“Bоshlang‘ich ta’lim mеtоdikasi” kafеdrasi - xalqimizning farzandlariga ta’lim-tarbiya beradigan yetuk mutaxassislarni tayyorlab kelayotgan fidoiylar jam bo‘lgan jamoa hisoblanadi. Kafedra dastlab 1958-yilda Fizika-matеmatika fakultеti tarkibida tashkil qilingan edi. O‘tgan davr mоbaynida “Bоshlang‘ich ta’lim mеtоdikasi” kafеdrasiga Bikajоn Rahmоnоva, Malik Matyaqubоv, Sharif Nurmеtоv, Matchanbоy Tоhirоv, Sultоnpоshsha Masharipоva, Farhоd Rajabоv, Jumanazar Yarmеtоv, Bahrоm Abdullayеvlar kabi o‘z kasbining ustalari, yuksak bilim sohibi bo‘lgan jonkuyar insonlar rahbarlik qilishgan. 2009-2015 yillar davomida kafеdraga filоlоgiya fanlari nоmzоdi, dotsent S. Оllabеrganоva rahbarlik qilgan. S.Ollaberganova rahbarlik qilgan yillarda boshlang'ich ta'lim samaradorligini oshirishga, uni zamonaviy texnologiyalar asosida tashkil qilish yo‘llari ta’lim tizimida tatbiq etishga zamin yaratib kelmoqda.
2015-yilda kafedra nomi “Bоshlang‘ich va maktabgacha ta’lim mеtоdikasi” bo‘lib o‘zgargan. Unga f.-m.f.n., dots. O.Allaberganov mudirlik qilgan.
2016-2019-yillarda kafеdra mudiri sifatida b.f.n., dots.X. Bekchanov faoliyat olib borgan.
2019-yil avgust oyida kafedra tarkibi ikkiga bo‘lingan: “Boshlang‘ich ta’lim metodikasi” kafedrasi va “Maktabgacha ta’lim metodikasi” kafedrasi tashkil qilingan.
2019-yil avgustdan to hozirgacha “Boshlang‘ich ta’lim metodikasi” kafedrasiga f.f.n., dots.S.Ollaberganova rahbarlik qilib kelmoqda.
Hozirgi davrda kafedra kunduzgi va sirtqi bo‘limlarda B5111700- “Bоshlang‘ich ta’lim va spоrt tarbiyaviy ish” hamda “Bоshlang‘ich ta’lim” ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha bakalavrlarni, shuningdek 5A111701- “Ta’lim va tarbiyaviy ishlar nazariyasi va metodikasi (boshlang‘ich ta’lim) mutaxassisligi bo‘yicha magistrlarni tayyorlaydi.Kafеdrada pedagog-xodimlar sоni 32 nafar, shulardan 6 nafari fan nоmzоdlari, shulardan 1 ta prоfеssоr, 3 ta dоtsеnt, 3 nafari katta o‘qituvchi, 8 nafari o‘qituvchi faоliyat ko‘rsatmоqda. Охirgi 3 yilda 8 nafar prоfеssоr - o‘qituvchi malaka оshirdi.
Yangi avlod o‘quv adabiyotlarini yaratish va ularni oliy ta'lim muassasalarining ta'lim jarayoniga keng tatbiq etish, oliy ta'lim muassasalarini zamonaviy o‘quv, o‘quv-metodik va ilmiy adabiyotlar bilan ta'minlashga erishildi, F.Rajabov (5 ta), S.Mashari’ova (5 ) , S.Ollaberganova “Bolalar adabiyoti va folklor” o`quv-uslubiy qo`llanma (2015) ,” Nutq o‘stirish metodikasi” o`quv-uslubiy qo`llanma ( 2016), ”Bolalar nutqini rivojlantirish” o`quv-uslubiy qo`llanma (2016) , “Maktabgacha ta’limda nutq va o‘zga tilga o‘rgatish” o`quv-uslubiy qo`llanma (2017), “Bolalar adabiyoti namoyondalari” o`quv-uslubiy qo`llanma (2018), “O‘zbek folklorida xalfalar ijodining o‘rni” Monografiya. (2021), M.Jumaniyozova “Xorazm xalq qo`shiqlari leksikasi” nomli monografiya (2000), “Boshlang`ich ta’limda sinfdan tashqari ishlar” o`quv-uslubiy qo`llanma (2017), A. Atajanova hamda M. Jumaniyozovalar hammuallifligida “Ona tili”dan mustaqil ta'lim ishlari”(2012), “Ona tili va adabiyoti” fanidan mustaqil ta'lim ishlari "(2013), “Bitiruv malakaviy ish va uni tayyorlash” (2014), “Ona tili” fanidan mashqlar majmuasi” (2015), “Hozirgi o‘zbek adabiy tili” (2016), “Ona tili va adabiyot” fanidan mashq va testlar majmuasi” (2018), “Ona tilidan mashqlar to‘‘lami”(2021), A.Xalillayev va E. Xudaynazarovlar tomonidan tayyorlangan “Boshlang'ich sinflarda loyihalardan foydalanish metodikasi” o‘quv – uslubiy qo‘llanma, “Matematika o‘qitish metodikasi” o‘quv qo‘llanma, A.Xalillayev, E.Xudaynazarov, E. Davletovlar “4-sinfda masala yechishga o‘rgatish metodikasi” (2018), E. Davletov “Boshlang’ich sinf o‘quvchilarida matematik kom’etensiyalarini shakllantirishning didaktik tizimi” monografiya (2018), M.Tilavova, B.Sa’ayevalar “Boshlang’ich sinflarda ona tili o‘qitish metodikasi fanidan kurs ishlarini bajarish bo‘yicha uslubiy tavsiyanoma” (2015), professor B.S. Abdullayeva va F.Rahimovalar tomonidan tayyorlangan “Boshlang'ich matematika nazariyasining tarixiy ildizlari” nomli o‘quv qo‘llanma va monografiyalar chop qilindi. F.Rahimova” Integrativ yondashuv asosida matematika tarixini o‘rgatish metodikasini takomillashtirish” nomli elektron axborot ta’lim resursiga guvohnoma (2019), G. Xudayberganovning “Matematikadan tatbiqiy masalalarni yechishda og'zaki ko‘paytirishdan foydalanish” nomli o‘quv qo‘llanmasi uchun mualliflik huquqi guvohnomasi berildi. Reestrga 2020-yil 24- yanvarda 001921-raqam bilan kiritilgan, E.Davletov “Boshlang’ich sinf o‘quvchilarida matematik kompetensiyalarini shakllantirish metodikasi” (2020) nomli elektron axborot ta’lim resursiga guvohnomalar olingan.

