishchi xizmatchilarning xavfsizligini ta’minlash, yong‘in va boshqa noxush holatlarda sohaviy xizmat xodimlarining birgalikda samarali harakatlanishini tashkil etish asosiy maqsad qilib belgilandi.
Dastlab talabalarga sodir bo‘lishi mumkin bo‘lgan favqulodda vaziyatlar va yong‘inlarni oldin olish hamda favqulodda vaziyatlar yuz berganda to‘g‘ri harakatlanishlari bo‘yicha mutaxassislar tomonidan tushuncha va tavsiyalar berildi.
Shundan so‘ng, yongʻin va zilzila sodir bo‘lgan paytda talabalarning to’g’ri harakatlanishlari borasida taktik mashqlar amaliy tarzda ko’rib chiqildi.

Сегодня в Ургенчском государственном университете Управлением по чрезвычайным ситуациям Хорезмской области прошло специальное тактико-учебные обучения. В нем главной целью было обеспечить безопасность профессоров-преподавателей, студентов и сотрудников, организовать эффективное совместное движение сотрудников выездной службы в случае пожара и других неприятных ситуаций.
Сначала студентам были предоставлены знания и рекомендации экспертов о том, как предотвратить возможные чрезвычайные ситуации и пожары, а также как правильно передвигаться в случае возникновения чрезвычайной ситуации.
После этого на практике были рассмотрены тактические упражнения по правильному передвижению студентов в случае пожара и землетрясения.