Aholini ro‘yxatga olishda qanday so‘rovnoma shakllaridan foydalaniladi ?
Aholini ro‘yxatga olish ishlarining samarali va maqsadli tashkil etilishi hamda respondentlar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni to‘liq shakllantirilishiga erishishda so‘rovnomalarning mazmuni muhim ahamiyatga ega.
“Aholini ro‘yxatga olish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunining 21- moddasida shaxsga doir ma’lumotlarni yig‘ishda amalga oshiriladigan savollar ro‘yxati - аholini ro‘yxatga olish dasturi va uning tarkibi belgilab berilgan.
Mamlakatimizda aholini ro‘yxatga olish ishlari ro‘yxatga olish dasturi asosida ishlab chiqilgan quyidagi besh xil shakldagi so‘rovnomalar asosida olib boriladi:
- turar joyning xususiyatlari va unda yashovchilar ro‘yxati,
- shaxsga oid savolnoma,
- O‘zbekiston Respublikasiga vaqtincha kelgan chet el fuqarolari uchun savolnoma,
- aholining ayrim toifalariga nisbatan shaxsga doir ma’lumotlarni yig‘ish bo‘yicha savolnoma,
- vaqtincha turgan joyi bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar uchun nazorat varaqasi.
Ushbu so‘rovnomalar asosida demografik ko‘rsatkichlar, aholining mexanik harakati, migratsiyasi, milliy xususiyatlari, fuqaroligi, ta’lim darajasi, uy xo‘jaligi a’zolarining iqtisodiy holati, bolalar soniga oid ma’lumotlar shakllantiriladi.
Ma’lumot o‘rnida: ro‘yxatga olish boshlanishining aniq payti 2023- yil 1- noyabr soat 00.00 etib belgilangan. Ro‘yxatga olishni o‘tkazish davomiyligi esa - 25 kun.
Respondentlarning shaxsga doir ma’lumotlarini yig‘ishda ro‘yxatga olish sanasidan, ya’ni 2023- yil 1- noyabrdan keyin sodir bo‘lgan demografik holatlar hisobga olinmaydi.
Alisher Jumaniyozov
Xorazm viloyati statistika boshqarmasi Ro‘yxatga olish jarayonlarini tashkil etish va o‘tkazish bo‘limi bosh mutaxassisi

What forms of questionnaires are used in the census?
The content of the questionnaires is important for the effective and targeted organization of the census and the formation of complete information about the respondents.
Article 21 of the Law of the Republic of Uzbekistan "On Census" defines the list of questions in the collection of personal data - the program of population registration and its composition.
The population census in our country is based on the following five types of surveys developed on the basis of the registration program:
- Features of accommodation and list of occupants,
- Personal questionnaire,
- Questionnaire for foreigners temporarily visiting the Republic of Uzbekistan,
- Questionnaire for the collection of personal data for certain categories of the population,
- Checklist for citizens and stateless persons of the Republic of Uzbekistan at the place of temporary residence.
These surveys are used to compile data on demographics, population movement, migration, national characteristics, citizenship, education level, economic status of household members, and number of children.
PS: Registration deadline is November 1, 2023 at 00.00. The registration period is 25 days.
The collection of personal data of the respondents does not consider the demographic situation that occurred after the date of registration, i.e. November 1,
Alisher Jumaniyozov
Chief Specialist of the Department of Organization and Conduct of Registration Processes of the Khorezm Regional Statistics Office