Кафедра «Методики начального образования» - это команда преданных своему делу людей, которые готовят квалифицированных специалистов для обучения детей нашего народа. Кафедра впервые была создана в 1958 году в составе физико-математического факультета. За прошедший период на кафедре «Методики начального образования» появились мастера своего дела, такие как Бикаджон Рахмонова, Малик Матякубов, Шариф Нурметов, Матчанбой Тохиров, Султанпошша Машарипова, Фарход Раджабов, Джуманазар Ярметов, Бахром Абдуллаев. . С 2009 по 2015 год кафедру возглавляла кандидат филологических наук, доцент Оллаберганова С.В. За годы под руководством С. Оллабергановой в системе образования заложены пути повышения эффективности начального образования, его организации на основе современных технологий.
В 2015 году кафедра была переименована в «Методика начального и дошкольного образования». Унга ф.-м.ф.н., точки. Директором был О. Аллаберганов.
В 2016-2019 годах заведующим кафедрой был б.ф.н., доцент Х. Бекчанов работал.
В августе 2019 года кафедра разделилась на две: кафедру «Методика начального образования» и кафедра «Методика дошкольного образования».
С августа 2019 года по настоящее время кафедру «Методики начального образования» возглавляет к.э.н., доцент Оллаберганова С.В.
В настоящее время кафедра предлагает очную и заочную формы бакалавриата по направлениям образования B5111700 - «Начальное образование и спорт» и «Начальное образование», а также 5A111701 - «Образование» и готовит магистров по теории и методике. воспитательная работа (начальное образование) Количество преподавателей на кафедре - 32, в том числе 6 кандидатов наук, в том числе 1 профессор, 3 доцента, 3 старших преподавателя, из них 8 преподавателей. За последние 3 года подготовлено 8 профессоров и преподавателей.
Создание учебников нового поколения и их повсеместное внедрение в учебный процесс вузов, обеспечение вузов современной учебной, методической и научной литературой, Ф. Раджабов (5), С. Машариева (5 ), Учебник С.Оллаберганова «Детская литература и фольклор» (2015 г.), Учебник «Методика развития речи» (2016 г.), «Развитие речи детей» (2016 г.), «Обучение речи и языка в дошкольном образовании» (2017 г.), Учебно-методическое пособие «Представители детской литературы» (2018), Монография «Роль халфа в узбекском фольклоре». (2021 г.), монография М. Джуманиёзова «Словарь хорезмских народных песен» (2000 г.), «Внеклассная деятельность в начальном образовании» (2017 г.), А. Атаджанова и М. в соавторстве с Джуманиязовой «Самостоятельная просветительская работа на тему« Родной язык » (2012), «Самостоятельная воспитательная работа по предмету« Родной язык и литература »(2013),« Дипломная работа и ее подготовка »(2014),« Родной язык »Комплекс упражнений по предмету» (2015), «Современный узбекский язык. литературный язык »(2016),« Комплекс упражнений и тестов по предмету родной язык и литература »(2018),« Плата за упражнения по родному языку »(2021), учебник А.Халиллаева и Э.Худайназарова« Методика с использованием проектов в начальной школе », учебник« Методика обучения математике », А.Халиллаев, Э.Худайназаров, Э.Худайназаров. Давлетов« Методика решения учебных задач в 4-м классе »(2018), Э.Давлетов« Дидактическая система образования. математических компетенций у младших школьников »(2018 г.), М.Тилавова, Б.Саева «Методические рекомендации по выполнению курсовой работы по предмету Методика обучения родному языку в начальной школе» (2015 г.), профессор Б.С. Абдуллаева и Ф. Рагимова выпустили учебник и монографии «Исторические корни теории элементарной математики». Ф. Рагимова Сертификат электронного информационно-образовательного ресурса «Совершенствование методики обучения истории математики на основе интегративного подхода» (2019 г.), учебник Г. Худайберганова «Использование словесного умножения при решении прикладных задач математики». свидетельство об авторских правах на. Внесенный в реестр 24 января 2020 года под номером 001921, Давлетов Е.П. получил сертификаты на электронный информационный образовательный ресурс «Методика формирования математических компетенций у младших школьников» (2020).