Urganch davlat universitetida tashkil etilgan yozgi turizm maktabi ishtirokchilari rejaga muvofiq qadimiy va navquron Xiva shahri bo'ylab sayohat uyushtirishdi.
Unda Xitoy Xalq Respublikasining Gansu qishloq xo‘jaligi universiteti hamda "TIQXMMI" Milliy tadqiqot universiteti talabalari universitetimiz mas′ullari va gid hamrohligida Xiva shahri "Ichan qal'a" majmuasidagi ziyoratgohlar, muqaddas qadamjolar, tarixiy obidalar, yodgorlik-majmualari, muzeylar, yangi barpo etilgan obektlar boʻylab sayohat qildilar va tariximiz haqida qiziqarli ma′lumotlarga ega bo′ldilar.
Sayohat davomida koʻhna Xorazmning oʻziga xos asori atiqalari, milliy madaniyatimiz va urf-odatlarimizni aks ettiruvchi buyumlar barcha mehmon talabalarning eʼtiborini jalb qildi. Sayohatchilar ziyoratgohlarini ziyorat qilish bilan birga, Ko'hna Xiva shahrining qadimiy obidalari tarixi bilan yaqindan tanishishdi.

The participants of the summer tourism school organized at the Urgench State University went to a trip to the ancient and modern city of Khiva according to the plan.
In it, the students of Gansu Agricultural University of the People's Republic of China and TIIAME National Research University accompanied by our university officials and a guide visited shrines, sacred sites, historical monuments, memorial complexes, museums, new buildings in the "Ichan Castle" complex of Khiva. They traveled around the objects and got interesting information about our history.
During the trip, the unique antiques of old Khorezm, items reflecting our national culture and traditions attracted the attention of all visiting students. Along with visiting shrines, travelers got to know the history of the ancient monuments of Old Khiva.