Kafedrasi o`qituvchisi Sattarova Fazilat Yusupboyevnaning “Qishloq xo`jaligi ekologiyasi”  mavzusidagi Ochiq dars muhokamasi
kafedra mudiri S.Babajanova so`zga chiqib, ТТА “Ekologiya va hayot faoliyati xavfsizligi” kafedrasi o`qituvchisi Sattarova Fazilatning Ochiq darsi bo`yicha to`xtalib o`tdi . Amaliy mashg`uloti 2-kurs “Issiqxona xo`jaligini tashkil etish va yuritish” yo`nalishi talabalariga noananaviy tarzda o`tkazilib, unda o`qituvchi dars mashg`ulotinini pedagogik texnologiyalardan foydalangan holda olib borganligini ta`kidlandi.
Shuningdek, o`tgan darsdagi mavzu yuzasidan talabalar bilan savol-javob qilinib yana bir bor qayta takrorlash qilindi. Son`gra mavzuning rejasi, maqsad va vazifalari, ko`riladigan asosiy masalalar ko`rib chiqildi. Mavzu taqdimoti yaxshi tayyorlanib, Talabalr uchun qulay va tushunarli bo`lib, darsni samarali o`tish imkoniyatini yaratganligi va qiaqacha mavzu bo`yicha videorolik va talabalarni rag`batlantirich uchun o`yin o`tkazilganligi darsni yutug`I bo`ldi. Bundan tashqari, mashg`ulot talabalr bilan bahsli munozaralar va savol-javoblar bilan tashkil etilib, dars so`ngida o`tilgan mavzu bo`yicha bilimlarni mustahkamlash uchun savollar berildi.
Shundan keyin kafedra o`qituvchisi R.Hajiyev so`zga chiqib, talabalarga yangi mavzu keng miqyosda tushuntirilganligi va o`tilgan darslar yuzasidan  savollar berilib, o`gazaki savol-javoblar orqali yetakchi tushunchalar mustahkamlanganligini qayd etib o`tdi. Mavzuga tegishli turli slaydlar yordamida ko`rgazmali materiallar namoyish etilganligi Ochiq darsni mazmun jihatdan boyitganligi hamda dars samaradorligini oshirganligini ta`kidladi. Yangi mavzuni mustahkamlash qismida bonuslar ham borligi dars jarayonini yanada qiziqarli bo`lishini ta`minladi. Bonus sifatida o`qituvchi o`qituvchi  9 ta talabaga estalik uchun kitoblar tarqatdi.
Keyin boshqa kafedra a`zolari ham so`zga chiqib Sattarova Fazilatning talabalarga amaliy bilimlarni yuqori darajada o`tganligi, dars jarayoniga yangi pedagogic texnologiyalarni izchil q`ollab, kompyuter texnologiyasidan imkoniyat darsjasida foydalanib, talabalarga mavzuni batafsil yoritish maqsadida darsni taqdimot shaklida olib borishi, shubhasiz uning samaradorligini oshirganligini ta`kidlashdi.
Dars unumli va yuqori saviyada olib borildi. Pedagog oldiga q`yilgan maqsadga to`la erishdi. Mavzu talabalrga sodda, ravon tilda va talabalr tushunadigan tushunadigan darajada o`tkazildi. Talabalarning darsda ishtiriki va qiziqishlari faol bo`ldi. Talabalr bilan aktiv muloqot butun dars davomida olib borildi. O`tilgan dars yangi pedagogic texnologiyalarni qo`llagan holda, коmpyuterdan foydalangan holda tashkil etilgan bo`lib, u Oliy o`quv yurtlari professor-o`qituvchilariga qo`yiladigan talablarga mos keladi.
Umuman aytganda, o`qituvchi darsda oldiga qo`ygan maqsadga erishdi. Oldingi va yangi mavzuni o`zaro bog`lash bilan aqliy hujum metodidan foydalanib tushuncha va ko`nikmalarni talabalarda shakllantirishga erishdi.
Mashg`ulot davomida noananaviy usul bilan yangi pedagogic texnologiyalar : aqliy hujum, klaster, prezentatsiya usulini qo`llash talabalar bilimini qisqa vaqt ichida aniqlash va takrorlash, mustahkamlashga yordan berdi. Bundan tashqari, yangi mavzu materiallarini o`zlashtirishda dars davomida talabalrni rag`batlantirish uchun qiziqarli tarzdagi o`yinni uyushtirishi talabalarda darsga qiziqishini yanada  oshirdi va ularni ongiga to`laqonli yetib borganligi darsni yuqori saviyada olib borilganligidan dalolat beradi.

The head of the department S.Babajanova spoke about the open lesson of Sattarova Fazilat, a teacher of the department "Ecology and life safety" TTA. The practical training was conducted in an unconventional way for the 2nd year students of the direction "Organization and management of greenhouses", in which it was noted that the teacher conducted the lesson using pedagogical technologies.
In addition, students were asked questions on the topic of the previous lesson and repeated. Then the plan, goals and objectives of the topic, the main issues were considered. The presentation of the topic was well prepared, convenient and understandable for students, created an opportunity for an effective lesson, and a video on the topic and a game to motivate students. In addition, the lesson was organized with debates and questions and answers with students, and at the end of the lesson were asked questions to strengthen knowledge on the topic.
After that, the teacher of the department R. Hajiyev noted that the new topic was widely explained to students and asked questions about the lessons, and the leading concepts were strengthened through oral questions and answers. He noted that the presentation of visual materials with the help of various slides on the topic enriched the content of the open lesson and increased the effectiveness of the lesson. The presence of bonuses in the reinforcement of the new topic made the lesson more interesting. As a bonus, the teacher distributed souvenir books to 9 students.
Then other members of the department also spoke. Sattarova Fazilat gave students a high level of practical knowledge. increased its effectiveness.
The course was productive and conducted at a high level. The teacher has fully achieved his goal. The topic was taught to students in a simple, fluent language and in a way that students could understand. Students' participation and interest in the lesson was active. Active communication with students was conducted throughout the lesson. The course is organized with the use of new pedagogical technologies, using a computer, which meets the requirements for professors and teachers of higher education institutions.
In general, the teacher achieved the goal set in the lesson. By connecting the previous and the new topic, using the method of mental attack, students were able to form concepts and skills.
During the lesson, the use of new pedagogical technologies in a non-traditional way: brainstorming, cluster, presentation method helped to identify and repeat students' knowledge in a short time. In addition, the organization of an interesting game during the lesson to motivate students to learn new topics has increased the interest of students in the lesson, and the fact that they are fully aware of it, indicates that the lesson was conducted at a high level.